- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Ako imate automobil, sigurno znate i što je tehnički pregled vozila, ali možda i po prvi put ulazite u ovaj svijet, a mi smo vam spremili sve detalje o dolasku na pregled i što vas tamo očekuje. Dakle, tehnički pregled vozila obavlja se na temelju Zakona o sigurnosti prometa na cestama i Pravilnika o tehničkim pregledima vozila, a u svrhu provjere tehničke ispravnosti i ekološke podobnosti vozila. Obvezan je za sva motorna (automobili, motori, autobusi i sl.) i priključna vozila osim radnih strojeva.
Tehnički pregled obavlja se uz registraciju vozila i to u ovlaštenim stanicama za tehnički pregled vozila. Po obavljenom pregledu, vozilo dobiva prometnu dozvolu koja je dokaz njegove tehničke ispravnosti. Mnoge zanima koliko traje cijeli postupak od ostavljanja limenog ljubimca, pa do njegova preuzimanja. Stigne li se tu barem jedna kava popiti? To dakako varira o vrsti vozila: Trajanje tehničkog pregleda vozila obično ovisi o vrsti vozila, njegovoj starosti i eventualnim nedostacima.
Prosječno trajanje tehničkog pregleda:
- Osobni automobil – oko 20 do 40 minuta
- Teretno vozilo/autobus – može trajati do sat vremena
- Motocikl/moped – obično 15 do 30 minuta
Naravno, to sve ovisi i o gužvi u tehničkoj stanici, a usto automobili s naprednim sigurnosnim sustavima (ADAS) ponekad zahtijevaju dodatne provjere.
Što se radi na vozilu koje je dovezeno na tehnički pregled? Tijekom tehničkog pregleda provjeravaju se ključni sustavi i sklopovi vozila, uključujući:
- Kočioni sustav: ispituje se učinkovitost i ravnomjernost kočenja.
- Upravljački mehanizam: provjerava se preciznost i stabilnost upravljanja.
- Svjetlosna oprema: kontrolira se ispravnost svih svjetala i signalizacija.
- Ovjes i kotači: pregledava se stanje amortizera, opruga i guma.
- Ispušni sustav: mjeri se razina emisije štetnih plinova (EKO test).
- Oprema vozila: provjerava se prisutnost i ispravnost obvezne opreme poput trokuta, prve pomoći itd.
Ako je vozilo na pregledu potpuno ispravno vlasniku se izdaje popunjen i ovjeren registracijski list. U agencijama koje se bave registracijom vozila može se kupiti i obavezna polisa auto osiguranja. Policom osiguranja različite osiguravajuće kuće pokrivaju građansko-pravnu odgovornost od štete nanijete trećim licima.
U slučaju prometne nesreće osiguranog vozila svu štetu će platiti osiguravajuća kuća.
Dokumenti
Kad tehničkom pregledu i registraciji vozila pristupa vlasnik vozila/fizička osoba potrebno je dati na uvid važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu. U slučaju kada umjesto vlasnika vozila dolazi druga osoba, mora dati na uvid važeću osobnu iskaznicu vlasnika vozila, a identifikacija osobe koja je dovezla vozilo u stanicu za tehnički pregled vozila vrši se uvidom u identifikacijski dokument (osobna iskaznica ili putovnica). Također, prilikom tehničkog pregleda može se prihvatiti punomoć čija se preslika odlaže uz kontrolni list u STP. Prilikom prve registracije obavezno mora doći vlasnik vozila ili njegov opunomoćenik.
Cijena tehničkog pregleda i faktori koji na nju utječu
Koliko će vas tehnički pregled stajati? Naknada za redovni tehnički pregled osobnog automobila od 2025. godine iznosi 23,36 eura, što je povećanje u odnosu na prethodnu cijenu od 20,25 eura. Ukupni troškovi registracije uključuju i druge naknade poput poreza i ekoloških pristojbi, koje dodatno povećavaju iznos.
Priprema za tehnički pregled
Prije tehničkog pregleda vozači trebaju obaviti i neke pripreme kako bi sve prošlo brže i lakše te po mogućnosti bez iznenađenja.
- Redovito održavanje vozila: prije pregleda obavite servis kod ovlaštenog mehaničara kako biste otkrili i otklonili eventualne kvarove.
- Provjera osnovnih funkcija: sami provjerite svjetla, brisače, gume i ostalu osnovnu opremu.
- Čistoća vozila: čisto vozilo olakšava pregled i ostavlja bolji dojam.Dokumentacija: pripremite potrebne dokumente poput prometne dozvole, osobne
- iskaznice i police obveznog osiguranja.
- Redovitim održavanjem i pravovremenom pripremom možete izbjeći dodatne troškove i osigurati sigurnost u prometu.
Što ako automobil ne prođe na tehničkom pregledu?
Ako automobil ne prođe tehnički pregled, vlasnik vozila dobiva zapisnik o neispravnostima koje treba otkloniti prije ponovnog pokušaja pregleda. Evo nekih od razloga „pada“ na tehničkom pregledu:
- Kvarovi na kočnicama, svjetlima, upravljačkom sustavu ili ovjesu
- Prekomjerno ispuštanje štetnih plinova
- Neispravne ili oštećene gume
- Oštećenja na karoseriji koja ugrožavaju sigurnost
- Problemi s brojem šasije ili motora
Rok za popravak i ponovni pregled
- Ako su kvarovi manji, može se izvršiti brzi popravak i ponoviti pregled isti dan.
- Ako su potrebni veći popravci, obično se daje rok od 15 dana za otklanjanje nedostataka i besplatni ponovni pregled (ovisno o zemlji).
Što je izvanredni tehnički pregled?
Osim redovnog tehničkog pregleda, postoji i izvanredni. To je posebna vrsta pregleda vozila koja se obično provodi zbog specifičnih razloga koje propisuje zakon.
Kada se obavlja izvanredni tehnički pregled?
- Nakon prometne nesreće – Ako je vozilo sudjelovalo u težoj prometnoj nesreći i postoji sumnja da je oštećeno do te mjere da nije sigurno za promet.
- Promjena tehničkih karakteristika vozila – Ako se mijenjaju bitni dijelovi vozila (motor, ovjes, dimenzije, sjedala, LPG sustav itd.), potrebno je potvrditi da je vozilo i dalje u skladu s tehničkim propisima.
- Sumnja u tehničku ispravnost – Ako policija ili nadležna inspekcija posumnjaju da je vozilo nesigurno za promet, mogu narediti izvanredni tehnički pregled.
- Vozilo nije bilo registrirano duže vrijeme – Ako vozilo nije imalo važeću registraciju duže od godinu dana, prije ponovne registracije mora proći izvanredni tehnički pregled.
- Prijenos vlasništva (u nekim slučajevima)
- U određenim zemljama i situacijama, izvanredni tehnički pregled može biti obavezan pri kupoprodaji vozila.
Kako izgleda postupak?
- Obavlja se u ovlaštenoj stanici za tehnički pregled.
- Provjerava se opća tehnička ispravnost vozila, a posebna pažnja posvećuje se razlogu zbog kojeg je pregled naložen.
- Ako vozilo zadovolji uvjete, dobiva potvrdu o tehničkoj ispravnosti.
Cijene tehničkog pregleda
Cijene tehničkog pregleda vozila u Hrvatskoj porasle su tijekom 2024. godine. Naknada za redovni tehnički pregled osobnog automobila sada iznosi 23,36 eura, dok je prethodno bila 20,25 eura. Uz osnovnu naknadu za tehnički pregled, vlasnici vozila trebaju računati i na dodatne troškove, poput ispitivanja ispušnih plinova (EKO-test), čija cijena ovisi o vrsti motora.
Za vozila s dizelskim motorom EKO-test sada košta 15,71 euro, što je poskupljenje od dva eura. Za vozila s benzinskim motorom s katalizatorom cijena je pak 15,25 eura, što je također povećanje od dva eura.
Također, naknade za administrativne poslove oko registracije vozila su porasle. Primjerice, poslovi koji prethode registraciji i produženju važenja prometne dozvole sada koštaju 7,06 eura, umjesto dosadašnjih 6,12 eura.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?