bijelo rublje
Izvor: Freepik
Petra Ladan
TRIKOVI

Kako bijelu odjeću održavati bijelom?

Može biti poprilično izazovno održavati bijelu odjeću bijelom, jer se na njoj vidi svaka mrlja, a s vremenom bijelo postaje sivo ili žućkasto. Dva su glavna pristupa održavanju bijele odjeće bijelom, kažu stručnjaci. Prvi je brzo uklanjanje mrlja čim se dogode, dok je drugi umijeće pranja bijele odjeće, uključujući i razumijevanje funkcija perilice, deterdženata i drugih kozmetičkih proizvoda.

Dezodoransi i antiperspiranti, losioni, kreme za sunčanje, sredstva za samotamnjenje, šminka i sl. potencijalna su opasnost za bijelu odjeću. Stoga, ostavite proizvode koje nanosite da se potpuno osuše na tijelu prije no što krenete oblačiti bijelu odjeću.

Bijelu odjeću ne miješajte s rubljem druge boje prilikom pranja. Iako bi neki mogli pomisliti kako će stavljanje veće količine deterdženta imati bolji efekt kad je u pitanju čistoća, istina je zapravo suprotna. Korištenje previše deterdženta za rublje, ali i omekšivača, zapravo je glavni razlog što bijelo rublje poprima siv ili prljav izgled. Ako na perilici imate funkciju dodatnog ispiranja, obvezno je uključite kad perete bijelo rublje, jer ćete tada biti sigurni da su se sve kemikalije isprale.

Kad vam god to vremenske prilike dozvole, bijelo rublje sušite na suncu. Sunce je, navodno, prirodni izbjeljivač. A kad je riječ o kemijskom izbjeljivaču, poput onog na bazi klora, nećete se puno usrećiti koristite li ga za eliminiranje mrlja na bijeloj odjeći. Dapače, klorni izbjeljivač uzrokuje kemijsku reakciju koja može produbiti mrlje na bijeloj odjeći. No zato je soda bikarbona bolje rješenje, jer može bijeloj odjeći dati svjetliji i svježiji izgled. Također, dobro djeluje i na tvrdokorne mrlje kao što je znoj, jer razgrađuje njihovu kemijsku strukturu i olakšava ispiranje.

Boraks je mineral koji se javlja u prirodi i također je izvrsna alternativa izbjeljivaču s klorom. Ako želite koristiti boraks za pranje rublja, pomiješajte pola šalice boraksa s tri litre tople vode. Uronite bijelu odjeću u otopinu i ostavite je da se namače najmanje 30 minuta. Nakon namakanja, operite odjeću na uobičajen način. Boraks će i "pojačati" snagu deterdženta, pa je osobito koristan za jako prljavu odjeću. Također, ima prirodna dezodorirajuća svojstva koja mogu pomoći u uklanjanju neugodnih mirisa s odjeće, što se posebno odnosi na sportsku odjeću.

Kada perete bijelu odjeću, razmislite i o dodavanju jedne šalice bijelog octa u ciklus za ispiranje. To će prije svega dobro djelovati na uklanjanje ostataka deterdženta koji je krivac što bijela odjeća postaje siva ili žućkasta. Bijelo ocat ujedno je i prirodni omekšivač tkanine. No ako želite ostaviti bijelu odjeću neka se namače preko noći i tako ju posvijetliti, napravite otopinu vruće vode i bijelog octa u omjeru 4:1.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.