doktor na mobitelu
Izvor: Freepik
PET SAVJETA ZA POHRANU PODATAKA

Sačuvajte svoje zdravlje uz pomoć pametnog telefona

Iako pametne telefone često koristimo za besciljno skrolanje 'news feedovima' društvenih mreža, ono mogu biti i pravi, moćni alati za ostvarenje osobnog boljitka.

U nastavku objašnjavamo kako praktično i sigurno prikupljati i pratiti podatke o svojem zdravlju na pametnom telefonu. Uz pomoć nekih aplikacija mogli biste lakše usvojiti zdrave navike te bolje razumjeti svoje tijelo.

1. Instalirajte aplikaciju za pohranu medicinskih podataka 

Kako biste u svakom trenu imali pristup važnim medicinskim podacima o svojem zdravlju, na pametni telefon instalirajte aplikaciju koja će vam omogućiti čuvanje najvažnijih zdravstvenih informacija na jednome mjestu.

U hitnoj situaciji ili pri posjeti liječniku ti će vam podaci olakšati pristup pravovremenoj i odgovarajućoj medicinskoj njezi.

Domaća aplikacija Meddox je odličan primjer kako pohraniti liječničke nalaze u digitalnom formatu. Nakon što mobitelom uslikate nalaze, aplikacija ih tehnologijom optičkog prepoznavanja znakova pretvara u digitalni oblik. Prepoznaje datum nalaza, ime institucije i liječnika koji su izdali nalaz, dijagnozu te grupu kojoj nalaz pripada, organizira podatke i stvara grafičke prikaze za pregledniji prikaz.

Doct je još jedna domaća aplikacija koja osim stvaranja digitalnog zdravstvenog kartona omogućuje i video konzultacije s izabranim liječnicima u bilo koje doba dana, a liječnici odmah dobiju pristup vašem zdravstvenom kartonu iz aplikacije.

Obje su aplikacije dostupne za preuzimanje na Android i iOS uređajima.

iPhone ima vlastitu aplikaciju Zdravlje koje je također osmišljena za prikupljanje i organizaciju medicinskih podataka. Kada odlučuju koji mobitel kupiti, milijuni se korisnika odlučuju za iPhone upravo zbog Appleove posvećenosti unapređenju sakupljanja i obrade zdravstvenih podataka, prvenstveno kroz aplikaciju Zdravlje.

Nažalost, najvažnija opcija aplikacije Zdravlje za sada je dostupna samo u SAD-u i Kanadi. Ona omogućuje preuzimanje medicinskih podataka od pružatelja zdravstvenih usluga kako bi na jednome mjestu i u svakom trenutku imali potpune informacije o pretragama, posjetima liječniku, dobivenim cjepivima itd.

No, aplikacija Zdravlje ima pregršt drugih korisnih značajki. Primjerice, možete je koristiti za izradu zdravstvene karte s važnim medicinskim podacima poput alergija, propisanih lijekova ili zdravstvenih stanja kojima u slučaju nesreće mogu pristupiti hitne službe bez potrebe za otključavanjem iPhonea.

2. Povežite pametni telefon s fitness narukvicom ili pametnim satom

Većina novih pametnih satova i fitness narukvica mogu pomoći u ranom otkrivanju zdravstvenih problema. Primjerice, neki pametni satovi imaju EKG aplikaciju koja praćenjem otkucaja srca može vidjeti pokazuje li vaš srčani ritam znakove fibrilacije atrija, što je najčešći rizični faktor kod srčanog udara.

Pametni satovi i narukvice također često mjere zasićenost kisika u krvi (SpO2) kako biste znali ako vam ona padne ispod 90 posto. To može biti među prvim znakovima poremećaja cirkulacije, srca ili pluća, anemije, neuroloških problema, poremećaja spavanja…

Fitness narukvica ili pametni sat obično imaju vlastitu aplikaciju - primjerice Samsung Health, Garmin Connect, Huawei Health, Mi Fitness za Xiaomi itd.

Nakon što aplikaciju instalirate na svojem pametnom telefonu, u njoj možete sustavno i organizirano pratiti sve podatke koje narukvica ili sat prikupljaju. Neke aplikacije vam čak omogućuju da izvezete podatke u .PDF ili sličnom formatu kako biste ih podijelili sa svojim liječnikom.

3. Unesite i analizirajte podatke o fizičkim aktivnostima

Iako je nosiva tehnologija u obliku fitness narukvica i pametnih satova postala glavni alat u praćenju i prikupljanju informacija o tome kojim aktivnostima se bavimo i kako one utječu na naše zdravlje, sve najvažnije podatke možete prikupljati pametnim telefonom bez potrebe za korištenjem dodatnog uređaja.

Primjerice, aplikacija Zdravlje na iPhoneu ima opciju praćenja fizičke aktivnosti, koraka i vježbi. Također postoje razne jednostavne aplikacije za Android i iOS uređaje koje služe kao pedometri koji broje vaše korake - istraživanja su pokazala da pozitivne rezultate možete postići već 4.400 prijeđenih koraka dnevno.

Dodatno se motivirajte postavljanjem ciljeva unutar aplikacija i povezivanjem s prijateljima.

4. Pratite unos kalorija i kontrolirajte svoju težinu

Prekomjerna tjelesna težina i pretilost epidemija su modernog doba s kojom se bori čak dvije trećine odraslih osoba u Hrvatskoj. Povišeni kolesterol, dijabetes, bolesti srca i krvnih žila, otežano disanje i opterećenje zglobova tek su neke od brojnih boljki s kojima se pretile osobe suočavaju.

Priprema obroka unaprijed i planiranje ključ je u borbi protiv viška kilograma, a saveznika na putu ka zdravoj prehrani potražite u svojem pametnom telefonu.

Postoji puno aplikacija za pomoć pri praćenju unosa hrane i kalorija te makro i mikro nutrijenata. One ujedno pružaju informacije o nutritivnoj vrijednosti hrane koju jedete kako biste lakše donosili ispravne odluke pri odabiru namirnica koje konzumirate.

MyFitnessPal, Cronometer i Lose It! neke su od aplikacija ovog tipa, a možete ih povezati s određenim modelima fitness narukvica i pametnih satova. To aplikacijama omogućava prikupljanje točnih podataka o vašim aktivnostima i potrošnji kalorija te na temelju toga precizno izračunavaju vaše dnevne potrebe za unosom kalorija i nutrijenata.

I u ovom slučaju podatke koje aplikacije prikupljaju možete izvesti kako biste ih podijelili s liječnikom ili drugom stručnom osobom.

5. Postavite plan i raspored za uzimanje lijekova

Postoje aplikacije poput Medisafe i MyTherapy koje omogućuju korisnicima postavljanje podsjetnika za uzimanje lijekova. Sve što pritom trebate napraviti jest unijeti podatke o lijekovima i raspored, a odabrana aplikacija će vas podsjetiti kada je vrijeme da uzmete lijek.

Praćenje lijekova nova je opcija na iOS uređajima koja se prvi puta pojavila s iPhone 14 modelima. Omogućuje vam da unesete podatke o svim lijekovima na recept i ostalim medikamentima koje uzimate te postavite podsjetnike za vrijeme kada trebate uzeti lijek.

Aplikacija čak ima mogućnost prepoznavanja nekih lijekova kada uslikate njihovo pakiranje, a također organizira unesene podatke po danima, tjednima, mjesecima i godini kako biste što lakše pratili učestalost uzimanja lijekova.

Zaključak

Praćenje medicinskih podataka na pametnom telefonu je praktičan i učinkovit način upravljanja vašim zdravljem.

Zato se ne ustručavajte iskoristiti korisne i praktične informacije dostupne u Google i Apple trgovinama kako biste organizirali i pratili bitne informacije o svojem zdravlju te na vrijeme uočili potencijalne probleme.

Ovaj članak je isključivo informativne i savjetodavne naravi te ne može zamijeniti redovne kontrole i odlaske kod liječnika.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.