- Kako u obitelji održavati zdrav odnos prema tehnologiji?
- Kako se nositi s emocionalnim stresom u obiteljskom životu?
- Kako zaposliti umirovljenike?
- Prvi koraci u zdravom životu: Kako potaknuti djecu na vježbanje
- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom

U ovom dijelu godine na tržnicama je puno svježeg voća i povrća, no kako ih prilikom konzumacije i pripreme "osloboditi" pesticida i drugih nečistoća, ključno je pitanje. Iako su voće i povrće zdrave namirnice, tretiraju se raznim nepoželjnim sredstvima kako bi brže sazreli ili zadržali trajnost, što ugrožava ljudsko zdravlje.
Primjerice, kaže se da su jabuke, jagode, rajčice, kupus i mrkva na samom vrhu prema količini korištenih pesticida za njihov uzgoj. Najvažnije je dobro oprati voće i povrće prije konzumacije, a taj pojam danas ima višestruko značenje. Naime, neki će reći da nema tu puno filozofije, jer dobro oprati znači temeljito oprati u vodi, a ne samo isplahnuti; neki se kunu u magičnu moć sode bikarbone i vinskog octa, a posljednje vrijeme raste popularnost zeolit praha.
Zeoliti
Što su uopće zeoliti? Riječ je o spojevima koji nastaju prirodnim putem u zemlji uz pomoć interakcije vulkanskih stijena, pepela i podzemne vode. U njima se navodno nalazi više stotina minerala i odavno su ih ljudi koristili za, primjerice, ishranu biljaka i pročišćavanje voda. Danas je zeolit vrlo popularan kao čistač toksina (iz organizma, ali i voća i povrća), a pripisuje mu se pozitivan učinak na imunosni, živčani sustav i energiju. A sve zato što eliminira toksine. Zeolit se danas može kupiti u obliku kapsula i praška. Upravo prašak najpopularniji je oblik korištenja. Neki ga zbog detoksikacijskog učinka preporučuju piti ujutro natašte, otopljenog u vodi, premda neka istraživanja kažu kako nije probavljiv kada se uzima oralno, a mnogi su prigrlili i ideju da će namakanje voća i povrća u zeolitu eliminirati toksine. Postupak je jednostavan: malu količinu zeolit praha stavite u vodu, u nju potopite voće i povrće na 15-ak minuta te potom ponovno isperite u vodi.
Iako ćete, pretražujući internet, naići uglavnom na pozitivne efekte zeolita, važno je biti svjestan da to nije lijek, premda mu se - baš kao i uvijek kad se pojavi neki novi trend - propisuje magična moć. Zeolit vas zasigurno neće ozdraviti od teških bolesti, ali odlučite li u njemu prati voće i povrće, to zasigurno neće štetiti.
Soda bikarbona
Slično je i sa sodom bikarbonom: ako se osjećate bolje i sigurnije ako ste voće i povrće prije konzumacije ostavili u vodi u koju ste dodali sodu bikarbonu, to je u redu. Dodajte jednu žličicu sode bikarbone na dvije šalice hladne vode. Ostavite da se proizvodi natapaju najmanje 10 minuta, a dobro bi bilo i dulje. Jedno nedavno istraživanje Journal of Agricultural and Food Chemistry pokazalo je da je otopina sode bikarbone u vodi najučinkovitija u uklanjanju ostataka pesticida s površine jabuka. Znanstvenici su analizirali količinu pesticida u jabuci nakon pranja u vodi i u otopini vode i soda bikarbone i rezultat je bio iznenađujuće dobar u korist soda bikarbone. Za 12 do 15 minuta uklonjeni su svi pesticidi. Da biste bili još sigurniji u čistoću čvrstih namirnica poput jabuka, krušaka, korjenastog povrća, iščetkajte ih mekom četkom.
Vinski ocat
Ocat je također prirodan način čišćenja proizvoda. Voće i povrće možete namočiti ili poprskati octom. Metoda namakanja najbolja je za male proizvode koji brzo omekšaju kao što su borovnice, prokulice, trešnje i cherry rajčice. Prvo ih kratko isplahnite vodom, a zatim ih ostavite još nekoliko minuta u vodi u koju ste dodali ocat. Nakon namakanja, ponovno ih isperite vodom.
Slana voda
Iako su sve ovo učinkoviti načini pranja voća i povrća, jedna otopina ipak se pokazala najpouzdanijom. U studiji objavljenoj u Food Control, istraživači su prali povrće 20 minuta u otopini octa, otopini slane vode ili običnoj vodi kako bi uklonili ostatke četiri uobičajena pesticida. Otkrili su da je slana voda učinkovitija u uklanjanju velikog postotka pesticida iz proizvoda, daleko više od pranja običnom vodom.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?