planinarenje
Izvor: Simon Allen/Pixabay
Antonio Milanović
SAVJETI ISKUSNIH

Što trebate znati i na što paziti ako idete na planinarenje

Boravak u prirodi, već je svima poznato, dobar je za sve - mlade, stare, djecu, odrasle. A posebno je dobro da je ta priroda planina - em zbog čistog zraka, em zbog samog planinarenja. Ali i za tu fizičku aktivnost i taj predivan boravak u prirodi treba znati pravila ponašanja i bez čega se ne smije ići u planine. Ove savjete doznali smo od Planinarskog društva Planinorci i Planinarskog društva Sveučilišta Velebit.

Kako početi s planinarenjem?

Započeti s planinarenjem najbolje je učlanjenjem u neko od brojnih planinarskih društava. U Hrvatskoj djeluje oko 300 planinarskih društava, s više od 44 tisuće aktivnih članova, a učlanjenjem u neko od društava postajete član Hrvatskog planinarskog saveza (HPS- a) - rekli su iz PDS Velebit.

Planinorci, pak, kažu da je planinarenje aktivnost koja vraća čovjeka prirodi. Da bi netko počeo planinariti, važna je volja. S voljom započinje avantura koja s vremenom donese iskustvo koje se prenosi s iskusnih planinara na one manje iskusne.

Što svaki početnik treba znati o planinarenju?

U PSD-u Velebit smatraju da je osnovna znanja o planinarenju najbolje steći pohađanjem Opće planinarske škole. Opća planinarska škola polaznicima pruža osnove za siguran i ugodan boravak u planinama, a uključuje brojna predavanja kao što su:

  • planinarstvo
  • povijest planinarstva
  • planine (u Hrvatskoj i izvan nje)
  • oprema
  • priprema za odlazak u planinu
  • kretanje u planinama
  • orijentacija
  • boravak u planinama
  • zaštita prirode
  • meteorologija
  • opasnosti u planinama
  • spašavanje u planini i prva pomoć
  • rad na terenu iz područja čvorologije, orijentacije, prve pomoći, kretanja i boravka u planini, kretanja po zahtjevnim planinarskih putovima i sl.

Prije odlaska na planinu, najvažnije je provjeriti vremensku prognozu i pronaći društvo s kojim ćete ići. Nije poželjno da ide jedna osoba jer se uvijek nešto može dogoditi, a osoba koja je s vama može odmah reagirati. Važno je imati plan kojom stazom ići, koji vrh je cilj te uvijek voditi računa o tome da se krene na vrijeme, tj. tijekom jutra, te se truditi izbjeći mrak - poručuju Planinorci.

Koja je oprema obvezna za svakog planinara?

Planinarska oprema ovisi o planiranoj turi, a uključuje odgovarajuću odjeću i obuću, opremu za kretanje i boravak u planini, prvu pomoć, tehničku opremu, opremu za noćenje, te prehranu i higijenski pribor.

Početna planinarska oprema uključuje:

  • visoke planinarske cipele – gojzerice
  • planinarski ruksak
  • čeonu lampu
  • zaštitu od vjetra, kiše i hladnoće (vjetrovka, kabanica, pernata jakna, kapa i rukavice)
  • vreću za spavanje
  • karimat / podlogu
  • prvu pomoć
  • kartu i kompas.

Za ugodnije planinarenje dobro je imati brzosušeću planinarsku odjeću, kažu nam iz PDS Velebit. Potrebno je također razmišljati o dovoljnoj količini hrane i vode, nositi sa sobom mobitel s punom baterijom, dodatnu rezervnu odjeću, higijenski i kuhinjski pribor prema željama i potrebi. Opremu za planinarenje nije preporučljivo nabavljati odjednom. Korisno je opremu prvo posuditi i isprobati, konzultirati se s iskusnijim planinarima i prodavačima u dućanima sa specijaliziranom opremom, istražiti karakteristike opreme, a zatim nabavljati dio po dio.

Kod kupnje opreme, naglašavaju Planinorci, veliku pažnju treba usmjeriti na dobre gojzerice. Najpoželjniji su modeli koji čvrsto drže zglob i tako ga štite od ozljede prilikom pada ili izvrtanja stopala. Ovisno o težini izleta, treba paziti i na odgovarajući ruksak. S iskustvom se dolazi do spoznaje koji nam najviše odgovara, zašto su važni brojni pretinci i remenčići. Idući segmenti potrebne opreme su štapovi, čeona lampa, set za prvu pomoć, termosica, a popis se brzo proširuje s učestalijim izletima.

Kako odabrati idealnu turu?

Planiranje izleta kreće od odabira lokacije, odnosno cilja putovanja. To može biti vrh, planinarska staza ili planinarski dom, kuća, sklonište. Informacije o lokaciji možete prikupiti korištenjem planinarskih vodiča ("Hrvatske planine" Željka Poljaka, "Planinarski vodič po Hrvatskoj" Alana Čaplara i sl.), planinarskih karata (SMAND, HGSS i dr.), interneta (npr. Registar planinarskih putova, Hribi.net) ili kroz razgovor s ljudima koji raspolažu potrebnim informacijama. Prilikom planiranja treba razmisliti o vremenu (meteorološke prilike i trajanje putovanja), vrsti terena, dužini i zahtjevnosti puta ovisno o vlastitom iskustvu i fizičkoj spremi. Za početak proučite dostupne staze i odaberite jednostavniju rutu kako biste izbjegli previše zahtjevne terene na početku. Pripazite na duljinu staze i visinske razlike.

Planinorci savjetuju da svaki početnik krene prvo uživati u lakšim planinarskim stazama i tako dobije dojam o vlastitoj kondiciji. Ako niste sigurni što je lako ili teško, pitajte osobu koja ima više iskustva. To može biti taj neki prijatelj koji vas nagovara na planinarenje ili se jednostavno može poslati  poruku nekom planinarskom društvu ili ekipi čije fotografije pratite na društvenim mrežama. Kad već neko iskustvo postoji, aplikacije kao što su Osmand i Mapy postaju najbolji prijatelji. Katkada nas osvoji neki vrh zbog lijepe fotografije, no ne treba se upuštati u neke avanture samo zbog toga što je nešto lijepo, nego se treba prije samoga polaska raspitati o duljini staze, visinskoj razlici itd.

Koja su "zlatna pravila" planinarenja?

Pravila i savjeti PDS Velebit:

  1. U planinu ne idite sami!
  2. Ne žurite i ne namećite svoj tempo!
  3. Ne ostavljajte samog člana skupine!
  4. Ne odvajajte se od skupine!
  5. Ne oštećujte putove, kuće, oznake putokaze!
  6. Poštujte planinarski mir i tišinu!
  7. Ponudite i pružite pomoć!
  8. Poštujte lokalno stanovništvo!
  9. Ne uznemiravajte životinje!
  10. Svoje smeće ponesite sa sobom!
  11. Planirajte unaprijed!
  12. Provjerite vremensku prognozu!
  13. Nosite odgovarajuću opremu!
  14. Ponesite dovoljno hrane i vode (treba imati i "zlatnu rezervu")! 
  15. Pratite vremenske uvijete!
  16. Poštujte prirodu!
  17. Ostanite orijentirani (naučite osnove korištenja karte, kompasa i drugih navigacijskih alata)! 
  18. Očekujte neočekivano! Nosite prvu pomoć i osnovni set za hitne situacije. Imajte mobilni telefon s punim baterijama.
  19. Sustavno prijavljujte svoju lokaciju (prijateljima, obitelji, članovima planinarskog društva, domarima)!
  20. Ne precjenjujte svoje granice i sposobnosti!

Pravila i savjeti PD Planinorci:

  1. Poštuj planinu!
  2. Idi uvijek u društvu, a ako već ideš sam/a, javi nekome gdje/kada ideš.
  3. Smeće ne pripada prirodi, ponesi sve sa sobom!
  4. Ako više ne možeš ili ako vidiš crni oblak, okreni se jer planina neće pobjeći!
  5. Uživaj, uživaj i uživaj, a malo manje lovi signal!

Možemo zaključiti iz svega navedenog da je planinarenje jedna vrsta ekstremnog sporta koji je dobar, kako za tijelo tako i za duh, ali u kojem treba biti vrlo oprezan i slušati savjete iskusnih kako bi izbjegli ozlijede ili teže nesreće.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.