- Zašto je dobro organizirati uredske božićne zabave?
- Kako postići rodnu ravnopravnost u javnom i poslovnom sektoru
- Zašto je interna komunikacija jednako važna kao i eksterna
- Kako svog limenog ljubimca njegovati zimi
- Koje sve potpore poslodavci mogu dobiti od države?
- TOP 5 savjeta kako se odgovorno brinuti o kućnim ljubimcima
- Stambena politika RH – mit ili stvarnost
- Kako aktivirati žene 55+ da se vrate na tržište rada
- Važne tekućine u automobilu - koliko ih često mijenjati da automobil dulje traje?
- Što darovati klijentima i suradnicima?
Neke stvari vezane za financije klinci bi trebali znati još u školi, da bi u odrasloj dobi imali što manje nezgodnih financijskih situacija. Naime, financijsko znanje je samo jedna komponenta financijske pismenosti. Puno je važnije naše upravljanje novcem i odnos prema njemu. Upravo je zbog toga Tetka napravila listu najvažnijih financijskih savjeta koje bi trebalo usvojiti još od malih nogu.
1. Životni stil
Nemojte nasjedati na reklame koje vam prodaju životni stil koji si ne možete priuštiti. Novac može kupiti gotovo sve osim vremena, pogotovo onog provedenog s najmilijima, a jurnjava za njim obrnuto je proporcionalna slobodi uživanja u takvim trenucima, kaže Tetka.
2. Pametno birajte prijatelje i partnere
Dobro je biti u društvu osoba koje imaju sličan pogled na financije i potrošnju kao i vi. To se posebno odnosi na odabir životnog partnera jer, kažu, da je to jedna od najvažnijih financijskih odluka koju ćete ikada u životu donijeti.
3. Razgovor o novcu i štednji
O novcu, štednji i investiranju razgovarajte sa svojim prijateljima, partnerima i djecom. Posebno je važno u braku ili partnerstvu redovito razgovarati o financijama jer posljedice mogu biti pogubne i za financije i za vezu.
4. Stvari ne usrećuju
Vjerojatno znate koliko se malo dijete veseli novoj igrački. I najčešće to veselje traje svega nekoliko dana. Onda opet jako želi neku novu igračku, pa kada je dobije, opet joj se jako veseli - samo par dana. Tako funkcioniraju i odrasli, a u kontekstu financija, što osoba više zarađuje, njena očekivanja i želje rastu u paraleli, što ne rezultira trajnim povećanjem osjećaja sreće. Dugoočekivana promocija na poslu, novi automobil ili sportska oprema neće vas nužno dugo držati sretnima. Ono što hoće su pozitivna iskustva koja ćete stjecati u životu.
5. Educiranje o financijama
Na žalost, o financijama nećete puno naučiti u školi. Ako i budete nešto učili, to neće biti u kontekstu realnog života već laboratorijskih uvjeta školskih učionica. Tako ćete formule složenog kamatnog računa možda savladati na satima matematike, ali ne i u kontekstu njene životne važnosti za osobne financije i investiranje.
Osim složenog kamatnog računa, Tetka preporučuje da naučite važnost diverzifikacije te utjecaj inflacije na vaš novac. To će vam biti dovoljno za početak, nadograđujte svoje znanje s vremenom jer će vam se svaki euro (a najviše vrijeme) uložen u to višestruko vratiti.
6. Bježite od minusa
Minuse po tekućem računu i revolving kreditne kartice Tetka smatra najvećim zlom u osobnim financijama. Moć složene kamate ovdje radi protiv vas, a jednom kada se zaglavi, teško se iz tog gliba izlazi.
Na primjer, kontinuirano ste u minusu 1000 eura sljedećih 20 godina. 1000 eura takvog 'kredita' vaše banke (uz kamatu od 10 posto) vas čini siromašnijima za oko 6.500 eura prinosa. Što je veći dug, to je ponor veći.
7. Prihodi nisu isto što imovina
Imovinu ne čini vaša plaća, nego ono što ste od nje uspjeli sačuvati. To može biti novac na računu, nekretnine, indeksni fondovi i slično. Novac potrošen na, primjerice, odjeću nije imovina jer, uglavnom, nema dugotrajnu vrijednost.
8. Život ispod realnih mogućnosti
Imovina se gradi strpljivom štednjom i investiranjem. Štednja nastaje kao posljedica kontinuiranog stvaranja razlike između prihoda i troškova, a njena visina odredit će razinu vašeg bogatstva ako je pametno investirate ili koristite na drugi adekvatan način.
9. Gdje ide vaš novac
Planirajte svoje izdatke i pratite kamo odlazi vaš novac, savjetuje Tetka. Uvijek znajte koliko izdvajate za režije, hranu, prijevoz i ostale troškove. Tek kada razumijete što plaćate, možete razumjeti i kako time upravljati.
10. Automatizirajte financije
Jednom kada napravite plan i znate kamo odlazi vaš novac, najbolji način za upravljanje financijama je maksimalno ih automatizirati. Na primjer, svakog mjeseca kada dobijete plaću, putem trajnog naloga platite režije i osnovne usluge. Zatim, štednju i, eventualno, investiranje (uplate u treći stup, životno osiguranje, račun brokera).
11. Pametno promišljajte velike izdatke
Najveće pogreške, kaže Tetka, u upravljanju financijama rade se kod velikih investicija - kupnje stana, kuće, automobila... Promislite koju si veličinu nekretnine možete priuštiti, na koji se period kreditirati i naučite kako funkcioniraju otplatni planovi, koju kamatu možete plaćati. Osim toga, budite svjesni što si možete priuštiti.
12. Krizni fond
Krizni fond je iznos koji bi trebao pokriti tri do šest mjeseci životnih troškova, a služi za slučajeve težih poremećaja u vašim osobnim financijama, kao što je gubitak posla, zdravstveni problemi...
13. Osiguranje od loših događaja
Osiguranje služi da bi se zaštitila stečena imovina ili vaša obitelj od posljedica nesretnog slučaja. Ne treba miješati osiguranje s investiranjem.
14. Financijski ciljevi
Malo ljudi definira životne ciljeve, a još manje ih tim ciljevima daje financijski kontekst. Bez njega objektivno ne može biti niti adekvatne strategije kako te ciljeve ostvariti. Jedna od važnih stvari od kojih kreće svaki oblik financijskog planiranja su ciljevi - imate li ih jasno definirane?
15. Postanite financijski neovisni
I za kraj, financijska neovisnost ultimativni je oblik slobode. Ona je preduvjet svim drugim oblicima slobode i važna je poput kisika kojeg udišemo. Postoje razne dimenzije i razine neovisnosti, od sposobnosti podmirenja svih financijskih obaveza na vrijeme do one ultimativne - raditi ono što volimo, kad i kako želimo, a da nam to netko drugi ne određuje.
Naravno, ako propustite dovoljno rano naučiti ove lekcije, život će se pobrinuti da ih svakako savladate. Takvo učenje ‘na svojoj koži’ nije uvijek ugodno. Zato postanite financijski neovisni dovoljno rano da u toj neovisnosti slobodno i dugo uživate, zaključuje Tetka koja redovno na svom blogu objavljuje vrlo korisne financijske savjete i svakako preporučujemo da ih pročitate.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- UPRAVLJANJE TALENTIMA I UČINKOM
Kako uočiti da osoba podbacuje na poslu? I što učiniti?
- RASPOLAGANJE NOVCEM
Prepaid kartice: trošite koliko imate i mudro planirate budžet!
- NACIONALNI TJEDAN DOVOĐENJA KUĆNIH LJUBIMACA NA PO
Ljubimci na radnom mjestu pridonose boljoj atmosferi i produktivnosti zaposlenika