- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Priprema za mirovinu jedan je od najvažnijih koraka u životu svake osobe. Iako mnogi od nas mirovinu vide kao daleki cilj, pravovremeno planiranje može značajno poboljšati kvalitetu života u starijoj dobi. Ako se na mirovinu ne pripremimo na vrijeme, mogli bismo se naći u situaciji kada ćemo biti prisiljeni raditi duže nego što smo to planirali, ili ćemo doživjeti financijsku nesigurnost u godinama koje dolaze. U ovom tekstu pružit ćemo vam korisne savjete i strategije kako bi planiranje za mirovinu bilo što lakše i učinkovitije.
1. Što znači priprema za mirovinu?
Priprema za mirovinu podrazumijeva usmjerenje na stvaranje financijskih, fizičkih i emocionalnih resursa koji će vam omogućiti da uživate u starijoj dobi bez stresa. Financijska priprema obuhvaća štednju, ulaganje i planiranje prihoda nakon mirovine, dok emocionalna i fizička priprema uključuju održavanje zdravlja i razmišljanje o životnim ciljevima i aktivnostima koje ćete poduzimati u mirovini.
2. Razumijevanje mirovinskog sustava u Hrvatskoj
U Hrvatskoj, kao i u većini zemalja, mirovinski sustav temelji se na tri stupa:
Prvi mirovinski stup je obvezni državni sustav temeljen na principu međugeneracijske solidarnosti. Ovdje doprinosite određeni postotak svoje bruto plaće koji se uplaćuje u fond, a iz njega se kasnije isplaćuju mirovine.
Drugi mirovinski stup temelji se na obveznom kapitaliziranom mirovinskom osiguranju, gdje se vaš novac ulaže na tržištima kapitala. Ovaj stup omogućuje vam određenu slobodu u odabiru mirovinskog fonda.
Treći mirovinski stup je dobrovoljan, odnosno štednja koja je dodatak osnovnom mirovinskom sustavu. Osiguranje u ovom stupu može biti na temelju životnih osigurateljnih polica ili štednje u specijaliziranim fondovima. Za dodatne mirovine, treći stup se smatra vrlo važnim.
Budući da sam državni sustav neće biti dovoljan za održavanje jednakog životnog standarda nakon mirovine, od ključne je važnosti razmisliti o vlastitim dodatnim izvorima prihoda.
3. Kada početi planirati za mirovinu?
Nikada nije prekasno za početak planiranja, ali idealno bi bilo početi što prije. Što ranije počnete štedjeti i ulagati za mirovinu, to će vam biti lakše osigurati si financijsku neovisnost. Preporučljivo je započeti s planiranjem čim se stabilizirate u svojoj karijeri, a minimalno bi trebalo početi desetak godina prije planiranog umirovljenja.
Iako se čini da je prva faza života ispunjena brojnim financijskim obvezama, početi štedjeti za mirovinu čak i s manjim iznosima može napraviti veliku razliku u budućnosti. Na primjer, redovita ulaganja čak i u iznosima od 50 eura mjesečno mogu kroz desetljeća postati značajan iznos.
4. Kako osigurati dodatne izvore prihoda?
Postoji nekoliko strategija koje vam mogu pomoći da osigurate dodatne prihode za mirovinu:
Dodatna štednja u mirovinskom fondu: Kao što smo već spomenuli, ulaganje u drugi i treći mirovinski stup može osigurati dodatni iznos na vašoj mirovini. Ovdje možete samostalno odabrati fond u koji ćete ulagati, a prinosi ovise o tržištu kapitala. Neki od najpopularnijih mirovinskih fondova u Hrvatskoj uključuju Raiffeisen, PBZ, Erste i Zagrebačku banku.
Investicije: Ulaganje u dionice, obveznice, nekretnine i druge financijske instrumente može vam pomoći da ostvarite pasivne prihode koji će biti oslonac kad se povučete s tržišta rada. Ulaganje na financijskim tržištima donosi određeni rizik, ali i značajnu potencijalnu zaradu.
Nekretnine: Kupovina ili izgradnja nekretnine koja će kasnije biti izvor prihoda kroz najam može biti odlična strategija. Također, razmislite o mogućnosti prodaje imovine u starijoj dobi, ako to bude potrebno.
Osiguranje života: Osiguranje života s dodatnim opcijama štednje može vam osigurati ne samo obiteljsku sigurnost u slučaju nesreće, već i pristojnu sumu novca za vašu mirovinu.
5. Kako upravljati dugovima i troškovima?
Dugovi mogu ozbiljno ugroziti vašu financijsku stabilnost, pogotovo u mirovini kada prihod može biti manji. Prije nego krenete s planiranjem mirovine, preporučljivo je da se riješite svih dugova koji mogu stvarati pritisak na vašu financijsku situaciju. To uključuje:
Potrošačke dugove: Kreditne kartice, brzi krediti i drugi oblici kratkoročnih dugova često imaju visoke kamate koje mogu negativno utjecati na vašu sposobnost štednje. Potrudite se otplatiti ove dugove prije nego što počnete štedjeti za mirovinu.
Dugovi vezani uz stan: Ako imate hipoteku, razmislite o tome kako je otplatiti do mirovine ili osigurati sredstva koja će omogućiti da u mirovini ne budete opterećeni velikim iznosima za otplatu kredita.
6. Održavanje zdravlja i kvalitete života
Fizičko i mentalno zdravlje ključni su faktori za uspješno uživanje u mirovini. Čim prije počnete ulagati u svoje zdravlje, to će vam se dugoročno isplatiti. Zdrava prehrana, redovita tjelesna aktivnost i redovite liječničke kontrole mogu vam pomoći da u starijoj dobi budete fizički sposobni za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Također, emocionalna priprema za mirovinu važna je jer prijelaz iz radnog života u mirovinu može izazvati stres i osjećaj gubitka identiteta. Razmislite o hobijima, društvenim aktivnostima i volonterskim prilikama koje će vam pomoći da ostanete angažirani i ispunjeni.
7. Planiranje umirovljenja
Planiranje umirovljenja nije samo financijska priprema, već i emocionalna. Razmislite o tome što želite raditi u mirovini - putovanja, volontiranje, bavljenje hobijima ili možda čak započinjanje novog posla. Mnogi ljudi otkriju da im mirovina daje priliku da se posvete onim stvarima za koje nisu imali vremena tijekom radnog života.
Priprema za mirovinu zahtijeva pažljivo planiranje i angažman, ali s pravim pristupom i strategijama, možete se osigurati za budućnost. Prvo se informirajte o mirovinskom sustavu, počnite štedjeti i ulagati što ranije, upravljajte dugovima i troškovima te se brinite o svom zdravlju i kvaliteti života. Tako možete uživati u mirnoj i financijski stabilnoj mirovini.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?