učenje
Izvor: Freepik
EDUKACIJA

Kako potaknuti dobre navike učenja kod djece?

Tko ne bi želio imati dijete koje voli učiti i saznavati o novim stvarima i kojem vrhunac znatiželje nije pretraživanje društvenih mreža i streaming kanala? Djeca nekih sretnika rode se s urođenom znatiželjom prema svijetu oko sebe i afinitetom prema učenju, no dobra vijest je da je kao i mnogo toga, učenje stvar navike. 

Odnosno, ako se sami roditelji ne potrude osvijestiti dijete o mogućnostima i prilikama koje mu se nude, teško da će nezainteresirano dijete jednog dana samo od sebe ostvariti svoj puni potencijal. No, ako se od malih nogu bacite na posao i radite na tome da dijete doživi učenje kao dio svog odrastanja te koristan proces koji će mu pomoći u svakoj novoj fazi života, učinit ćete mu veliku uslugu i pomoći da stvori dobre navike učenja. Nije teško zaključiti da su one temelj za nadogradnju svega ostalog, pa se kasnije zbog tih navika može povećati akademski uspjeh, razviti dobre radne navike na poslu i otvoriti mnoge potencijalne prilike. 

Kako to postići i stvoriti djetetu kvalitetno okruženje za učenje?

Potaknite ispravan mentalni sklop

Vaše dijete može biti talentirano za nešto i slijediti svoju strast te postati uspješno radeći nešto za što je rođeno. Isto tako, postoji i druga opcija: puštanje talenta da propadne zbog manjka samodiscipline i loših radnih navika. No, zapitajmo se, koliko je djece uistinu baš talentirano za nešto? Ne radi se o velikom broju, zato je trud ono što treba posebno nagraditi i njegovati. Potaknite dijete da se potrudi nešto napraviti, da ostvari ono o čemu sanja, da da sve od sebe bez obzira na rezultat. Upravo će prepreke na koje će dijete svojim trudom do cilja naići, biti najbolja životna škola.

Poduprite znatiželju

Znatiželja i potreba za otkrivanjem novih stvari jedne su od najljepših dječjih osobina. Kako ih roditelji mogu održati? Djeca su po prirodi znatiželjna što ćete i sami shvatiti kada vas svakodnevno obaspu sa stotinjak najrazličitijih pitanja koje ste ikada čuli, a na neka vam se čini uopće i apsurdnim trošiti vrijeme. Umjesto da okrećete očima i ispratite ih da rade nešto drugo, strpljivo odgovorite na sve njihove nedoumice i pitalice. Tako stvarate plodan prostor za istraživanje, a dnevne zadatke pretvarate u trenutke pogodne za učenje.

Naučite dijete da uči samostalno

S obzirom na to da ste godinama bili podrška djetetu i od vas je i uz vašu pomoć učilo, ponekad je izazovno početi učiti samostalno. Neka djeca imaju sposobnost da sami organiziraju i isplaniraju što i kako, no većini je potreban poticaj. Nemojte dijete preko noći prepustiti samo sebi, već mu pomozite da shvati kako definirati svoje ciljeve te kako doći do njih. Koliko mu vremena treba za ostvariti svoj cilj? Potom ga potaknite na djelovanje i pohvalite napredak dok usput suzbijate u sebi želju da priskočite u pomoć i sve napravite sami.

Učite i izvan škole

Učenje svi povezujemo sa školom, što nije pogrešno razmišljanje. Djeca uistinu u školi provedu najveći dio svog dana i steknu mnoga korisna znanja. No, ako želite da vaše dijete stvarno uči, nećete se ograničiti na ustanove jer se mogućnosti za upijanje novih iskustava nalaze svuda oko nas. Pitate se što i kako? Šetnja prirodom izvrstan je način za učenje o biljkama, životinjama, godišnjim dobima i prirodnim ciklusima. Odlasci u muzeje također su vrlo poučni, kao i oni u kazalište. I sami znate da su čitanje i knjige, ne samo one obavezne, izvrstan izvor znanja, a djeca mogu puno naučiti i kuhajući te obavljajući sitne poslove u kući i oko nje.

Osvijestite važnost kritičkog razmišljanja

Mnogi odrasli još se bore s kritičkim razmišljanjem, odnosno propitivanjem i promišljanjem dane informacije. No to je vrlo važna vještina koje ne želite da vaše dijete bude lišeno. Kritičko razmišljanje ćete najbolje potaknuti zadajući djetetu zadatke koji uključuju rješavanje problema, strateški pogled na situaciju i logičko razmišljanje da bi se riješio problem. Također, dobra praksa je i razgovor. Ispitujte dijete što misli o nekoj situaciji, postupku, problemu i što bi ono ponudilo kao rješenje.

Naglasite da vidite napredak i postignuća

Svako dijete gubi motiv ako ga roditelj ignorira i ako njegove uspjehe prihvaća ovlaš i olako. Zato, ako želite da dijete nastavi učiti, napredovati i istraživati, pohvalite svaki korak u tom procesu. Ne mora to biti ništa veliko niti naglašeno, tek toliko da dijete zna da ste prisutni i svjesni njegovih uspjeha. Također, kada dođe do neuspjeha, naučite dijete da ga prihvati i ojača te krene dalje oboružano korisnom lekcijom uz vas kao podršku.

Iskoristite tehnologiju

Tehnologija je svuda oko nas i ponekad je čak želite i ograničiti u životu svoga djeteta. Naravno, tehnologiju se može koristiti na pametan način i to tako da postane vaš saveznik u učenju. Instalirajte aplikacije za učenje, igrice koje uključuju rješavanje smislenih zadataka, online tečajeve jezika i slično. Dijete će se igrati,  rješavati zadatke, savladavati izazove i usput zadovoljiti svoju potrebu za gadgetima. 

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.