Obveznica
Izvor: Ralphs_Fotos/Pixabay
Tin Bašić
KUPOVANJE DUGA

ULAGANJE ILI ŠTEDNJA - Što je 'narodna' obveznica, kako je i gdje kupiti te što s njome raditi

Država je krenula u izdavanje 'narodne' obveznice. To nije ništa drugo nego klasična državna obveznica, samo što se ovoga puta ona ne nudi velikim (stranim ili domaćim) investitorima nego građanima. Zato ima prefiks 'narodna'.  

Što je obveznica?

Obveznica je dužnički vrijednosni papir (za razliku od dionice koja je vlasnički vrijednosni papir). To znači da imatelju (onome tko kupi) obveznice, u određenom roku pripada pravo na povrat određenog iznosa glavnice i pripadajuće kamate

Kamata se, pak, isplaćuje periodično ili se pribraja glavnici i isplaćuje po dospijeću. Dakle, može se raditi o stalnom izvoru prihoda, poput kamata koje se godišnje pripisuju na glavnicu u banci. Pojednostavljeno rečeno, radi se o posuđivanju novca koji se u cijelosti vraća imatelju obveznice, uvećana za određenu kamatu. 

Obveznice izdaju, u pravilu, državne institucije kao što su HNB, Ministarstvo financija Republike Hrvatske, Hrvatska agencija za osiguranje depozita (bivša Državna agencija za osiguranje štednih uloga), ali i dionička društva, koja tako dolaze do financijskih sredstava potrebnih za poslovanje, a da pritom ne mijenjaju svoju vlasničku strukturu.

Obveznica je manje rizičan vrijednosni papir od dionice, koji donosi umjerene prinose.

Ključni pojmovi

Obveznica - 'vrijednosni papir' koji netko kupi

Glavnica / Nominalni iznos - iznos koji je kupuje, odnosno iznos koji se vraća vlasniku obveznice po dospijeću

Izdavatelj ili emitent obveznice -  poduzeće ili institucija kojem je potreban novac

Imatelj ili kupac obveznice - investitor koji je kupio ovaj vrijednosni papir i koji ga trenutno drži. Tri su izvora zarade kojeg imatelj može ostvariti držanjem obveznice.

  • prvi je tekući dohodak koji se sastoji od isplate kamata
  • drugi se odnosi na mogućnost zarade zbog rasta tržišne vrijednosti kupljene obveznice (kapitalni dobitak)
  • treći se odnosi na isplatu nominalne vrijednosti obveznice po dospijeću

Kamata - računa se na temelju pripadajuće kamatne stope, a može se isplaćivati periodično ili se može isplatiti s nominalnom vrijednošću obveznice na kraju vremena dospijeća. 

Kamatna stopa / kupon - postotak predstavlja postotak povrata koji će ulagatelj u obveznice periodično ostvarivati do datuma dospijeća obveznice, odnosno kamatu koja se obično isplaćuje godišnje ili polugodišnje. Vrijednost kupona definirana je uvjetima izdanja i u pravilu se računa kao godišnja kamatna stopa obveznica na nedospjelu glavnicu podijeljena s učestalošću isplate kamate iz obveznica na godišnjoj razini.

Dospijeće - datum kad se glavnica ili nominalni iznos obveznica isplaćuje ulagateljima i kad prestaje obveza izdavatelja vezana za obveznice. Ono je unaprijed definirano uvjetima izdanja. Dospijeće glavnice može biti jednokratno po dospijeću ili u više isplata unaprijed definiranom dinamikom. Dospijeće obveznica jedno je od važnijih elemenata na koje ulagatelj mora obratiti pozornost pri donošenju svoje investicijske odluke. 

Prinos do dospijeća (engl. Yield to maturity – YTM) - vrijednost kojom se mjeri povrat na uložena sredstva i izražava se kao godišnja stopa. Ona mjeri koliki je povrat na obveznicu ako se drži do dospijeća te uzima u obzir cijenu obveznica i sve buduće kamate da bi se iskazala konačna vrijednost koju će investitor ostvariti ulaganjem.

'NARODNA' OBVEZNICA

Ciljani iznos izdanja: 1.000.000.000 eura (1 milijarda eura)

Cijena jedne obveznice - 1 euro

Minimalni iznos upisa po ulagatelju - minimalno 500 eura

  • Početak razdoblja upisa u 1. krugu - 22. veljače 2023. godine u 8:00 sati
  • Završetak razdoblja upisa u 1. krugu - 01. ožujka 2023. godine u 20:00 sati
  • Krajnji rok za uplatu sredstava u 1. krugu - 02. ožujka 2023. godine do 11:00 sati
  • Razdoblje upisa u 2. krugu - 03. ožujak 2023. godine
  • Objava o konačnim uvjetima izdanja - 03. ožujak 2023. godine

Datum izdanja - 08. ožujka 2023. godine

Dan dospijeća - 08. ožujka 2025. godine

  • Način otplate glavnice - jednokratno po dospijeću
  • Vrsta kamatne stope - fiksna
  • Isplata kamate - godišnje
  • Minimalni prinos do dospijeća - 3,25 posto
  • Minimalna kamatna stopa - 3,25 posto, godišnje

Vodeći agenti izdanja: Erste&Steiermärkische Bank d.d., OTP Banka d.d., Privredna banka Zagreb d.d., Raiffeisenbank Austria d.d. i
Zagrebačka banka d.d.

Su-aranžer: Hrvatska poštanska banka d.d.

Navedene banke su zapravo banke u kojima se obveznice mogu kupiti. Također, obveznice se mogu kupiti i putem internetskog i mobilnog bankarstva tih banaka. 

Od 22. veljače 2023. godine pa sve do 1. ožujka 2023. u 20 sati građani mogu u bankama kupiti obveznice. Nakon toga, država je pokrenuti drugi krug upisa za velike institucionalne investitore. 

DOBRO JE ZNATI

Obveznice uz minimalnu kamatnu stopu od 3,25 posto se isplati imati do dospijeća. Na uloženih 1.000 eura građanin može dobiti 32,5 eura godišnje, a s obzirom na to da je riječ o izdanju koje ima 'rok trajanja' od dvije godine, građani koji u međuvremenu neće prodavati tu obveznicu, u ožujku 2025. godine bit će 'bogatiji' za uloženih 1.000 eura glavnice te 65 eura kamate. 

Kamate će se isplaćivati DVA puta:

  • 8.ožujka 2024. godine
  • 8. ožujka 2025. godine

Rizik je taj što obveznice u Hrvatskoj nisu toliko likvidan instrument. Odnosno, jednom kada se one izdaju, uvrste se na Zagrebačku burzu. Tada se s obveznicama može trgovati. No, prema dosadašnjim iskustvima s tržišta kapitala, obveznicama se rijetko trguje. 

Također, treba paziti na troškove. U dokumentima Ministarstva financija stoji da Izdavatelj (država) neće snositi troškove koji nastanu ulagatelju Fizičkoj osobi u vezi s upisom i uplatom Obveznica. Prema razumijevanju Izdavatelja, ulagatelji Fizičke osobe mogu imati troškove, primjerice, ovjere punomoći, pribave dokumentacije te uobičajeni trošak naknade za uslugu prijenosa novčanih sredstava između dvije platnoprometne institucije, a sukladno važećim tarifama za takve platnoprometne usluge pojedine platnoprometne institucije. Pozivaju se ulagatelji Fizičke osobe da se upoznaju s takvim potencijalnim troškovima te iste uzmu u obzir prilikom donošenja odluke o ulaganju u  Obveznice.

DOKUMENTACIJA

Sretno!

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.