- Prvi koraci u zdravom životu: Kako potaknuti djecu na vježbanje
- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?

Ako ste ikada razmišljali da za kućnog ljubimca nabavite afričkog tvora, postoji nekoliko važnih stvari koje morate znati prije nego realizirate tu odluku i upustite se u avanturu s ovim malim čupavcem. Tvorovi su ljubimci koji se uvuku pod kožu za čas, a Petra Logožar Mlinarić iz Tvorum udruge pripremila je zanimljive informacije o tome kako se pravilno brinuti o njima i to posebice ljeti.
Pepe le Fuj mnogima je prva asocijacija na spomen tvora. Iza ovog se naziva, narodski rasprostranjenijeg pod kovanicom „afrički tvor“ krije mali mesožder iz porodice kuna. U Hrvatskoj se kao ljubimac drži preko dvadeset godina, a od davnina su ga ljudi u svijetu držali za kontrolu glodavaca, lova na zečeve te su se mnogi pri tome zaljubili u njegov zaigrani i inteligentni karakter. Ispravan naziv pitoma vretica opisuje dva bistra kratkovidna oka smještena na trokutastoj izduženoj glavici koju krase dva okruglasta uha te simpatična mala njuška s blistavim mesožderskim zubnim aparatom impresivnih očnjaka.
TVOROVIMA TREBA PUNO FIZIČKE AKTIVNOSTI
Pitome vretice ili, češće tako nazivani – tvorovi imaju izduženo tijelo, po pet prstiju istaknutih kandžica te dugačak rep. Mužjaci su u prosjeku duplo veći od ženki, a oba spola variraju u različitim bojama – od tamno smeđe, gotovo crne do boje bijele kave ili cimeta s karakterističnom bijelom maskicom oko očiju te svijetlom poddlakom. Postoje i albino tvorovi koji radi nedostatka pigmenta (melanina) imaju bijelo krzno, izrazito ružičast nos i jastučiće šapa te potpuno prozirne šarenice kroz koje se krvne žilice prikazuju kao crvena boja očiju. Albino tvorovi, za razliku od uvriježenog mišljenja vide i čuju, no osjetljiviji su na svjetlost i sunce. Nos tvorova igra vrlo važnu ulogu u njihovim života, imaju izuzetno oštar njuh, a često ga koriste i kao pomoćno oruđe u kopanju rupa u zemlji – kopanje i provlačenje uskim prostorima im je jedan od omiljenih sportova i oblika razonode. Vrlo često uspijevaju proći kroz prostore širine 5 cm prvenstveno radi vretenastog fleksibilnog tijela, a ta sposobnost ih uz, izrazitu znatiželju često zna dovesti u situacije gdje se zaglave i ozlijede.
Freki
OBAVEZNO SE MORAJU CIJEPITI
Tvorovi uz odličan njuh, imaju i izuzetno dobro razvijen sluh čime zajedno nadoknađuju izrazitu kratkovidnost i nedostatak dubinskog vida. Upravo ih taj nedostatak može koštati kobnog pada već s manje visine – precijene se pri procjeni visine skoka koju mogu izvesti, a nemaju sposobnost dočekati se na sve četiri šape poput mačaka. Imaju karakterističan blago mošusni miris koji je izraženiji kod nekastriranih životinja. Iz analnih žlijezda ne prskaju smrdljivu tekućinu, no ponekad ju mogu ispustiti kod vršenja nužde i kod straha te drugih intenzivnih osjećaja. Tvorove je iz zdravstvenih razloga potrebno kemijski kastrirati – kirurška kastracija izaziva tumor nadbubrega. Osim toga, trebaju redovno cijepljenje protiv štenećaka, balansiranu sirovu prehranu koja se sastoji od mesa, kostiju i organa, stalno dostupnu vodu za piće te barem četiri sata aktivnosti dnevno s vlasnikom.
RAZIGRANI SU I ZNATIŽELJNI, ALI ZAHTIJEVAJU I SOCIJALIZACIJU
Karakterno su vrlo inteligentni, srčani, znatiželjni, uporni i zaigrani neovisno o dobi. Žive u prosjeku osam godina, spavaju dvadesetak sati na dan, aktivniji su u mlađoj dobi osobito do prve godine života. Vole kopati, krasti, žvakati i sakrivati stvari, pa maknite svoje najdraže slušalice ili kontroler na nedostupno mjesto. Pri tome nemojte misliti kako je ormar nedostupan – mogu otvoriti klizna vrata i ladičare, a magneti i baby zaštite bit će vam najbolji prijatelji kad odlučite kako će vaš najbolji krzneni prijatelj biti tvor. Ako imate obilje smisla za humor, sposobnost prilagodbe životnih navika i spremnost manjih ili većih adaptacija životnog prostora – tvor je pravi ljubimac za vas.
Raen
ZAŠTITA OD VRUĆINA
Izlaganje vrućini i izravnom suncu, osobito u vrelim, ljetnim danima može biti pogubno za znatiželjne tvorove. Osim izuzetne snalažljivosti i ljubavi prema pustolovinama odlikuje ih vrlo loše podnošenje ljetnih mjeseci. Izlaganje tvorova temperaturi od 32 stupnja Celzijeva samo na desetak minuta dovodi do opasnosti uginuća od toplinskog udara, a živa termometra od 25 Celzijevih znak je kako je doba šetnji s tvorovima završilo do dolaska svježijeg vremena.
Zaštitite svoje ljubimce od vrućine, direktnog sunca i sparine. Ako nemate klima uređaj, u kavez ili prostor u kojem tvor spava stavite boce smrznute vode obučene u čvrsti materijal (čarape, nogavicu i sl.). Prostoriju zasjenite navučenim zavjesama, do kraja spustite rolete i dajte tvorovima dovoljno svježe vode. Možete im staviti koju keramičku pločicu na pod kako bi mogli leći na nju i hladiti se, a ako imate mogućnost postaviti im malo veću tešku zdjelu s vodom radosno će ju prekopati i izvaljati se u njoj. Pripremite i ručnike!
Ne izlazite s tvorovima na sunce, no ako je baš neizbježno radi posjete veterinaru, hladite transporter smrznutim bocama vode, zaklonite ga od sunca prekrivanjem zaštitnom folijom (sjenilo za automobil) te stavite tvoru dovoljno vode u transporter (dobro fiksirana bočica i zdjelica). Ako su šetnje nužne, ograničite ih na vrlo rano ujutro, prije 6:30, dok još ima svježine ili kasnije navečer, iza 22 h.
KAKO PREPOZNATI ZNAKOVE PREGRIJAVANJA
Primijetite li znakove blagog toplinskog udara (dahtanje, crveni jezik, gusta slina, neaktivnost) kod tvora, za prvu pomoć ga odmah smjestite u hladovinu, na keramičke hladne pločice, premjestite mu kavez u najhladniju prostoriju u stanu, ohladite mu šapice hladnom vodom (ne ledenom!), te ga postepeno hladite kako ne biste izazvali šok.
Znakovi toplinskog udara kod tvorova: dahtanje i disanje otvorenih ustiju, jarko crveni jezik, crvene ili blijede desni, gusta i ljepljiva slina, letargija (neaktivnost), depresija, vrtoglavica, povraćanje, ponekad s krvlju, proljev, dezorijentiranost, opći fizički kolaps, povišena tjelesna temperatura, koma.
Sumnjate li kako je vaš tvor radi izlaganja suncu i vrućini doživio toplinski udar, obratite se vašem veterinaru za savjet i procjenu oko potrebe dolaska u ambulantu.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
Bez obzira na godišnje doba, kišu, snijeg, praznike, blagdane - prava ljubav prema životinjama i kućnim ljubimcima traje cijelu godinu, iz godine u godinu, odnosno zauvijek. Inicijativa “Ljubav na 4 šape” zamišljena je kao višegodišnji projekt posvećen podizanju svijesti o važnosti brige o životinjama.
- Izvor: Tvorum - Udruga ljubitelja tvorova
- #kućni ljubimci#ljubav na 4 šape
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?