učenje vještina
Izvor: Freepik
ULAGANJE U SEBE

Korisne vještine koje možete naučiti za manje od sat vremena

Jeste li ikada razmišljali koliko lako i brzo uistinu usvajate nove vještine (iako ste u životopisu naveli da ste prvak u tome)? Neki ljudi uče brzo i lako, što iz knjiga, što iz primjera, drugi su pak malo „teži“ po tom pitanju te se bore s usvajanjem praktičnih ili pisanih znanja. Ako dugo niste naučili ništa novo i mislite da za to i nemate vremena, možda će vas iznenaditi činjenica da postoje stvari koje možete naučiti za 60 minuta, odnosno samo sat vremena.

Ako negdje u svom danu iskopate slobodan sat, evo što u tih dragocjenih 60 minuta možete naučiti.

SQL (Structured Query Language)

Strukturni upitni jezik programski je jezik visoke razine i navodno ga možete naučiti i koristiti u svega 60 minuta.

Za što se koristi? Najpopularniji je računalni jezik za izradu, traženje, ažuriranje i brisanje podataka iz relacijskih baza podataka. Jezik je navodno jednostavan i relativno lagan za naučiti, no kompleksnost same uporabe i izvođenje operacija je komplicirano, zato je potrebno vježbati.

Na YouTubeu postoje tutorijali gdje je učenje SQL-a raščlanjeno na jednostavne stavke, a nakon svih pojašnjenja slijede zadaci s rješenjima. Štoviše, „učitelji“ također nude mogućnost da ispod videa ostavite komentar što vam je bilo teško i nejasno, pa te stvari mogu objasniti u naknadnim tutorijalima.

Otvoriti bocu šampanjca kao profesionalac

Jeste li ikada sanjali da otvarate bocu šampanjca kao profesionalac? I to možete naučiti u sat vremena ili manje, samo ne znamo koliko će vam boca šampanjaca za to trebati:

  • počnite s ohlađenom bocom (stavite je naopako u posudu za led da se vrat boce lijepo ohladi)
  • potpuno uklonite foliju i žičani kavez preko čepa
  • pronađite šav na bočnoj strani boce te držeći šav usmjeren prema gore, držite bocu u svojoj nedominantnoj ruci
  • stavite oštricu noža na šav, sjeverno od naljepnice. Držeći oštricu pod blagim kutom, izrežite bocu prema vrhu: slomit će vrat, a pritisak će otkinuti cijeli kraj čepa.

Kako obiti bravu

Znate kako u filmovima netko uvijek skine ukosnicu s kose, malo pročačka po bravi i vrata se nekim čudom otvore? To sada možete biti i vi! Navodno obiti bravu možete naučiti u samo sat vremena, pa evo i kako.

Obijanje brave, podsjetimo, ne mora značiti samo provalu. To je jako korisna vještina ako zaboravite ključeve i ne možete ući u stan ili pak ostanete negdje zaključani.

Na internetu postoji niz detaljnih uputa kako ovo izvesti, a ako nemate profesionalni alat trebat će vam igla ili spajalica, mirna ruka te puno strpljenja.

Promijeniti gumu na automobilu

Ovo je stvarno korisno, i ako već ne znate, naučite jer nikad se ne zna kad i gdje vam se guma može probušiti. Otkuda početi? Treba prvo malo podići automobil dizalicom, pa nešto odvijati, pa stavljati nazad. Iako nekim zvuči kao nuklearna fizika, promijeniti gumu navodno i nije tako teško i sve možete savladati za sat vremena ili manje.

Sve se svodi na to da podignete automobil, odvijete matice, skinete probušenu gumu, postavite novu, te ručno zategnite matice. Potom potpuno spustite automobil, uklonite dizalicu i provjerite jesu li matice dobro zategnute. Nakon zamjene gume provjerite tlak u rezervnim gumama, pa spremite probušenu gumu i alat. Puno je videa koji ovo pokazuju i objašnjavaju, ali najbolje je probati „pravu stvar“.

Jesti štapićima

Netko će reći da se jesti štapićima može naučiti puno brže, no ustvari neki prosjek je sat vremena ili čak nešto više da biste jeli kao profesionalac. Znači, za one koji nisu nikada držali štapiće u ruci, oni počinju učiti kao da uče držati olovku. Trebat će malo koordinacije i vježbe da se dovedu u formu, ali za 60 minuta svakako bi se mogli zaputiti prema nekom kineskom restoranu.

Programski jezik Python

Sve što ima veze s programiranjem zvuči strašno teško i komplicirano. No programski jezik Python možete, barem što se osnova tiče, savladati u jednom satu i to bez prethodnog znanja o programiranju ili programskim jezicima. Zvuči gotovo pa nemoguće, zar ne? Zašto biste željeli naučiti osnove Pythona? Možda zato što se radi o nevjerojatno svestranom programskom jeziku koji se koristi u gotovo svim industrijama. Koristi se za web stranica, analizu podataka, razvoj igara, strojno učenje, pa čak i znanstvena istraživanja. Njegova jednostavnost i čitljivost omogućuju brz razvoj aplikacija, dok ga velika zajednica i brojni alati čine idealnim za rješavanje složenih problema.

CMS

CMS (Content Management System) je sustav za upravljanje sadržajem s pomoću kojeg tvrtke ili pojedinci mogu u potpunosti upravljati sadržajem internet stranica. Uz sam sadržaj moguće je upravljati i strukturom stranice, izgledom objavljenih stranica, kao i navigacijom. CMS omogućava samostalno uređivanje sadržaja čime se svaka potreba za promjenom može odraditi isti čas, bez obzira je li vikend, blagdan ili radni dan i to sve bez dodatnih troškova. Osnove rada u ovom sistemu možete savladati za manje od 50 minuta, a ne morate biti posebno informatički potkovani.

Kreiranje sadržaja u WordPressu

Ako imate svoju stranicu u WordPressu no ne znate što i kako dalje, kreirati sadržaj možete naučiti za nešto manje od sat vremena.  Kroz jednostavne i kratke internetske tečaje možete naučiti o postovima i stranicama, osnovnim građevnim blokovima WordPress upravljanja sadržajem. Naučit ćete kako strukturirati svoje postove i stranice, dodati tekst, medije i poveznice. Također ćete vidjeti kako organizirati WordPress sadržaj po kategorijama, s oznakama i izbornicima.

Osnove HTML-a

Najkritičniji prvi korak da postanete web dizajner je naučiti kako kodirati HTML. Samo kratki internetski tečaj dijeli vas od tog znanja. Name, manje od 590 minuta bit će vam potrebno da steknete sljedeća znanja: što je HTML, kako funkcionira i kako koristiti njegove najčešće elemente. Prijeći ćete od prazne ploče do svoje prve potpuno funkcionalne, osnovne ručno kodirane stranice. To će vam dati temelje na kojima se mogu graditi svi vaši budući dizajni!

Gdje i kako postaviti šator

Možda vam se ne čini teško, ali lako svakako nije. Od nalaženja prave pozicije do pravilnog učvršćivanja šatora. Dakle, prođimo neke osnove. Šator, ako je moguće, uvijek postavite na povišeno mjesto – parcelu jer bude li padala kiša, voda će se uvijek slijevati na niža područja. Također, površina treba biti ravna, bez kamenja. Osim što ćete lakše „zakucati“ klinove, bit će vam udobnije i spavati. Uz nekoliko tutoriala, pravilnu pripremu i malo strpljenja, kroz sat vremena možete naučiti postavljati šator kao profesionalac. Evo kako to ukratko izgleda:

  1. Postavite ceradu koja će vas štititi od vlage na tlo te ju složite u oblik šatora.
  2. Postavite donji dio šatora na ceradu i pripremite savitljive šipke.
  3. Spojite šipke za šatore – mogu biti povezane užetom ili pak numerirane. Spojene ih položite preko ravnog, namještenog šatora.
  4. Umetnite šipke šatora u odgovarajuće zaklopke u šatoru. Većina osnovnih šatora imat će dvije šipke koje se međusobno križaju kako bi tvorile X koji će činiti osnovni okvir šatora. Da biste ih uklopili u šator, obično ćete kraj šipke staviti u ušicu u svakom kutu i gurnuti štap kroz male preklope na vrhu šatora ili pričvrstiti plastične kopče na vrhu šatora na šipku.
  5. Podignite šator. To će zahtijevati određenu koordinaciju, pa je obično korisno imati partnera za ovaj dio, no nije nužno. Nakon što postavite obje šipke kroz njihova mjesta spajanja, vjerojatno bi se trebale sami saviti, ispraviti se i podići šator u nešto što u osnovi izgleda kao nešto u čemu biste mogli spavati.
  6. Učvrstite šator s pomoću užadi i metalnih kolaca koje ćete zabiti u zemlju.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.