- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Ponekad su stvari na poduzetničkom putu takve da jednostavno treba odlučiti da je kraj. Možda ste spremni za neke Nove životne izazove ili za zaokret u potpuno drugačijem smjeru? Kako zatvoriti ono što ste nekada otvorili, a da pravno zadovoljite sve finese i ne ostavite nikakve repove za sobom?
Paušalni obrt
Paušalni obrt lako je zatvoriti. Koraci su sljedeći:
1. Odjava iz Obrtnog registra
može se provesti u nadležnom uredu, ovisno o mjestu sjedišta obrta. Potrebno ponijeti original obrtnice i ispuniti OR obrazac. Kod predaje OR obrasca potrebno je izvršiti uplatu na ime odjave obrta iz obrtnog registra. Troškovi odjave iznose ukupno 22,57 eura, a datum odjave obrta iz obrtnog registra je datum podnošenja zahtjeva i isti ne može biti prije datuma podnošenja zahtjeva.
2. Preuzimanje rješenja
Gradski ured za gospodarstvo u roku od 2 do 3 dana rješenjem utvrđuje prestanak obrta i briše obrt iz Obrtnog registra. Rješenje o prestanku rada obrta moguće je podići u Gradskom uredu za gospodarstvo ili primiti poštom na kućnu adresu.
3. Odjava s HZMO
Nakon preuzimanja rješenja potrebno je odjaviti i obrt i vlasnika obrta u nadležnoj ispostavi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Prilikom odjave potrebno je priložiti obrasce M2-P i M12-P te rješenje o prestanku rada obrta. Podatke za popunjavanje tiskanica mogu se pronaći na tiskanicama M1-P i M11-P koje ste popunjavali prilikom otvaranja obrta. Datum odjave s mirovinskog i zdravstvenog osiguranja je datum s kojim je podnesen zahtjev za prestanak rada obrta.
4. Upis staža osiguranja
Po zatvaranju obrta te odjave s mirovinskog osiguranja, potrebno je na HZMO-u upisati ukupan staž osiguranja koje je ostvario vlasnik tijekom obavljanja samostalne djelatnosti obrta. Nakon toga, ostvareni staž osiguranja bit će evidentiran te HZMO izdaje potvrdu o upisanom stažu.
Obrt
Prema informacijama koje pronalazimo, zatvaranje obrta radi se na identičan način kao i zatvaranje paušalnog obrta. Važno je napomenuti nekoliko razlika na koje smo naišli, a jedna od njih je da je zatvaranje obrta od 1. rujna 2021. godine besplatno.
Također, da je odjava obrta je moguća i online putem sustava e-obrt. I za kraj, što se tiče upisa staža, iz Plavog ureda preporučuju sljedeće:
- Za upis staža potrebno je ishoditi potvrdu Porezne uprave o nepostojanju duga po osnovi javnih davanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje te podnijeti Zahtjev za utvrđivanje staža osiguranja za samostalnog obveznika doprinosa nakon prestanka osiguranja. Također je preporuka provjeriti status obrta u RPO-u (registar poreznih obveznika) s nadležnom Poreznom upravom.
J.d.o.o.
Da biste zatvorili svoj j.d.o.o potrebno ga je izbrisati iz registara u koji ste ga upisivali onda kada ste ga i otvarali. Postoji dva načina kako možete ovo napraviti: putem likvidacijskog postupka ili odlaskom u bilježnički ured. Obje opcije podrazumijevaju troškove, a na vama je da odlučite koja vam odgovara. Zatvaranje j.d.o.o.-a je jednostavno kada ne postoje nikakva dugovanja prema radnicima ili obveznicima.
1. Likvidacijski postupak
Ako j.d.o.o. već neko vrijeme ne posluje, a financijska izvješća nisu predana unazad tri godine, postupak zatvaranja može pokrenuti i sam Trgovački sud.
To se zove likvidacijski postupak. Tim postupkom poduzeće prestaje postojati dok imovina i sredstva stečena njime idu drugim fizičkim i pravnim osobama koje su unaprijed određene zakonom. Zatvoriti j.d.o.o. putem likvidacije funkcionira tako da likvidator preko odluke i prijave procesa likvidacije unosi to u sudski registar čime društvo j.d.o.o.-a prestaje postojati.
Taj proces, naravno, košta te su troškovi oko 850 eura, no osim toga postoje i troškovi javnog bilježnika koji obično iznose dodatnih 700 eura kao i još neki dodatni troškovi koji variraju od suda do suda. Potrebno je znati i da ako se j.d.o.o. zatvara likvidacijom, javljaju se i dodatni troškovi knjigovodstva te prodaje imovine koja spada pod njega.
2. Preko bilježničkog ureda
Želite li izbjeći likvidaciju i svoj j.d.o.o. zatvoriti po kraćem postupku, onda se trebate zaputiti u bilježnički ured gdje ćete pokrenuti postupak zatvaranja. No, taj postupak trebate i platiti. Tu ide naknada bilježniku za obavljeni posao, a čekaju vas i troškovi knjigovodstva te izuzimanje iz svih registara i komora.
Pritom, svi članovi društva trebaju dati izjavu da j.d.o.o. nema nepodmirenih obveza prema radnicima ili bivšim radnicima te iznijeti plan kako će se imovina raspodijeliti među članovima.
Također, društvo mora bez odgađanja ovu odluku prijaviti registarskom sudu radi upisa u sudski registar. Cijeli proces zatvaranja, iako znatno brži, može potrajati i do dva mjeseca.
D.o.o.
Koja je uopće razlika između j.d.o.o.-a i d.o.o.-a? Za osnivanje d.o.o.-a potreban je veći temeljni kapital, sam proces otvaranja je skuplji, ali broj osnivača i direktora kod d.o.o.-a je neograničen. Također, kod d.o.o.-a je moguća isplata cjelokupnog iznosa dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima, umanjeno za iznos gubitaka iz prethodnih godina.
Kod j.d.o.o. a je, pak, obvezno je imati zakonske rezerve u koje se mora unijeti četvrtina iznosa dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima, umanjeno za iznos gubitaka iz prethodnih godina.
No, koje su razlike kada je u pitanju zatvaranje. Na stranicama porezne uprave našli smo sljedeće informacije:
Zatvaranje j.d.o.o. odvija se na isti način i pod istim uvjetima kao i zatvaranje d.o.o., načini prestanka propisani su člankom 466. ZTD-a.
Odnosno, razlike nema.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?