- Prvi koraci u zdravom životu: Kako potaknuti djecu na vježbanje
- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?

Samo kretanje na odmor stvara nam pozitivni stres i obično ne razmišljamo o preventivnim mjerama koje bi trebalo u našem domu poduzeti prije odlaska. A zapravo, sve što očekujemo na povratku je da sve bude na svom mjestu, bez kvarova i nezgodnih situacija. No da bi to bilo tako kako očekujemo, potrebno je prije odlaska poduzeti određene korake, ali i mjere opreza.
Isključite aparate iz struje / utičnica
Čak i kad niste kod kuće, uređaji troše struju dok nisu upaljeni, a ako ih isključite iz utičnice uštedjet ćete energiju, ali i spriječiti štetu koju električni uređaji mogu pretrpjeti npr. od indirektnog udara groma. A neki aparati mogu se pokvariti iako 'ne rade'. Stoga, pripazite na sljedeće:
- svjetla: provjerite jesu li sva svijetla ugašena
- uređaje koji imaju vanjski punjač treba isključiti iz utičnice
- mobilni telefoni, konzole za igranje, laptopi, modemi, ruteri i svi uređaji koji imaju svoj dodatni punjač trebaju biti isključeni iz utičnica, jer punjači, bez obzira na to radi li aparat ili ne, troše struju
- isključite iz utičnice velike kućanske aparate
- perilice rublja i suđa, sušilice, televizor, lampe...
- klima uređaj: dovoljno je samo isključiti, ne morate prekidati strujno napajanje
- isključite iz utičnice male kućanske aparate:
- blenderi, tosteri, svi aparati s tajmerom mogu biti potencijalno opasni dok niste u kući
- uređaje koji su u stanju mirovanja:
- svi uređaji koje kontrolirate daljinskim upravljačem nisu zaista ugašeni i sigurni dok niste prekinuli strujno napajanje
- (strujni) bojler: dovoljno je isključiti bojler na sklopki
Ako zaista želite uštedjeti, ali i djelovati preventivno, kompletnu struju možete isključiti na kutiji s osiguračima. Naravno, imajte na umu da vam onda neće raditi niti zamrzivač, hladnjak i sl., pa ako imate u njima hranu sve će se pokvariti.
Ugasite plin
Bez obzira na koliko dugo odlazite iz kuće, obavezno provjerite jeste li ugasili plin - štednjak, peć, bojler i sve ostale kućanske aparate koji rade na plin.
Zatvorite vodu
Provjerite jesu li vam sve slavine dobro zavrnute, isključite dovode vode za perilice suđa i rublja, zatvorite ventil od vodokotlića kako biste izbjegli poplave i velike račune za vodu kad se vratite. Naravno, možete i zatvoriti glavni ventil za vodu, osim ako vam, primjerice, netko dolazi zalijevati cvijeće dok vas nema.
Bacite smeće, bar malo počistite kuću od mrvica
Obavezno bacite smeće kako vas, kad se vratite, ne bi dočekao neugodan smrad pokvarene hrane. Isto tako, bilo bi dobro da operete prljavo suđe. A umjesto da u hladnjaku ostavljate namirnice koje se brzo kvare, nekoliko dana prije puta pokušajte ih sve potrošiti, ponijeti sa sobom ili nekome darovati. Također, bar brzinski usisavačem uklonite mrvice hrane po podu i kuhinji kako ne biste imali mravinjak ili žohare kada se vratite.
Zatvorite vrata i prozore
Prije odlaska na put provjerite jeste li dobro zatvorili prozore, vrata i balkonska vrata. Spustite rolete, naročito u ovim ljetnim danima kako vam visoka temperatura izvana ne bi grijala stan. Da potencijalni lopovi ne bi baš odmah shvatili da nema nikoga kod kuće, rolete možete spustiti različito - neke do kraja, neke na pola.
Povjerite rezervni ključ osobi od povjerenja
Ako odlazite od kuće na više dana, obavezno ponesite rezervne ključeve od stana. Naravno, ne moramo niti naglašavati da ih ne ostavljate na mjestima koja su lako dostupna drugim osobama (npr. ispod otirača, u poštanskih sandučićima, u vazama za cvijeće i slično). Još bolje ako bar jednu rezervu ključeva od kuće i poštanskog sandučića ostavite kod osobe u koju imate povjerenja kako bi povremeno obišla vaš dom i ispraznila vam sandučić.
Zaštite se od lopova
- Uključite protuprovalni alarm
Ako imate alarm, uključite ga!
Naime, svoju nekretninu od provalnika mogžete zaštititi i uz pomoć alarmnog sustava koji spada u jedan od najpopularnijih načina zaštite. Iako je njegova primarna funkcija dojavnog karaktera, alarm će provalniku definitivno otežati posao, a nerijetko ga i demotivirati u namjeri zbog veće mogućnosti da bude otkriven i uhvaćen. Alarm može biti povezan i sa zaštitarskom službom, koja dolazi u provjeru.
Uza sve to, bilo bi dobro imati i klasičnu mehaničku zaštitu kao što su protuprovalna vrata i prozori.
Ako nemate alarmni sustav, ne morate kupiti prvi koji vam se nađe pri ruci već potražite savjet stručnjaka. Osim toga, razmislite o kritičnim točkama u stanu ili kući koje je potrebno posebno zaštititi - osim ulaznih i balkonskih vrata, kritične točke mogu biti podrumi, garaže kao i krovni prozori.
- Pametno s društvenim mrežama
Iako su nam mnogo toga olakšale, društvene mreže su postale neizostavan dio naše svakodnevice - i one dobre i one loše. Naime, naše ponašanje na društvenim mrežama može dati jasnu sliku potencijalnim lopovima da nikoga nema kod kuće i da su 'slobodni' raditi što god žele. Stoga pripazite što objavljujete za vrijeme trajanja godišnjih odmora ali i općenito!
- Biste li susjedu povjerili svoj dom?
- Provalnici 'rade svoj posao' bilo ljeti ili zimi. Zaštitite se!
- Što napraviti kada vam je provaljeno u dom ili ste zatekli lopova na djelu?
Ugovorite policu osiguranja imovine
Kako biste vlastiti dom učinili što otpornijim svakako razmislite i o polici osiguranja imovine čija lepeza ponude je raznovrsna te svaki ugovaratelj osiguranja, potrošač, ima mogućnost, pored osnovnih polica, izabrati i dodatna pokrića. Ugovaranjem police osiguranja stvari u kućanstvu moguće je osigurati vlastite stvari kao i stvari vaših ukućana koje se nalaze u stanu ili kući - od odjeće, obuće, kućanskih aparata, tehnike, namještaja, različitih vrijednosti poput nakita, zlata i umjetnina.
- Kako se osigurati protiv provale i krađe
- Najčešći kvarovi u kućanstvu – kako ih spriječiti, a kako liječiti
Za kraj
Iako idealne zaštite nema, poduzimanjem navedenih preventivnih mjera, možete bezbrižnije uživati u svojem zasluženom godišnjem odmoru (ili pak poslovnom putovanju).
Naravno, ako u vašem domu imate kućne ljubimce i biljke, nemojte zaboraviti pobrinuti se i za njih.
- Izvor: zgradonačelnik, citymagazine, punkufer, jutarnji, klix
- #kućanski aparati#energetika#održavanje#osiguranje
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?