obrazovanje odraslih
Izvor: Freepik
DODATNO USAVRŠAVANJE

Isplate li se HZZ vaučeri i na što sve trebate pripaziti kada ih uzimate?

Sigurno ste već čuli, a možda se i informirali o vaučerima HZZ-a. Ukratko, vaučer je financijski instrument dodjele javnih sredstava za obrazovanje odraslih. Njime možete steći dodatne vještine i nadograditi svoje znanje, potpuno promijeniti profesiju i postati konkurentniji na tržištu rada.

Kako sve funkcionira?

Vaučere mogu koristiti gotovo pa svi, odnosno sve nezaposlene i zaposlene osobe s navršenih 15 godina života kojima se dodjelom vaučera osigurava stjecanje potrebnih vještina za razvoj karijere, zapošljavanje ili zadržavanje radnog mjesta.

Korisnik vaučera ne može biti pak biti osoba koja:

  • se nalazi u sustavu redovitog odgoja i obrazovanja (učenik)
  • se nalazi u sustavu visokog obrazovanja i znanosti (student, uključujući izvanredne studente i polaznike poslijediplomskih studija)
  • je korisnik mirovine prema općem propisu kojim se uređuje mirovinsko osiguranje, osim korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad odnosno korisnika mirovine koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti i korisnika obiteljske mirovine kojemu se ta mirovina ne isplaćuje
  • strani radnik iz trećih zemalja koja radi na području Republike Hrvatske na temelju izdane dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada, osim u svrhu uključivanja u program učenja hrvatskog kao stranog jezika
  • je zaposlenik državne ili javne službe, a sudjeluje ili je sudjelovala u uspostavi ili provedbi obrazovanja putem sustava vaučera.

Korisnik sam odabire koji program ga zanima, a ako ima više pružatelja obrazovanja istog ili sličnog programa, odabire ono što najviše odgovara njegovim željama i/ili mogućnostima.

Trošak programa obrazovanja u iznosu odobrenog vaučera isplaćuje se izravno odabranom pružatelju usluge obrazovanja - što znači da korisnik nema nikakvu obveze oko tog dijela uplate. No, ako vaučer ne pokriva cijeli trošak obrazovanja, postoji mogućnost da ostatak novca pokrije sam korisnik ili možda njegov poslodavac koji ga je poslao na edukaciju.

Točan iznos vaučera određuje se ovisno o obrazovnom sektoru ili podsektoru kojem pripada program, ukupnom radnom opterećenju za stjecanje kvalifikacije te satnici programa pri čemu se u obzir uzima broj sati u vođenom procesu učenja i poučavanja, broj sati temeljenih na radu te broju sati temeljenih na samostalnim aktivnostima.

Nije na odmet napomenuti i to da korisnik može koristiti samo jedan vaučer za obrazovanje financiran sredstvima iz europskih strukturnih i investicijskih fondova te mehanizama za oporavak i otpornost, zato treba dobro i mudro izabrati. Kako biste uopće mogli dobiti vaučer i ispuniti prvi kriterij, potrebno je popuniti upitnik za profesionalno usmjeravanje.

Kriteriji za dodjelu su da je:

  • Odabrani program obrazovanja vezan za vaše dosadašnje obrazovanje
  • Odabrani program obrazovanja vezan uz vaše trenutačno radno mjesto ili prethodno radno iskustvo
  • Odabrani program obrazovanja vezan za dodatne profesionalne interese i plan daljnjeg razvoja vaše karijere, utvrđene na temelju procjene savjetnika za profesionalno usmjeravanje.

Iskustva "iz prve ruke"

U grupi poduzetnih žena, Be your own boss, više je poduzetnica iskoristilo upravo vaučer HZZ-a i imaju samo pozitivna iskustva što se tiče realizacije, no što se tiče edukacije bilo je i zamjerki.

- Slušala sam marketing, aplicirala sam bez puno komplikacija, doslovno u pola sata ispunila prijavu i za par dana dobila pozitivnu ocjenu od HZZ-a. Sama edukacija mi je bila uglavnom žali Bože vremena - komentirala je jedna korisnica.

- Upisala sam digitalni marketing za potrebe svog posla (Simply The Best pet shop i veterinarske terapije). Posebno ovaj dio s terapijama je specifičan, pa mogu reći da sam jako zadovoljna naučenim. S druge strane, planirala sam zaposliti osobu koja se prijavila na grooming tečaj preko HZZ-a (nakon tri mjeseca tečaja trebali bi biti samostalni groomeri kojima samo treba prakse). Da bi ispalo da je to za pomoćne groomere što znači da je na praksi prala i sušila pse, ako je par pasa ošišala, puno sam rekla. Ili je ona krivo shvatila poantu tečaja ili je stvarno bio lažni marketing, ali ispalo je bez veze za sve uključene jer nije samostalni radnik. Tako da čitajte dobro i raspitajte se još dodatno ako niste sigurni - savjetovala je druga korisnica.

- Proljetos sam završila tečaj Internet marketing i brendiranje preko HZZ vaučera. Sama realizacija je jednostavna - dobijete osobu za kontakt u HZZ-u koju možete sve pitati. Mjesečno uploadate sate koje dobijete na učilištu i na kraju im pošaljete položeni certifikat. Prijavila sam završeni tečaj i na HZMO kako bi mi završna edukacija bila u sustavu. Što se tiče tečaja - ovisi što tražite od tečaja i na koji način mu pristupite. Meni je tečaj otvorio neke nove "prozore" i mogućnosti apliciranja na radna mjesta gdje se vidim u budućnosti - iskustvo je još jedne korisnice.

Martina Gori Miočić završila je tečaj za grafičkog dizajnera, upravo preko HZZ vaučera, a samim tečajem je više nego zadovoljna.  

- Tečaj je bio online, predavač i više nego kompetentan i dostupan i preko drugih aplikacija. Ispit na kraju je bio pravi ispit, nije lagan, radilo se o ozbiljnom sveučilištu koje drži do svog ugleda. Što se tiče samo procesa prijave na vaučere, u HZZ-u je bilo sve u redu i na vrijeme. Ja pišem već nekoliko godina i planove za samozapošljavanje i imam samo pozitivna iskustva s HZZ-om. Kreatorica sam Facebook grupe HZZ poticaji s više od 9000 članova i još koristim i potporu za zapošljavanje - ispričala je Martina, vlasnica marketinške agencije Degori.

U svojoj grupi uvijek ističe važnost vaučera, pogotovo jer su neki u potpunosti „pokriveni“, što je jako dobro za iskoristiti kada ste zaposlena osoba, u vidu dodatnih mogućnosti i znanja.

- Kada jednom krenete u čitav proces, do realizacije dođe vrlo brzo, ovisi o vremenu kada se javite. Na primjer, sada čekate novi natječaj, i nakon što unesete sve u e-vaučer, treba otprilike do sedam dana da vam odobre tečaj - kazala je Martina.

Popunjavanje podataka dodatno je objasnila poduzetnica Dijana Vuleta:

- Prije apliciranja za korištenje vaučera morate u sustav unijeti dosadašnje diplome, iskustvo, motivacijsko pismo, napisati zašto ste odabrali taj program, kako će vam koristiti i slično, ali sve je vrlo jednostavno. Sam postupak uopće nije složen. Sve radite preko e-Građani, odnosno „Moj vaučer“ aplikacije. Unosite jednom mjesečno listu prisutnosti na predavanjima koju dobijete od Učilišta. Na kraju morate unijeti uvjerenje da ste završili i položili mikrokvalifikaciju koju ste izabrali. Ako ste nezaposlena osoba dobit ćete i naknadu za putni trošak - dodala je Vuleta.

No što kada se u trenutku korištenja vaučera status osobe promijeni iz zaposlene u nezaposlenu? Evo što u tom slučaju trebate znati, a proizlazi iz iskustva jedne poduzetnice:

  1. Zbog iznosa vaučera nećete imati pravo na isplatu novčane naknade (po prijavi na burzu rada) sve dok ne položite ispit i završite edukaciju.
  2. Kada krenete na edukaciju vaša novčana naknada bit će obustavljena i umjesto nje ćete primati novčanu pomoć (koja je iznosi 17 eura po satu predavanja).
  3. Jednokratna isplata novčane naknade će vam sjesti tek kada otvorite obrt i poslovni račun (ako se prijavljujete za poticaje za samozapošljavanje znači da se cijeli proces produljuje još nekoliko mjeseci dok ne dobijete pozitivnu ocjenu za svoj poslovni plan) .
  4.  Jednokratna isplata novčane naknade ulazi vam u promet s obzirom na to da sjeda na poslovni račun.

Sve informacije o dostupnim vaučerima nalaze se na stranici HZZ-a, a ponuda programa je zaista bogata, od rukovanja viličarom i valjkom, do njegovatelja i samostalne izrade web stranica. U padajućem izborniku naziva „Katalog vještina“ - „Novo i popularno“ pronaći ćete tako najnovije i najtraženije programe usavršavanja - a nove vještine udaljene su od vas samo nekoliko klikova.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.