- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Veljača je mjesec u kojem razmišljamo o prijavama poreza na dohodak i dokumentima koje trebamo poslati Poreznoj upravi. Posljednjih nekoliko godina Porezna uprava većinu podataka dobiva iz poslanih JOPPD obrazaca i PK obrazaca, no neke stvari je potrebno znati.
Prijavu poreza na dohodak (obrazac DOH) su dužni podnijeti:
- Porezni obveznici koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, djelatnosti slobodnih zanimanja, poljoprivrede, šumarstva i djelatnosti po kojoj se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga
- Član posade broda (rezident) u međunarodnoj plovidbi za dohodak od nesamostalnog rada, neovisno o tome koliko je dana proveo na brodu u međunarodnoj plovidbi
Osim prijave poreza na dohodak, postoji i obrazac za priznavanje prava u posebnom postupku (obrazac ZPP – DOH) koji podnose osobe koje žele iskoristiti olakšice za koje Porezna uprava ne može znati, primjerice:
- promjena u podacima vezano uz uzdržavane članove obitelji i osobni odbitak koji nije upisan u poreznu karticu (PK) – primjerice, rođenje djeteta koje nije upisano na poreznu karticu, promjena osobnog odbitka vezano uz invalidnost zaposlenika ili člana njegove uže obitelji, itd.)
- promjena vezana uz prebivalište i boravak na potpomognutom području I. skupine i područja Grada Vukovara, a što nije upisano na poreznu karticu
- iznos uplaćen tijekom godine za doprinose za zdravstveno osiguranje u tuzemstvu i dana darovanja
Osobe koje mogu podnijeti obrazac ZPP – DOH su one:
- koje žele preraspodijeliti osobni odbitak za uzdržavane članove obitelji
- koje su platile porez na dohodak u inozemstvu i žele da se taj iznos uračuna u tuzemnu poreznu obvezu
- koje žele povrat više plaćenog poreza na određeni račun (ako imaju više otvorenih računa)
- koje podnose godišnju prijavu u ime preminule osobe (nasljednici)
Porezna prijava (DOH ili ZPP – DOH) se podnosi do 28. veljače (uključujući i taj dan) za prethodnu godinu, a to je moguće učiniti preko sustava ePorezna ili u nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta osobe.
>>>Iznosi doprinosa za 2022. godinu
>>>Što sve možete učiniti s 1000 kuna?
Ostalima će izračun poreza odraditi Porezna uprava automatski. Primjerice, ako ste radili kod dva poslodavca tijekom godine, postoji mogućnost da se stvorila obveza poreza na dohodak ili povrat, ako se radi o različitim razredima poreza na dohodak ili tome da nije do kraja iskorišten osobni odbitak. U tom slučaju, Porezna uprava vrši obračun poreza na dohodak za tog poreznog obveznika, te on ne mora ništa podnijeti Poreznoj upravi (osim ako se ne nalazi u nekoj od prethodno navedenih kategorija).
Povratu poreza se mogu veseliti mladi, i to:
- oni između 25 i 30 godina će dobiti povrat polovine uplaćenog iznosa poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za 2021. godinu
- oni mlađi od 25 godina će dobiti povrat cjelokupnog uplaćenog iznosa poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za 2021. godinu
Informativni izračun obračuna poreza, pri čemu je moguće vidjeti je li osoba ostvarila pravo na povrat ili ima obvezu uplatiti porez na dohodak, moguće je pronaći na linku Godišnji obračun poreza na dohodak.
Podatke koje je potrebno unijeti u taj kalkulator moguće je pronaći u sustavu ePorezna uvidom u podatke na obrascima Uvid u Moj JOPPD i Uvid u IP1/IP2, koji se nalaze pod Profil – Moj JOPPD:
Bitno je napomenuti kako u hrvatskom poreznom sustavu postoje i dohoci na koje se plaća porez na dohodak, ali koji ne ulaze u prijavu poreza na dohodak, te se za njih ne može podnijeti prijava poreza na dohodak ni poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak. To su dohoci koji se smatraju konačnima, odnosno oni koji su ostvareni od:
- imovine i imovinskih prava
- kapitala
- drugog dohotka koji se smatra konačnim
To znači da ako kao fizička osoba ostvarujete dohodak od imovine (primjerice, iznajmljujete stan), dužni ste platiti porez na dohodak i prirez porezu na dohodak sukladno rješenju koje izdaje Porezna uprava, no taj isti porez i prirez ne unosite u prijavu poreza na dohodak, jer se taj porez smatra konačnim.
Pripremite svu potrebnu dokumentaciju. Ako smatrate potrebnim, konzultirajte se s računovođom i pravovremeno podnesite sve potrebno u Poreznu upravu, da biste ostvarili svoja prava i izvršili svoje zakonske obveze.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?