otkaz, otpuštanje radnika
Izvor: Freepik
BRZI I KRATKI SAVJETI

Kako zaposliti radnika, ali kako mu i dati otkaz?

Tražite radnika za svoje poduzeće koji bi trebao oplemeniti vaš tim? Kako odlučiti tko bi mogla biti ta 'prava' osoba koja će doprinijeti razvoju i rastu vašeg poslovanja? Da, nije ni malo lako niti zabavno kako se možda na prvu čini jer o pravoj odluci ovisi toliko toga, pogotovo u manjim radnim sredinama. Donosimo vam neke savjete kako započeti tražiti radnika i zaposliti ga.

Prvo, i možda najvažnije je, na koliko i za što nekoga trebate te preko kojeg ćete ga ugovora zaposliti. Razlikujemo ugovor o radu, ugovor o djelu i autorski ugovor, o čemu više možete pročitati u jednom od naših prijašnjih tekstova.

Također, ugovor o radu može biti sklopljen na određeno ili neodređeno vrijeme.

Jedna od mogućnosti pri zapošljavanju je ta da vam posrednik može biti Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ). Ta 'usluga' je besplatna, osim u slučaju posebnih zahtjeva poslodavca, kada on postaje i odgovoran za moguće nastale troškove.

Radnika možete pokušati pronaći i sami preko nekog od specijaliziranih portala ili preko, na primjer Narodnih novina. Intervjue može obaviti takozvana kadrovska služba, ali naravno, i sam poslodavac-šef, što i je česta praksa u manjim tvrtkama.,

Ako se odlučite za HZZ kao posrednika, to uključuje sljedeće:

  • profesionalni odabir
  • obrazovna djelovanja
  • profesionalno usmjerenje
  • profesionalnu rehabilitaciju

Pri postupku posredovanja HZZ uzima u obzir poslove slobodnih radnih mjesta, sposobnosti osoba kojima se posreduje pri zapošljavanju, njihove osobne uvjete, te ih može prethodno uputiti na ispitivanje psihofizičkih sposobnosti, sklonosti i zdravstvenog stanja.

Ako radnika zapošljavate bez posrednika, čeka vas čitanje brojnih životopisa od kojih treba izdvojiti najbolje, dogovoriti razgovore te nakon toga odabrati osobu za koju smatrate da će najbolje popuniti potrebno radno mjesto. Sada kada smo objasnili proces zapošljavanja, razjasnit ćemo ponešto i o postupku otpuštanja radnika.

To sigurno nije niti malo lako i ugodno nikome, no može li se ipak obaviti profesionalno i korektno te se usput i zaštititi od tužbi? Jer, ponekad otpustiti nekoga nije samo uručiti mu papir i reći mu da se više ne pojavljuje. Radnika se može otpustiti na nekoliko načina te postoje poneke razlike kod ugovora sklopljenog za rad na neodređeno i rad na određeno vrijeme. Prvo ćemo se baviti ugovorima na neodređeno.

Redoviti otkaz

Za otkazivanje ugovora o radu poslodavac mora imati opravdan razlog, a valjanost otkaza radnik može osporavati pred sudom. Ugovor o radu redovitim putem mogu otkazati i radnik i poslodavac.

Za razliku od poslodavca, radnik može redovito otkazati ugovor o radu ne navodeći razlog otkaza, ali ima obvezu odraditi otkazni rok propisan zakonom ili određen ugovorom o radu.

Postoji nekoliko vrsta redovitih otkaza, a to su:

  • radnik je postao tehnološki višak
  • otkaz je osobno uvjetovan
  • otkaz je uvjetovan ponašanjem radnika
  • radnik nije zadovoljio na probnom radu

Otkaz obavezno mora biti dostavljen radniku u pisanom obliku, mora se dostaviti osobi kojoj se daje otkaz te mora sadržavati obrazloženje istoga.

Tehnološki višak

Kada prestane potreba za nekim radnim mjestom, radnik na njemu može biti proglašen tehnološkim viškom. To se može dogoditi zbog smanjene proizvodnje, uvođenja novih tehnologija ili promjena na tržištu zbog kojih tvrtka radi opstanka mora otpustiti određeni broj radnika.

Ako poslodavac otpusti nekoga kao tehnološki višak, idućih 6 mjeseci ne smije nikoga zaposliti na tom radnom mjestu, jer bi ga radnik mogao tužiti ako dozna da je to učinio.

Osobno uvjetovani otkaz

Poslodavac može radniku uručiti i osobno uvjetovani otkaz i to ako radnik ne može uredno izvršavati svoje radne obveze zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti. To su slučajevi kada radnik nema potrebno znanje ili sposobnost za obavljanje određenog posla zbog bolesti ili ozljede trajnog karaktera.

Otkaz uvjetovan ponašanjem radnika

Ako radnik prekrši obaveze iz radnog odnosa, odnosno loše ili nezadovoljavajuće izvršava svoje radne obveze, kasni na posao bez opravdanog razloga ili krši sigurnosne mjere, poslodavac ga može otpustiti.  Prije redovitog otkaza uvjetovanog ponašanjem radnika, poslodavac je dužan pisano ga upozoriti na obveze iz radnog odnosa i ukazati na mogućnost otkaza za slučaj nastavka kršenja tih obveza.

Radniku mora biti omogućeno da iznese obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.

Otkazni rok kod ove vrste otkaza se određuje u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih Zakonom.

Nezadovoljavanje na probnom radu

Ako radnik na probnom radu nije ispunio očekivanja poslodavca, poslodavac mu može otkazati ugovor. Otkazni rok je najmanje sedam dana.

Smatra li da mu je otkaz neutemeljeno uručen, ima pravo uputiti prigovor poslodavcu u roku od 15 dana od preuzimanja odluke o otkazu.

Izvanredni otkaz

Poslodavac može radniku osim redovnog, uručiti i izvanredni otkaz. Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznog roka, ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

Prema Zakonu o radu, opravdani razlozi izvanrednog otkaza najčešće su:

  1. osobito teška povreda radne obveze
  2. druga osobito važna činjenica (npr. kada je osoba osuđena na kaznu zatvora).

Također, kod izvanrednog otkaza je potrebno otkazati ugovor o radu u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

Kada govorimo o izvanrednom otkazu radnika poslodavcu, najčešći razlog za to će biti neisplata plaće. U tom slučaju će radnik imati mogućnosti izvanredno otkazati ugovor o radu u roku od 15 dana od kada je saznao za činjenicu da mu plaća nije isplaćena te ako poslodavac s isplatom plaće učestalo ili znatno kasni.

Osim toga, strana koja izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od strane koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.

Kada poslodavac ne smije otpustiti radnika?

Poslodavac ne može otkazati ugovor o radu:

  • za vrijeme trajanja trudnoće radnice
  • za vrijeme korištenja rodiljnog, roditeljskog ili posvojiteljskog dopusta
  • rada s polovicom punom radnog vremena
  • rada s polovicom punom radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta
  • za vrijeme dopusta trudnice ili majke koja doji dijete te
  • dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege o djetetu s težim smetnjama u razvoju

Također, otkaz se radnik ne može uručiti niti u roku od 15 dana od prestanka korištenja tih prava.

Nadalje, od otkaza su zaštićeni i oni radnici koji su pretrpjeli ozljedu na radu ili su pak oboljeli od profesionalne bolesti, za vrijeme privremene nesposobnosti za rad tijekom liječenja ili oporavka od spomenute ozlijede ili profesionalne bolesti.

Ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme može se redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja navedena u ugovoru.

Ugovor na određeno

Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme koje je određeno rokom., ako je rok za izvršenje određenog posla ili nastupanje određenog događaja te nakon toga radni odnos završava. 

Prvi ugovor o radu na određeno vrijeme može biti sklopljen na razdoblje duže od tri godine, ali tada poslodavac s istim radnikom ne može sklopiti sljedeći uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme. Ako je sklopljen u trajanju kraćem od tri godine, ukupno trajanje svih ugovora ne smije trajati dulje od tri godine, osim kada se radi o zamjeni privremeno nenazočnog radnika ili je to uređeno zakonom ili kolektivnim ugovorom.

Poslodavac s istim radnikom smije sklopiti svaki sljedeći uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme, samo ako za to postoji objektivan razlog koji u tom ugovoru mora biti naveden. Premašivanjem roka od tri godine smatrat će se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a preduvjet za to je da tijekom trogodišnjeg razdoblja u radnom odnosu nema prekida u trajanju od dva mjeseca ili više. 

Ugovor o radu na određeno vrijeme možete redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja predviđena samim ugovorom.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Priključite se grupi PODUZETNIK - Tips&Tricks i saznajte sve ključne informacije za poduzetnike, bilo za tvrtke bilo za obrte.