- Zašto je dobro organizirati uredske božićne zabave?
- Kako postići rodnu ravnopravnost u javnom i poslovnom sektoru
- Zašto je interna komunikacija jednako važna kao i eksterna
- Kako svog limenog ljubimca njegovati zimi
- Koje sve potpore poslodavci mogu dobiti od države?
- TOP 5 savjeta kako se odgovorno brinuti o kućnim ljubimcima
- Stambena politika RH – mit ili stvarnost
- Kako aktivirati žene 55+ da se vrate na tržište rada
- Važne tekućine u automobilu - koliko ih često mijenjati da automobil dulje traje?
- Što darovati klijentima i suradnicima?
Vole je i muškarci i žene, o njenom vezanju postoji i knjiga, porijeklo joj seže daleko u povijest, a osim svega – hrvatski je proizvod. Malo tko ne zna za kravatu, ali nije zgorega ponoviti i podsjetiti se po čemu je kravata toliko posebna i zašto je ona tako globalno rasprostranjen hrvatski simbol.
Wikipedia kravatu definira kao vrpčasti ukrasni odjevni predmet koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna.
Anićev Rječnih hrvatskoga jezika, pak, kaže da je kravata dio odjeće, 'dugi trak koji se kao ukras veže ispod ovratnika košulje', a drugi nazivi su hrvatka i okovratnik.
Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a sve je krenulo još u 17. stoljeću. Doduše, nešto slično kravati nosili su puno, puno prije rimski vojnici. Bio je to focale - šal koji je vrat štitio od hladnoće, ali detalji o tome su za neku drugu priču.
Mrežno izdanje Hrvatske enciklopedije govori o tome da su vojnici hrvatske regimente Luja XIV ponovo uveli kravatu kao sastavni dio vojne odore i to u obliku široke vratne marame. Tada je, preinakom hrvatskog imena Cravates, Croates, što znači Hrvati, bila izvedena francuska riječ cravate.
Ako vas zanimaju detalji o povijesti kravate, pročitajte ih u Hrvatskoj enciklopediji i na povijest.hr, a mi idemo dalje na neke zanimljivosti o ovom popularnom modnom detalju koji podjednako oduševljava i muškarce i žene.
Dan kravate
O njenoj popularnosti govori i to da kravata ima svoj dan. Naime, 18. listopada 2003. godine u Puli je napravljena grandiozna instalacija Kravata oko Arene, autorsko djelo Marijana Bušića koji je pulsku Arenu ukrasio golemom kravatom crvene boje. Taj su spektakl popratili brojni hrvatski i inozemni mediji. Nekoliko godina kasnije, odnosno 2008. godine, Hrvatski je sabor upravo 18. listopada proglasio Danom kravate.
Materijali
Sigurno je jedan od najpopularnijih materijala za izradu kravata svila, a vrlo se cijene i filamentna acetatna vlakna. No u zadnje vrijeme izrađuju se od raznih materijala, posebno poliesterskih, ali i prirodne te umjetne kože. Osim toga, uzorci mogu biti vrlo maštoviti i progodni.
Vezanje kravate
Ovaj modni dodatak toliko je popularan da o vrstama vezanja postoji čak i knjiga. Naime, Thomas Fink i Yong Mao, fizičari s Cambridgea, krajem prošlog stoljeća su pomoću matematičkog modeliranja izračunali da postoji 85 teoretskih mogućnosti vezanja standardnog čvora kravate, o čemu je pisao i New York Times. Fink i Mao su broj 'poteza' ograničili na devet.
Nećemo analizirati 85 načina, poteza i mogućnosti vezanja kravate. Samo ćemo nabrojati najpopularnije čvorove:
- običan čvor
- dvostruki čvor
- mali čvor
- klasični windsor
- polu-windsor
- atlantic stil (čvor se veže odostraga)
Simbolika boje
Svaka prigoda ima neka svoja pravila, svaka emocija ima neko svoje obilježje, pa tako i odabir boje kravate govori o osobi koja je nosi, ali i o prigodi.
- Crvena boja predstavlja moć, snagu, strast i bogatsvo. Uglavnom je nose neki lideri ili vođe pojedinih skupina koje treba motivirati.
- Plava boja je umirujuća, pa je odabir plave kravate preporučljiv u slučaju razgovora kada bi moglo biti povišenih tonova i oštrih riječi.
- Žuta boja, boja Sunca, predstavlja pozitivno ozračje i vitalnost. Osobe koje odaberu žutu kravatu zrače toplinom i svoju pozitivnu energiju prenose na ljude oko sebe.
- Zelena je boja rasta i obnove, pa je dobar odabit za one koji vole učiti, nadopunjavati svoje znanje i jačati vještine.
- Smeđa boja kao zemljani ton predstavlja staloženu i realnu osobu, a ljudi koji nose smeđu boju najčešće su vrlo pouzdani, piše na povijest.hr.
- Crna boja označava strogu formalnost i nosi se u prigodama i društvenim događanjima koja zahtijevaju ozbiljnost.
Kako vezati kravatu
Kao i za sve u životu, tako i za savršeni čvor kravate treba puno vježbanja. Neki su jednostavniji, neki malo manje, ali probajte nekoliko puta i nemojte odustati – nije neizvedivo.
No da ne duljimo, prilažemo nekoliko simpatičnih i korisnih videa u kojima je vrlo jednostavno objašnjeno kako napraviti lijep i uredan čvor na kravati.
- UPRAVLJANJE TALENTIMA I UČINKOM
Kako uočiti da osoba podbacuje na poslu? I što učiniti?
- RASPOLAGANJE NOVCEM
Prepaid kartice: trošite koliko imate i mudro planirate budžet!
- NACIONALNI TJEDAN DOVOĐENJA KUĆNIH LJUBIMACA NA PO
Ljubimci na radnom mjestu pridonose boljoj atmosferi i produktivnosti zaposlenika