obrazovanje
Izvor: aymane jdidi/Pixabay
Antonio Milanović
DODATNE EDUKACIJE

Što su vaučeri za obrazovanje i tko ih može koristiti

U sklopu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPOO), Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pokrenulo je sustav vaučera za obrazovanje odraslih koji im omogućavaju financiranje pohađanja akreditiranih programa obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja radi stjecanja vještina koje su danas potrebne na tržištu rada. Dodatni je naglasak pritom stavljen na programe obrazovanja koji stimuliraju prelazak na zeleno i digitalno gospodarstvo. Stoga ako razmišljate o prekvalifikaciji ili ste željni novih znanja u nastavku članka nudimo vam više informacija o tome što je vaučer i kako doći do vaučera.

Što je vaučer za obrazovanje nezaposlenih i zaposlenih osoba i kako funkcionira?

Vaučeri za obrazovanje se dodjeljuju za stjecanje zelenih, digitalnih i ostalih deficitarnih vještina nezaposlenim i zaposlenim osobama u skladu s potrebama tržišta rada. Putem vaučera financiraju se kraći formalni programi obrazovanja stjecanja mikrokvalifikacija ili djelomičnih kvalifikacija. Svi programi su dostupni i za zaposlene i nezaposlene osobe, a zahtjev se predaje putem aplikacije Moj vaučer. 

Putem tog sustava može se iskoristiti jedan vaučer za obrazovanje, a koji su trenutno dostupni programi za koje potencijalni korisnici mogu podnijeti zahtjev za vaučer mogu se pronaći na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).

Vaučeri se dodjeljuju u digitalnom obliku otvaranjem korisničkog računa na stranicama HZZ-a. Korisnik kroz aplikativno rješenje na stranicama HZZ-a odabire vještinu i odgovarajući program za stjecanje te vještine i predaje zahtjev za dodjelu vaučera, u sklopu kojeg obrazlaže potrebu za stjecanjem odabrane vještine te prilaže ponudu pružatelja usluge čiji je program odabrao. Nakon što je zahtjev pregledao i odobrio savjetnik HZZ-a, kroz aplikaciju se generira ugovor između korisnika i HZZ-a, na temelju kojeg odabranom pružatelju usluge obrazovanja HZZ plaća iznos programa.

Programi obrazovanja koji se financiraju za stjecanje kompetencija potrebnih za rad do i na sekundarnoj razini obrazovanja mogu trajati najdulje 10 mjeseci, a rok u kojem korisnik može iskoristiti odobreni vaučer je četiri mjeseca od dana odobrenja zahtjeva za dodjelu vaučera. Uz trošak programa, nezaposlene osobe tijekom pohađanja programa stječu pravo i na novčanu pomoć odnosno nadoknadu putnih troškova.

Postoje li ograničenja po statusu zaposlenja (zaposlena, nezaposlena osoba) za korištenje vaučera za obrazovanje?

Moguće je da neki obrazovni programi budu dostupni samo zaposlenima ili samo nezaposlenima. Informaciju za pojedini program možete vidjeti u opisu programa, a kod odabira programa i termina u aplikaciji Moj Vaučer odaberite svoj status iz padajućeg izbornika za popis dostupnih programa samo za vaš trenutni status zaposlenosti.

U kojem roku se može očekivati odobrenje zahtjeva?

Korisnik će obavijest o pozitivnoj ocjeni zahtjeva zaprimiti u roku od 10 dana od dana predaje. Ako iz podnesenog zahtjeva nije vidljiva ili jasna njegova opravdanost, Zavod može zatražiti dopunu zahtjeva prije dostave ocjene. Korisnik može pratiti sve obavijesti vezane uz zahtjev na svom korisničkom profilu.

Može li korisnik odustati od obrazovanja za stjecanje vještina ako je program već započeo i koji su uvjeti za to? Snosi li u tom slučaju neke troškove?

Jedna od obveza korisnika je u roku od 24 sata putem online aplikacije Moj vaučer obavijestiti Zavod ako nastupe bitne izmjene uvjeta pohađanja nastave u smislu privremenog ili trajnog prekida obrazovanja, statusa zaposlenosti i sl. Tada u rubrici Aktivnosti i bilješke zahtjeva unesite namjeru i uzroke prekida kako bi bili vidljivi Vašem savjetniku koji će Vas uputiti u daljnji postupak.

Korisniku koji je iz opravdanog razloga privremeno prekinuo obrazovanje, Pružatelj usluge dužan je ponuditi mogućnost naknadnog završetka programa. U slučaju nastavka programa nakon prekida, ukupno trajanje programa obrazovanja ne smije biti dulje od 10 mjeseci za programe do i na sekundarnoj razini obrazovanja odnosno 12 mjeseci za programe tercijarne razine obrazovanja od dana početka programa obrazovanja. Razdoblje tijekom kojeg je korisnik privremeno prekinuo obrazovanje ne ubraja se u vremensko ograničenje trajanja programa, ali ne smije biti dulje od 30 dana.

Opravdanim razlogom za prekid obrazovanja smatra se prekid zbog:

  • hospitalizacije
  • težeg oboljenja
  • oboljenja djeteta
  • zaposlenja
  • ili drugih opravdanih razloga koje utvrdi Povjerenstvo Zavoda.

Diskrecijsko je pravo Povjerenstva Zavoda procijeniti postojanje i opravdanost razloga zbog kojih je korisnik prekinuo obrazovanje.

Korisnik - nezaposlena osoba koji bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne završi program, prestaje se voditi u evidenciji nezaposlenih osoba Zavoda i ne može se prijaviti u evidenciju šest mjeseci od dana prekida pohađanja programa te je obvezan Zavodu vratiti sredstva troška pohađanja programa isplaćena do dana prekida obrazovanja, uvećana za zakonsku zateznu kamatu obračunatu na temelju odredbe članka 29., stavka 2. Zakona o obveznim odnosima po tada važećoj stopi zakonskih zateznih kamata.

Korisnik - ostali tražitelj zaposlenja koji bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne završi program je obvezan Zavodu vratiti sredstva troška pohađanja programa isplaćena do dana prekida obrazovanja, uvećana za zakonsku zateznu kamatu obračunatu na temelju odredbe članka 29., stavka 2. Zakona o obveznim odnosima po tada važećoj stopi zakonskih zateznih kamata.

Korisnik - nezaposlena osoba ili korisnik - ostali tražitelj zaposlenja koji bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne završi program ne može podnijeti novi zahtjev za dodjelu vaučera za obrazovanje prije isteka roka od šest mjeseci od dana prekida obrazovanja.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.