Održiva moda
Izvor: Freepik
ODRŽIVA MODA

Kako "štancanje" odjeće uništava okoliš i što možemo napraviti po tom pitanju?

Pitanje odjeće već je niz godina puno opširnije od onog modnog. Kupovina nove odjeće sve nas veseli, mnogi uzdišu očekujući zimske i ljetne rasprodaje, no činjenica je ta da postotak ove vrste otpada sve više raste. U Hrvatskoj se tako svake godine baci oko 53.000 tona tekstilnog otpada. No još gori podatak od toga je da mnoge tvrtke spaljuju neprodanu odjeću što svjedoči o hiperprodukciji, kao i dodatnom zagađenju okoliša. Odnosno, bacimo enormno puno odjeće jer je u startu kupujemo previše, ne razmišljajući o kvaliteti, trajnosti i posljedicama na planet na kojem živimo. Proizvođači odjeće svojski se, pak, trude zadovoljiti naše halapljive pobude, pa u tome, redovno nauštrb okoliša, uspiju i pretjerati.

Dakle, zaključak nije niti malo ohrabrujući. Rok trajanja odjeće znatno je skraćen, proizvodnja stalno raste, komadi se proizvode doslovno kao u restoranu brze hrane. Kao odgovor na taj trend javio se jedan drugi - odnosno trend održive mode kojeg se mnogi, svjesni opasnosti po okoliš i svjesni brzorastuće količine tekstilnog otpada, nastoje pridržavati i proširiti dalje. No to je samo mali dio onoga što održiva moda podržava.

Što je održiva moda?

To je pojam koji opisuje napore unutar modne industrije da smanji svoj utjecaj na okoliš, zaštiti radnike koji proizvode odjeću i podrži dobrobit životinja. Održivost u modi obuhvaća širok raspon čimbenika, uključujući smanjenje emisija CO2, rješavanje problema prekomjerne proizvodnje, smanjenje onečišćenja i otpada, potporu biološkoj raznolikosti i osiguravanje pravedne plaće i sigurnih radnih uvjeta.

Sljedbenici održive mode smatraju da se može profitirati u ovom sektoru, a ujedno poslovati održivije, poštujući određene ekološke standarde. Vjeruju da bi tvrtke koje proizvode odjeću trebale uključiti ekološka, društvena i etička poboljšanja na dnevni red menadžmenta. To može uključivati povećanje vrijednosti lokalne proizvodnje i proizvoda; produljenje životnog ciklusa materijala i smanjenje otpada. Drugi cilj može biti educirati ljude da prakticiraju ekološki prihvatljivu potrošnju promicanjem "zelenog potrošača"

Budućnost održive mode

Održivu modu, ustvari, je teško definirati jer postoji mnogo različitih kriterija i fraza koje se koriste za procjenu održivosti odjevnog predmeta: „bez plastike“, „organsko“, „reciklirano“. Neki od njih mogu biti čak i kontradiktorni, na primjer predmet izrađen od reciklirane plastike. On bi se mogao smatrati održivim, ali drugi bi tvrdili da plastika još uvijek ima negativan utjecaj na okoliš. To znači da trgovci često mogu označiti artikle kao "održive", iako još uvijek imaju negativan utjecaj na okoliš, što potrošačima koji pokušavaju kupovati ekološki prihvatljivu modu nije prihvatljivo. Ipak, udio prodaje održive odjeće stalno je rastao tijekom posljednjeg desetljeća, a predviđa se da će se taj trend nastaviti, a tržišni udio trebao bi doseći više od šest posto do 2026. godine.

Kako prakticirati održivu modu?

Nosite prirodne materijale

Prirodni materijali, kao što su konoplja, lan, pamuk, svila, vuna, koža i celulozna vlakna (tj. sintetički izrađena vlakna koja potječu iz biljnih izvora, uključujući viskozu, rajon, liocel itd.), općenito su poželjniji od sintetike dobivene iz nafte poput poliestera, akrila i najlona. To je zato što su prirodna vlakna biorazgradiva i mogu se čisto kompostirati natrag u tlo, za razliku od sintetičkih vlakana koja nisu biorazgradiva i umjesto toga sjede na odlagalištima, neprestano ispirući otrovne kemikalije i pare. Ipak, neki prirodni materijali su održiviji od drugih, a konoplja, lan i organski pamuk općenito su među ekološki najprihvatljivijima.

U proizvodnji koristite reciklirane materijale, ali ih i kupujte

Korištenje postojećih materijala za izradu nove odjeće uvijek je odličan izbor jer ne zahtijeva vađenje novih resursa iz Zemlje, već korištenje materijala koji bi inače mogli propasti. Stručni savjet: Potražite tkanine izrađene od recikliranih vlakana (npr. reciklirani najlon, reciklirani poliester, reciklirani pamuk), odjeću izrađenu od recikliranih materijala (prenamijenjena tkanina) ili odjeću izrađenu od mrtve tkanine (izrađeni materijali, koji se nikada ne prodaju niti koriste i inače bi bili bačeni). Kao kupac se također možete informirati o načinu izrade odjeće i materijalima od kojih je izrađena te nositi ono što je prihvatljivo i za vas i za okoliš.

Dizajn koji stvara malo otpada ili ga uopće ne stvara

Mnogo otpada u modnoj industriji dolazi od izrezivanja uzoraka, pa neki održivi modni brendovi umjesto toga dizajniraju uzorke koji rezultiraju nula izgubljenog materijala. Osim toga, robne marke mogu nastojati smanjiti količinu potrošnje vode i energije iz proizvodnog procesa, smanjiti otpad uklanjanjem prekomjerne plastične ambalaže prilikom transporta od proizvođača do skladišta i do kupca. Ako želite pripomoći održivoj modi, potražite robne marke kojima je prioritet smanjiti otpad nusproizvoda u svom proizvodnom procesu i prekomjerni ambalažni materijal tijekom transporta.

Kupujte kod lokalnih proizvođača odjeću proizvedenu u pogonima na obnovljive izvore energije

Uz sve bojenje, šivanje i otpremu, modna industrija stvara visok ugljični otisak. Neki brendovi to rješavaju tako što odjeću proizvode bliže mjestu gdje će se kasnije prodavati, umjesto da je moraju slati iz inozemstva. Drugi smanjuju svoj ugljični otisak postavljanjem solarnih panela i vjetroturbina kako bi osigurali obnovljivu energiju svojim uredima i tvornicama. Savjet: Podržite lokalne proizvođače koji nabavljaju tkanine iz svoje regije te one koji proizvode svoju odjeću u postrojenjima na obnovljivu energiju.

Rabljena ili izdržljiva odjeća 

Umjesto da se odlučite za brzu modu koja je jeftina i namijenjena čestoj izmjeni, možete postati odgovorniji potrošač koji će kupovati manje, ali kvalitetnije komade koji se neće raspasti nakon petog pranja. Odgovorniji postajete i kupnjom rabljene odjeće, što odjeću dulje drži podalje od odlagališta otpada. Danas je kultura trgovina rabljene odjeće jako raširena te je izbor raznolik, a kupovina tamo više nije bauk. Konačno, dobra briga o vašoj odjeći također može napraviti veliku, pozitivnu razliku, budući da velik dio utjecaja na okoliš (npr. potrošnja vode i energije) iz životnog ciklusa naše odjeće može doći iz ove faze njege. Dakle, kupujte kvalitetno, prepravite odjeću ako vam ne pristaje, zakrpajte rupicu, a ne bacajte, smanjite temperaturu pranja ako možete, sušite rublje na zraku više nego u sušilici i slično.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.