- Zašto je dobro organizirati uredske božićne zabave?
- Kako postići rodnu ravnopravnost u javnom i poslovnom sektoru
- Zašto je interna komunikacija jednako važna kao i eksterna
- Kako svog limenog ljubimca njegovati zimi
- Koje sve potpore poslodavci mogu dobiti od države?
- TOP 5 savjeta kako se odgovorno brinuti o kućnim ljubimcima
- Stambena politika RH – mit ili stvarnost
- Kako aktivirati žene 55+ da se vrate na tržište rada
- Važne tekućine u automobilu - koliko ih često mijenjati da automobil dulje traje?
- Što darovati klijentima i suradnicima?
Iako je preplanuli ten atraktivan, pa neki rado i u zimskim danima održavaju ‘ljetnu boju’ odlaskom u solarij, pokušati pronaći dobre strane solarija nije nimalo jednostavno. OK, mnogi smo sebi ljepši i mršaviji preplanuli, no i taj argument ‘pada u vodu’, jer i vrapci na grani pjevaju o štetnosti UV zraka, a posebno onih koje dolaze od umjetnog svjetla.
Prema istraživanjima International Agency for Research on Cancer (IARC), solariji povećavaju rizik za nastanak melanoma za oko 20 posto. U skladu s time, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) korištenje solarija ne preporučuje osobama mlađima od 18 godina, a neke zemlje, poput Brazila i Australije, čak su i zabranile upotrebu solarija za sve dobne skupine.
Korištenje solarija, kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, posebno se ne preporučuje osobama svijetle puti, onima s upalnim promjenama na koži i trudnicama, kao i nakon određenih kozmetičkih tretmana i paralelno s uzimanjem lijekova. Naime, u skupini lijekova za koje postoje podaci da mogu izazvati fotodermatitis nalazi se više od 50 lijekova, među kojima su i oralni kontraceptivi.
Mit je da je solarij manje štetan od sunca te da je dobra priprema kože za izlaganje UV zrakama uoči ljeta. Dapače, solarij emitira pretežno UVA zrake koje, iako ne izazivaju opekline (kao UVB zrake), također dovode do negativnih strukturalnih promjena u koži i nisu baš nikakva dobra priprema.
Znanstveno je neutemeljena i tvrdnja da je primjena solarija zdrava jer njime opskrbljujemo tijelo vitaminom D. Dobiti dovoljno vitamina D u solariju na zdrav način nije moguće. Objašnjenje je sasvim jasno i logično: solarij emitira samo UVA zrake, a za stvaranje vitamina D potrebne su UVB zrake.
Pretjerano izlaganje UV zrakama, a posebno onima koje emitira solarij, uzrokuje ubrzano starenje. Dakle, onima koji dulje žele sačuvati mladolikost, stručnjaci preporučuju izbjegavanje solarija, jer UV zrake smanjuju proizvodnju kolagena i isušuju kožu, zbog čega bore postaju vidljivije.
UV zrake ne utječu samo na kožu, već i na zdravlje očiju. Konjunktivitis, upala rožnice, mrena ili katarakta, zamućenje vida… problemi su koji se također dovode u vezu sa solarijima.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- UPRAVLJANJE TALENTIMA I UČINKOM
Kako uočiti da osoba podbacuje na poslu? I što učiniti?
- RASPOLAGANJE NOVCEM
Prepaid kartice: trošite koliko imate i mudro planirate budžet!
- NACIONALNI TJEDAN DOVOĐENJA KUĆNIH LJUBIMACA NA PO
Ljubimci na radnom mjestu pridonose boljoj atmosferi i produktivnosti zaposlenika