- Dugoročna štednja i ulaganje: Pet koraka do financijske slobode
- Kako potaknuti dobre navike učenja kod djece?
- Žene u zlatnim godinama: Kako prevladati izazove na tržištu rada
- Što piti kada više ne smijete ili ne želite piti kavu?
- Kako očistiti mrlje od crvenog vina?
- Znate li što je FOBO i kako ga nadvladati?
- Kako "štancanje" odjeće uništava okoliš i što možemo napraviti po tom pitanju?
- Udahnite novi život staroj knjizi - kako popraviti oštećenja?
- „Quiet Quitting“ - uspjeh poduzeća povezan je sa stilovima rukovođenja
- Kako ovlažiti suhi zrak u kući?

Mogu li gazirana pića biti zdrava? Ovo definitivno zvuči kao trik pitanje. No nema tu trika, znanost je po pitanju gaziranih pića neumoljiva: treba ih izbjegavati jer su najveći izvor šećera i praznih kalorija te su povezana s nizom bolesti. Ako bismo baš trebali izdvojiti neke dobre strane gaziranih napitaka, prvo bi zasigurno bilo to da ih mnogi smatraju guilty pleasureom. A život je jedan i, kad nam treba ta vrsta zadovoljstva, zašto ponekad ne udovoljiti sebi?
Ako je šećer najveće zlo u gaziranim pićima, logično bi bilo reći da je mineralna voda zdrava. Jer ona je, ustvari, obična voda uz dodatak ugljičnog dioksida, što proizvodi ugljičnu kiselinu sa slabo kiselim pH (3 do 4). Jedna litra mineralne vode s dodatkom magnezija sadrži čak 1040 miligrama ovog minerala koji se smatra najučinkovitijom pomoći kod stanja izazvanih stresom, prije svega kod umora, lošeg raspoloženja, glavobolje, problema sa želucem... Kolika je, doista, moć magnezija svjedoči i podatak da je jedno mjesto u susjednoj Sloveniji, poznato po bogatstvu prirodnih izvora mineralne vode, na tome doslovno izgradilo čitav imidž. U njihovom zdravstvenom centru postoji terapija pijenja mineralne vode, a i kreirali su i wellness tretmane inspirirane upravo vodom s mineralima.
Teška hrana
Često čujemo da uz dobar roštilj ili neku "tešku" hranu dobro sjeda gazirano piće. Ono će, navodno, razgraditi hranu i olakšati situaciju u želucu. No za CO₂ iz gaziranih pića postoji i suprotan stav, a to je da će stvoriti puninu u želucu. Kad je u pitanju voda, istina je, međutim, da mineralna neće ništa dulje ostati u želucu od obične vode, pa ako želite pojesti manje, možda možete pokušati s pijenjem vode prije jela. No nevažno je je li to obična voda ili gazirana. Doduše, ne postoje nikakve službene zdravstvene tvrdnje koje bi vodu ili druga pića povezale s osjećajem sitosti, baš kao što nema ni zdravstvenih tvrdnji da će nas neka gazirana pića razbuditi.
Umjetna sladila i boje
Posljednje vrijeme sve su popularniji funkcionalni gazirani napici. Tim se pićima dodaju sastojci koji su se nekad nalazili samo u dodacima prehrani ili biljnim čajevima, stvarajući dojam da je riječ o proizvodima koji nas na različite načine mogu unaprijediti - energijom, boljim raspoloženjem, vitaminima… Istina je, međutim, da svi oni prije svega sadrže brojne "e oznake", umjetna sladila i boje. Šećer kao najveći neprijatelj iz gaziranih pića u njima je često zamijenjen prirodnim sladilima. Dakle, nisu bez šećera i bez kalorija. Kako tržište funkcionalnih napitaka rapidno raste, činjenica je da interes potrošača postoji.
Naime, svi na neki način želimo brza rješenja svojih problema, pa ćemo, primjerice, rado posegnuti za pićem koji jamči usporavanje starenja ili više energije prilikom ostvarivanja nekog fizičkog cilja. To što su takvi proizvodi odobreni za plasman na tržište, znači da su zdravstveno ispravni. Najvažnije je stoga dobro čitati deklaracije, jer u zemljama koje imaju dobro regulirane zakone (a mi vjerujemo da naši jesu takvi!), ne mogu se dogoditi lažne tvrdnje. Druga je stvar, pak, u količini te tvari dodane u napitak i njezinom stvarnom efektu.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.