bankovni račun
Izvor: Freepik
BANKOVNI RAČUNI

Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?

Ako niste znali, uz tekući i žiro račun, od kojih možda imate otvoren jedan ili oba, možete imati još jednu vrstu računa, takozvani osnovni račun. O njemu se prije malo govorilo,  a onda se iznenada počelo puno pisati jer ispada da je povoljniji od ovih koje smo do sada koristili. Naime, osnovni račun postoji već sedam godina, nije besplatan i ima svoja ograničenja. Većina banaka njegovo vođenje naplaćuje od dva do tri eura, no u to je uključeno i internetsko bankarstvo te 20 do 30 transakcija.

Kada se sve zbroji i oduzme ne treba puno da se izračuna kako je to povoljnije od mnogih redovnih računa gdje se ove usluge dodatno naplaćuju. Treba još spomenuti da je vođenje osnovnog računa naročito povoljno za neke osjetljive skupine te iznosi oko 20 centi, a može biti čak i besplatno. Građani koji to nisu znali, ovu uslugu nisu niti koristili, što se možda ne bi dogodilo da su bili bolje informirani.

Ako se pitate koja je razlika između osnovnog i redovnog računa, evo pojašnjenja. Osnovni račun ima slične funkcionalnosti kao i tekući račun, ali na osnovnom računu nije dopušteno ugovoreno prekoračenje, tj. “minus” na računu. Dakle, moguće je raspolagati jedino novcem koji uistinu posjedujete, a mnogim korisnicima upravo ta činjenica nije po volji.

Na stranicama Hrvatske narodne banke našli smo i „sve mogućnosti“ osnovnog računa, a to su:

  • otvaranje, vođenje i zatvaranje računa te izdavanje debitne kartice za navedeni račun
  • neograničen broj polaganja novčanih sredstava na račun
  • neograničen broj podizanja gotovog novca s računa na šalteru ili bankomatu u državama članicama Europskog gospodarskog prostora (EGP)
  • ugovaranje trajnih naloga 
  • ugovaranje internetskog ili mobilnog bankarstva
  • neograničen broj platnih transakcija:
  • izravno terećenje
  • korištenje platne kartice računa, uključujući plaćanja preko interneta
  • kreditni transferi, uključujući trajne naloge, na terminalima, šalterima i uslugom internetskog i mobilnog bankarstva

Također, na istim stranicama stoji važna informacija da vaša banke ne smije, protivno vašoj volji, uvjetovati otvaranje i korištenje osnovnog računa ugovaranjem dodatnih usluga osim ovdje navedenih.

Vlada Republike Hrvatske najavljivala je „besplatan“ osnovni račun za sve koji ga žele imati od siječnja ove godine, odnosno s prijelazom sa 7. na 8. siječnja, no to se još nije dogodilo. Odnosno, njegovo vođenje još se uvijek naplaćuje po starim tarifama i promjena po tom pitanju za sada nema. Kontaktirali smo banke da vidimo što se događa i kakve će mogućnosti ponuditi građanima kada do toga i dođe. Naime, nagađalo se hoće li uvjet za otvaranje osnovnog računa biti zatvaranje redovnog tekućeg, čime bi se mijenjala kartica i IBAN, što bi mnogima donijelo puno komplikacija. Od svih najvećih banaka od kojih smo zatražili izjavu, oglasile su se samo Erste i Addiko banka.

- Čim zakonski prijedlog o uvođenju besplatnog osnovnog računa bude objavljen, kao i rok do kada prilagodba treba stupiti na snagu, Addiko banka će ga uvesti. U banci je moguće je tekući račun prenamijeniti u osnovni račun, pri čemu korisnik zadržava isti IBAN. Prilikom prenamjene tekućeg računa u osnovni račun klijentu se ne naplaćuje naknada. Naša banka ima u ponudi dvije vrste osnovnih računa: Osnovni račun i Osnovni račun za osjetljivu skupinu klijenata – poručili su iz Adikko banke.

Pojasnili su još što sve kod njih uključuje otvaranje osnovnog računa i kako se provodi.

Tako osnovni račun uključuje debitnu Addiko Debit Mastercard karticu i Addiko EBank internetsko ili Addiko Mobile mobilno bankarstvo. Osnovni račun za osjetljivu skupinu klijenata uključuje debitnu Addiko Debit Mastercard karticu, Addiko EBank internetsko ili Addiko Mobile mobilno bankarstvo te 10 besplatnih nacionalnih platnih transakcija u EUR (trajni nalozi, izravna terećenja, nacionalni platni nalozi, instant platni nalozi, prekogranični platni nalozi napravljeni s računa na šalteru banke, interni /eksterni ili internetskog/mobilnog bankarstva).

Što se tiče osjetljive skupine potrošača, nju čine potrošači - korisnici jednog ili više sljedećih prava: zajamčene minimalne naknade, naknade za osobne potrebe korisnika smještaja, naknade za redovito studiranje, osobne invalidnine, doplatka za pomoć i njegu te novčane pomoći za nezaposlenu osobu s invaliditetom (naknade do zaposlenja). U slučaju prenamijene tekućeg računa u osnovni račun za osjetljivu skupinu klijenata, potrebno je doći s Rješenjem o jednom od ranije navedenih prava u poslovnicu Addiko banke.

Kod prenamijene tekućeg u osnovni račun korisnik potpisuje izjavu kojom potvrđuje da nema takav račun u drugoj banci u Hrvatskoj ili da je u tijeku postupak zatvaranja. Nadalje, po osnovnim računima nije moguće ugovoriti prekoračenje ni otvoriti kreditne kartice.

Slično su javili i iz Erste banke. Spremni su prilagoditi svoje poslovanje najavljenim novim zahtjevima u ovom području, odnosno uskladiti se s inicijativom Ministarstva financija. No, dodali su, dok još uvijek nisu poznati svi detalji zakonskog prijedloga, Erste banka zasad nije ukinula naknadu za vođenje osnovnog računa.

Također, u slučaju promjene iz redovnog tekućeg računa u osnovni, IBAN, debitna kartica i PIN se ne mijenjaju, a Erste banka neće naplaćivati naknadu za otvaranje niti za zatvaranje računa.

Dakle, korisnici ovih dviju banaka znaju na čemu su u slučaju da se odluče za otvaranje osnovnog računa nakon što inicijativa Ministarstva financija postane napokon i zakonska obveza.

Iako je već svima vjerojatno očito, ipak ćemo razjasniti još jednu stvar. Kada osnovni račun postane besplatan zakonskom obvezom, nitko neće učiniti da se vaš redovni tekući magično pretvori u njega, već je potrebno zaputiti se u svoju bankovnu poslovnicu te se tamo raspitati o uvjetima jer, kao što možete vidjeti, nisu svi uvjeti javno poznati.

Treba još spomenuti da Hrvati imaju otvoreno oko 4,5 milijuna tekućih računa, a na osnovne pritom otpada neznatna brojka od njih 4939. Što se tiče osjetljivih skupina, takvih računa otvoreno je 2282, a to svjedoči o neznanju da oni i postoje. Zato će biti zanimljivo promatrati kako će se taj broj mijenjati i hoće li uopće, sada kad su ljudi ipak više upoznati s postojanjem i mogućnostima, a na kraju i cijenom vođenja osnovnog računa.  

Sedam je pak banaka u Hrvatskoj čija ukupna imovina prelazi svotu od otprilike dvije milijarde eura (15 milijardi kuna) i one su obavezne omogućiti svojim korisnicima kao i svim građanima ugovaranje osnovnog računa. To su ZABA, PBZ, RBA, HPB, OTP, Addiko i Erste banka.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.