- Zašto bi žene trebale investirati?
- Željeli biste živjeti isključivo od svog vrta? Možete!
- TVRTKE - Kako mora izgledati izdani račun
- Kako postati udomitelj i spasiti život životinji
- Kako do novca za povećanje energetske učinkovitosti u industriji
- OSAM jednostavnih koraka kako uzgojiti rajčice u teglama
- Kako mogu poboljšati svoju motivaciju za vježbanje kada to stvarno mrzim?
- Pravila poslovnog odijevanja za žene i muškarce
- Ako želite ribice kao kućne ljubimce, dobro je znati što vas čeka
- Treba li odgovarati na sve komentare ispod objava na društvenim mrežama?

Iako jesen kao godišnje doba traje još gotovo dva mjeseca, mnogima je poprilično zima, odnosno hladno. I bez obzira na to što nam meteorolozi najavljuju bablje ljeto, mnogi već neko vrijeme griju svoje domove, a i toplane su započele sa sezonom grijanja kućanstava.
U svako vrijeme, a pogotovo u ova nestabilna i, na neki način, krizna vremena dobro je štedjeti kako god je moguće. Stoga vam donosimo nekoliko savjeta kako u ovom hladnom periodu godine barem malo smanjiti potrošnju energije i uštedjeti koju kunu te pritom održavati sustave grijanja ispravnima.
- Vrlo je važno da se prije svake sezone grijanja pozove ovlaštenu osobu koja će provjeriti plinske ili uljne instalacije, plamenik i izmjenjivače topline, odnosno bilo koji sustav grijanja koji imate u svom domu.
- Također, minimalno jednom godišnje stručna osoba treba provjeriti prohodnost dimnjaka.
- Ako imate peć na drva vodite računa o njenoj veličini – nije dobro da je prevelika ili premala u odnosu na 'kvadraturu' prostora. Nemojte pretrpavati ložište jer s time nećete postići ništa dobro.
- Ako imate bojler koji je veći nego što je potrebno za vaš prostor, on će trošiti više jer se češće pali i gasi, čime naravno dolazi do nepotrebno veće potrošnje energije. Bilo bi dobro posavjetovati se sa stručnim osobama oko toga.
- U prostorijama u kojima ne boravite često smanjite temperaturu na termostatima ili ugasite radijatore.
- Kad smo već kod termostata, ako imate mogućnosti, promijenite analogne termostate onim digitalnim. Na taj način možete točno kontrolirati kada se grijanje pali i gasi te koju temperaturu želite postići. Tako ćete točno znati kolika je temperatura u vašem prostoru i možete smanjiti grijanje za jedan stupanj, a to je već značajna ušteda. A sve to je moguće, ovisno o termostatu, kontrolirati i putem mobitela čak i kada niste kod kuće.
- U periodu kada se prostor ne grije, u instalacije centralnog grijanja može ući zrak koji smanjuje kapacitet sustava grijanja. Zbog toga je preporučljivo odzračiti sve radijatore i kompletnu instalaciju kako bi se ispustio zrak da bi sve radilo ispravno i punim kapacitetom.
- Potrebno je i redovito čistiti radijatore jer prašina, paučina i druge nečistoće sprečavaju neometan protok topline. Kako pripremiti radijatore za sezonu grijanja možete pročitati OVDJE.
- Ni u kojem slučaju ne zaklanjajte radijatore zavjesama i namještajem i ne ostavljajte predmete na njima jer to smanjuje protok topline i može biti potencijalno opasno.
- Da bi se spriječio gubitak kroz otvore na vratima i prozorima možete ih začepiti silikonom, pur-pjenom, gumenim trakama, metlicama ili zaštitnim gumicama.
- I za kraj, još nekoliko trikova za sprečavanje gubitka topline – možete postaviti samoreflektirajuću foliju iza radijatora i, ako imate prozore na strani koja je većinu dana izložena suncu (kada ga ima), nemojte ih zaklanjati zastorima. Osim toga u hladnije prostore možete staviti deblje tepihe, a možete se i toplije obući.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
- SEDAM MAGIČNIH IZVORA
Evo kako do novca, a da nije samo od plaće
- PRIRODA I DRUŠTVO
Tips&tricks za zabavno planinarenje s djecom
- INFORMACIJSKA PISMENOST
9 trikova za jednostavnije i brže pretraživanje u Google pregledniku
- KUĆNI LJUBIMCI
Što treba znati prije odabira kućnog ljubimca