- Prvi koraci u zdravom životu: Kako potaknuti djecu na vježbanje
- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?

Unatrag dvije godine očevi u Hrvatskoj imaju pravo nakon rođenja djeteta na očinski dopust. Riječ je o pravu, odnosno mogućnosti, da bez obzira za koga rade i koji posao obavljaju, očevi mogu bez straha od pritiska poslodavca otići na deset dana dopusta. Ako pak dobije blizance, otac ima pravo na nešto više dana, odnosno njih 15. Tim pravom država je dala mogućnost očevima da se u tom važnom trenutku za obitelj, mogu posvetiti suprugama i bebi.
Ovaj dopust uveden je kao novo pravo u sustavu rodiljnih i roditeljskih potpora i to izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama u kolovozu 2022. godine. Otac ga može iskoristiti odmah nakon rođenja djeteta ili bilo kada do šestog mjeseca djetetova života. Osim ovog prava, podsjetimo da očevi imaju pravo i na šest mjeseci roditeljskog dopusta koji mogu iskoristiti sve do njegove osme godine. Četiri mjeseca mogu dati majci djeteta no dva su mjeseca neprenosiva i otac ih može i ne mora iskoristiti, no ako to ne učini, oni propadaju.
No, vratimo se očinskom dopustu. Zanimljivo je da je, prema službenim podacima, oko 70 posto očeva iskoristilo pravo na dopust već prve godine od kako je mjera stupila na snagu dok je manje od pet posto očeva koji godišnje koriste pravo na roditeljski dopust. Upravo kako bi se potaknulo očeve da provedu i to vrijeme sa svojom djecom, to pravo nije u cijelosti prenosivo na drugog roditelja.
U nastavku objašnjavamo kako ostvariti pravo na očinski dopust:
Prije svega, može ga koristiti zaposlen ili samozaposlen otac u razdoblju od dana rođenja djeteta pa sve do šestog mjeseca djetetova života. Dužina trajanja dopusta ovisi o broju rođene djece i to deset radnih dana za jedno dijete i 15 radnih dana u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili istovremenog rođenja više djece. Zaposleni ili samozaposleni otac ovo pravo koristi u neprekinutom trajanju i pod uvjetom da u isto vrijeme i za isto dijete ne koristi jedno od prava iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora. Također, otac pravo koristi neovisno o radnom statusu majke i neovisno da li ona koristi rodiljni dopust. No, ovo pravo je neprenosivo te ga isključivo koristi zaposleni odnosno samozaposleni otac djeteta.
Za vrijeme korištenja prava na očinski dopust naknada plaće iznosi 100 posto, a isplaćuje se na teret sredstava državnog proračuna. Zahtjev za priznavanjem prava na očinski dopust podnosi se nadležnom regionalnom uredu odnosno područnoj službi HZZO-a prema mjestu prebivališta odnosno boravišta.
Zavodu je potrebno priložiti potvrdu o plaći (koju je ispunio poslodavac) kojom će se obuhvatiti plaće i naknade plaće isplaćene na teret poslodavca unatrag šest mjeseci od dana započinjanja traženog prava. Naravno, potrebno je priložiti i podatak o broju tekućeg računa na koji će se primati isplata. Zaposleni otac koji namjerava koristiti pravo na očinski dopust treba barem 15 dana prije namjere korištenja toga prava pisano obavijestiti poslodavca o toj namjeri no od poslodavca se ne traži izdavanje pisane suglasnosti te isti ne može odgoditi ili zabraniti korištenje očinskog dopusta kao što je to slučaj s roditeljskim dopustom. Za kraj, kada otac započne koristiti pravo na dopust, važno je ostaviti posao po strani i prepustiti se i uživanju u novoj ulozi i druženju s bebom. No, očinski dopust kako smo već i naveli nije jedino pravo očeva na ostanak doma s bebom. Drugo pravo je roditeljski dopust koji još uvijek koristi tek mali postotak očeva.
Donosimo ukratko i najvažnije informacije oko priznavanja tog prava:
Pravo na roditeljski dopust je osobno pravo kako svake zaposlene i samozaposlene majke tako i svakog zaposlenog i samozaposlenog oca pod uvjetom da je majka djeteta zaposlena ili samozaposlena osoba u trenutku rođenja djeteta.
Međutim, iznimno od navedenog zaposleni ili samozaposleni otac ima pravo na roditeljski dopust u slučaju da majka djeteta nije zaposlena ili samozaposlena osoba pod uvjetom da nije koristila odnosno nije ispunjavala uvjete za korištenje prava na vremenske i novčane potpore kao nezaposlena majka odnosno majka izvan sustava rada.
Roditeljski dopust roditelji ponovno mogu koristiti pojedinačno, naizmjenično, ali i istodobno, sukladno osobnom dogovoru.
Glede trajanja roditeljskog dopusta, promjena se očitava jedino u trajanju roditeljskog dopusta za blizance, treće i svako sljedeće dijete i to u situaciji kada ga koristi samo jedan od zaposlenih ili samozaposlenih roditelja.
Naime, roditeljski dopust traje osam ili 30 mjeseci, ovisno o broju rođene djece i načinu njegova korištenja. Pa tako, isti traje osam mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete te 30 mjeseci, za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.
Međutim, ako roditeljski dopust sukladno dogovoru roditelja odnosno u slučaju da drugi roditelj nije stekao to pravo, koristi samo jedan roditelj, isti se koristi u trajanju od šest mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete odnosno 28 mjeseci za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.
Zaposleni roditelj koji namjerava započeti korištenje prava obvezan je najmanje 30 dana prije početka korištenja roditeljskog dopusta pisano obavijestiti svog poslodavca o toj namjeri.
Na pisanu obavijest poslodavac je obvezan u roku od osam dana od dana zaprimanja obavijesti izdati pisanu suglasnost o iskazanoj namjeri zaposlenog roditelja, a koju zaposleni roditelj, prilaže uz zahtjev za rješavanje o pripadajućem pravu.
Ako poslodavac ne postupi u skladu s navedenim i ne izda pisanu suglasnost, HZZO će zaposlenom roditelju donijeti rješenje kojim mu priznaje pravo s odgodom početka korištenja od 30 dana u odnosu na dan koji je zaposleni roditelj naznačio u obavijesti poslodavcu.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?