- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Imate li osjećaj da većina ljudi ima 'problema' s majstorima? Teško ih je pronaći, zauzeti su, nekad i po pola godine unaprijed. Vaša kuhinja im je premala, ne isplati im se dolaziti. Cijene su im ogromne. Kada ih se i uspijete dočepati, ne znaju vam unaprijed reći koliko će nešto koštati. Kako, zar posao rade po prvi put?!
Ne znaju niti koliko će dugo trajati mijenjanje stolarije, postavljanje pločica, promjena cijevi i slično, vjerojatno zato što to ovisi o broju drugih angažmana koje imaju naokolo. Nekako se usudimo reći - uvijek neki problemi.
Jedna od stvari na koju trebate paziti je da prije angažiranja majstora uvijek prethodno provjerite hoće li posao obaviti legalno, odnosno, hoće li vam izdati račun. Osim što je račun dokaz legalnog poslovanja, on je i neka vrsta garancije na obavljene radove. Kad koristite uslugu od osobe koja nije registrirana za djelatnost za koju je angažirate, svjesno se odričete jamstva za izvedene radove ili pruženu uslugu, ali i prava na postupak zaštite kod nadležnih institucija.
Dakle, ako vas majstor kojeg ste svjesno angažirali na crno kako biste prošli povoljnije prevesla, nemate se zapravo kome požaliti osim svojim najbližima. Majstor vas pak može uvjeravat da je sve po propisima i da naravno da ćete dobiti račun, ali vi to sve možete provjeriti unaprijed.
Svaki obrtnik ili majstor u Hrvatskoj naziva se trgovcem. Trgovac je bilo koja osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu u okviru svoje poslovne djelatnosti ili u okviru obavljanja djelatnosti slobodnog zanimanja. Svog majstora možete provjeriti na stranicama Sudskog registra ako je riječ o trgovačkom društvu ili na stranicama Obrtnog registra ako je riječ o obrtniku. Nakon što ste se uvjerili da je riječ o majstoru koji radi legalno i na čije ćete se usluge eventualno moći žaliti, možete mirno dogovarati uvjete poslovanja.
No, uz sva upozorenja i savjete, ponekad i uz sav oprez koji ćete uložiti, može se dogoditi neugodna situacija u kojoj ne znate što napraviti i kako dalje.
Jedna od tih situacija je da je majstor obavio posao, a vi niste zadovoljni. On ne odgovara na vaše pozive, kao da je u zemlju propao. Druga situacija je da vam majstor nakon obavljenog posla ne želi izdati račun. Naplatit će vam 'od oka'. Dakle, onoliko koliko on procijeni, a možda daleko više od toga koji mu je stvarni trošak. Ili će vam pak izdati račun samo na dio obavljenog posla.
Može se dogoditi još gora situacija, a ta je da majstor uzme predujam koji mu je potreban da 'nabavi osnovni materijal' i jednostavno nestane. Koje su vam mogućnosti?
Pa ovako. Što više opipljivih dokaza i svjedoka imate, mogućnosti su dakako veće.
Bez pisanog traga ili pak svjedoka koji mogu potvrditi da su čuli i vidjeli, teško ćete dokazati da je baš taj majstor bio kod vas i napravio to i to i da je baš on odgovoran za neku određenu situaciju.
Na primjer, uz potpisani ugovor i izdani račun, majstoru se možete žaliti ako niste zadovoljni obavljenim poslom ili ako je nešto prilikom tog posla nedovršeno, oštećeno i slično. Ako kažete majstoru svoje primjedbe usmeno, a on vas odbije, imate i druge opcije.
Jedna od njih je pismeni prigovor na koji je majstor dužan odgovoriti u roku od 15 dana. Pošaljite mu ga preporučeno poštom ili predajte u sjedište njegova obrta.
Kakvu kompenzaciju možete očekivati?
Majstor bi vam trebao posao nanovo odraditi, ukloniti kvar, vratiti novac ili umanjiti ukupni plaćeni iznos. O tome kako će se 'popravak' izvršiti odlučuje isključivo oštećeni, a da mu majstor ne sugerira kako može napraviti 'samo ovo' i slično.
Situacija može ovako završiti, ali može se dogoditi da vas majstor ignorira i nakon pisanog prigovora.
Tada možete na policiji podići kaznenu prijavu.
Također, možete se obratiti za pomoć Društvu za zaštitu potrošača radi dobivanja savjeta, Ministarstvu poduzetništva i obrta ili Državnom inspektoratu. Obrtnika možete prijaviti i Sudu časti Hrvatske obrtničke komore, a trgovačko društvo Sudu časti Hrvatske gospodarske komore. Postupak pred Sudom časti pokreće se prijavom. Možete je podnijeti u roku od šest mjeseci od saznanja za povredu, a najkasnije u roku od godinu dana od kad je povreda učinjena. Uz prijavu obavezno priložite dokaze da posao nije dobro obavljen. To su račun, ponuda, ugovor, radni nalog i sl. Postupak je besplatan, a glavni cilj je posredovanje radi mirnog rješenja spora sklapanjem nagodbe.
Što ako, pak, majstor ne želi izdati račun po izvršenom poslu? Ili izda manji račun samo na dio radova? A svi znamo što to znači - bez računa nema niti garancije na obavljeni rad te kako biti siguran da je ta cijena poštena, kada nemate pojma koliko je koja stavka naplaćena.
Svima nam je jasno da takav majstor očito ne podmiruje svoje porezne obveze. No kako dokazati da vam je on doista i obavio posao i da je bio kod vas?
Kao što smo već spomenuli, ugovor, svjedoci, prepiska na telefonu na kojoj on potvrđuje vaše riječi.
Ako imate nešto što vam može 'posvjedočiti' da ste s tim majstorom zaista bili u poslovnom odnosu, a on vas i dalje ignorira, možete podnijeti prijavu nadležnim tijelima, kao što su Porezna uprava, Carinska uprava, policija ili sud. Možete im poslati pismo s povratnicom u kojem tražite rješenje problema i podijelite sve relevantne dokaze. Možete, također, potražiti pomoć stručnjaka za pravo ili savjetnika za poreznu upravu.
Ako vam je majstor uzeo novac unaprijed i od tada 'propao u zemlju', procedura je više manje jednaka. Da biste išta mogli postići, od kaznene prijave na dalje, morate imati dokaz. Potpisani ugovor, dokaz da ste mu dali novce. Na žalost, dogode se slučajevi gdje se majstora i ovrši, no on 'službeno' nema ništa na svoje ime, ni kuću, niti automobil, niti išta drugo, pa prisilna naplata bude vrlo neizvjesna.
Vaše najbolje oružje u slučaju najma majstora su informiranost i oprez. Možete uzeti nekoga preko preporuke, no niti to na žalost nije uvijek stopostotna garancija.
Ipak, prilikom sljedećeg angažmana, najbolje je imati nekoliko stvari na umu:
1. Provjera je li majstor registriran i posluje li legalno
Malo istraživanja skratit će vam puno muka kasnije. Ako majstor nema registriranu djelatnost, odmah znate da na račun ne možete računati i tu bi vam se trebala ugasiti svaka želja za suradnju.
2. Ne krećite u posao bez ugovora
Ugovor je ugovor, bez obzira na kakvom je papiru nastao. On vam daje sigurnost i dokaz kako je posao ugovoren i što se izvršitelj obvezao napraviti. Ne bojte se u ugovoru otići u detalje. Imate pravo 'sitničariti'. U ugovoru navedite sljedeće podatke: predmet ugovora ili ponude (detaljno opišite uslugu ili radove), cijenu (način plaćanja, visinu kamata, isplatu predujma), rok izvršenja posla i zakasninu, datum potpisivanja ugovora. Na kraju se potpišite i vi, kao potrošač, i trgovac, odnosno njegova ovlaštena osoba.
3. Imate pravo na žalbu
Upoznajte svoja prava i mogućnosti, jer znanje je najveća moć. Ako niste zadovoljni obavljenim poslom ili smatrate da dogovori iz ugovora nisu izvršeni, imate pravo na žalbu. Uputite je prvo usmeno i nadajte se da će sve dobro proći. Zatim možete i zaprijetiti što ćete sve iduće napraviti, pa bi vam to moglo skratiti birokratski put.
Ako to ne pomogne, znate što vam je činiti. Žalbu šaljete majstoru ili ovlaštenoj osobi, mailom, pismeno ili faksom. U usmene dogovore, gdje nema pisanog traga, se nemojte pouzdati. Razuman rok za odgovor izvršitelja radova je 15 radnih dana.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?