ovlaživač zraka
Izvor: Freepik
POSLJEDICE GRIJANJA

Kako ovlažiti suhi zrak u kući?

Suhi zrak poseban je problem zimi. Radijatori rade punom parom, kuha se, a prozori se zbog hladnoće rjeđe otvaraju. Možda se vama na prvu ne čini da je zrak u vašem prostoru nešto posebno suh, ali to će se odraziti na vašoj koži, ispucalim usnama, pojavom statičkom elektricitetu, a ponekad i iritacijom grla. Suha koža neugodna je jer svrbi i uzrokuje ljuštenje, usne mogu biti bolne i osjetljive, ali bolno grlo je nedvojbeno najgora posljedica suhog zraka. Kako dolazi do toga? Tako što vaša osušena sluznica postaje osjetljivija na prašinu i mikroorganizme koji se mogu naći u zraku pa može doći do iritacije. Iritacije se očituju u obliku svrbeža, kašlja i moguće upale grla ili osjećaja iritacije sluznice nosnog kanala.

Sada kada ste upoznati s posljedicama, dat ćemo vam i nekoliko savjeta kako ovlažiti zrak u prostoru u kojem živite, radite i obitavate kako bi on ipak bio malo ugodniji.

Odaberite dobar ovlaživač zraka i pametno ga postavite

Korištenje ovlaživača jedna je od najboljih metoda ovlaživanja zraka u domu. Bitno je odabrati pravi ovlaživač zraka za svoje potrebe. Na tržištu je dostupno više vrsta, uključujući one s hladnom, ali i toplom maglom. Ovlaživači zraka s hladnom maglom općenito se preporučuju jer su sigurniji, pogotovo ako imate djecu ili kućne ljubimce. Također troše manje energije i lakše se čiste. Razmislite o veličini prostorije koju želite ovlažiti i uračunajte i taj parametar pri odabiru.

Kako biste maksimalno iskoristili prednosti ovlaživača zraka, važno ga je postaviti na ispravno mjesto. U idealnom slučaju, on treba stajati u središte prostorije ili blizu usisa zraka vašeg sustava grijanja i hlađenja. To će pomoći ravnomjernijoj raspodjeli vlažnog zraka po cijelom prostoru. Izbjegavajte postavljanje ovlaživača zraka u blizini elektronike jer vlaga može uzrokovati štetu.

Dodajte sobne biljke

Sobne biljke ne samo da dodaju ljepotu vašem domu, već mogu pomoći i u povećanju vlažnosti. Određene vrste biljaka prirodno ispuštaju vlagu u zrak kroz proces koji se naziva transpiracija.
Prilikom odabira sobnih biljaka za povećanje razine vlage u vašem domu, uzmite u obzir biljke kao što su bostonska paprat, ljiljani mira, biljka pauk i palma Areca. Ove biljke su poznate po svojoj sposobnosti da uspijevaju u vlažnom okruženju te emitiraju vlagu u okolni zrak. Kako biste dodatno pojačali hidratantni učinak svojih sobnih biljaka, grupirajte ih u jedno područje svog doma. Grupiranjem biljaka stvarate mini džunglu koja povećava razinu vlage u tom prostoru.

Postavite posude s vodom

Ako nemate sobne biljke i ne želite trošiti na ovlaživač, prva pomoć mogu biti i obične posude s vodom. Napunite plitke zdjele ili posude vodom i stavite ih u različita područja prostorije. Voda će polako isparavati, oslobađajući vlagu i podižući njezinu razinu. Da biste povećali učinkovitost, postavite zdjele blizu izvora topline, poput radijatora ili grijača, jer će toplina ubrzati isparavanje. Mnogi ove posude postave direktno na radijatore kao bi njihovim grijanjem ispod posuda pospješili isparavanje.

Objesite vlažne ručnike

Vješanje vlažnih ručnika jeftin je i jednostavan način vlaženja prostorije. Dakle, ne trebate ništa kupovati jer ručnike imate i kod kuće, a sada ih samo trebate staviti u uporabu. Prije tuširanja navlažite ručnik i iscijedite višak vode. Objesite ručnik u sobi, po mogućnosti u blizini izvora topline. Kako se ručnik suši, ispuštat će vlagu u zrak, povećavajući razinu vlage. Kako biste osigurali da ručnici i neko vrijeme obavljaju svoj posao u prostoriji, potrebno ih je redovito okretati i ponovno vlažiti. Logično, kako se ručnici suše, postaju manje učinkoviti u povećanju vlažnosti.

Prozračite kupaonicu tijekom i nakon tuširanja

Prilikom tuširanja ili kupanja, stvorena para može značajno povećati vlažnost u kupaonici. Međutim, kako biste spriječili kondenzaciju i potencijalno oštećenje vaše kupaonice, bitno je pravilno prozračiti prostor. Provjerite ima li vaša kupaonica ispušni ventilator koji ispravno funkcionira ili otvorite prozor ili vrata kako biste omogućili izlazak pare. To će pomoći smanjiti višak vlage i spriječiti nastanak plijesni. Kupaonicu svakako otvorite nakon što ju napustite da se dobro prozrači i ispusti vlažni zrak u ostatak stana. Također, ako imate mogućnost (na primjer živite sami), držiati vrata otvorena i tijekom tuširanja kako bi se vlažnost mogla ravnomjernije ispustiti u ostatak stana, umjesto da se nakuplja u jednoj prostoriji i uzrokuje potencijalnu štetu.

Sušite rublje u kući

Zimi rublje i tako češće sušimo u kući, a to je dobro i radi povećanja vlažnosti u prostoriji. Zato objesite vlažnu odjeću na stalak za sušenje ili što već koristite za sušenje vašeg rublja, u dobro prozračenom prostoru. Kako se odjeća suši, ona ispušta vlagu u zrak, podižući njezin udio u prostoriji. 

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.