- Dugoročna štednja i ulaganje: Pet koraka do financijske slobode
- Kako potaknuti dobre navike učenja kod djece?
- Žene u zlatnim godinama: Kako prevladati izazove na tržištu rada
- Što piti kada više ne smijete ili ne želite piti kavu?
- Kako očistiti mrlje od crvenog vina?
- Znate li što je FOBO i kako ga nadvladati?
- Kako "štancanje" odjeće uništava okoliš i što možemo napraviti po tom pitanju?
- Udahnite novi život staroj knjizi - kako popraviti oštećenja?
- „Quiet Quitting“ - uspjeh poduzeća povezan je sa stilovima rukovođenja
- Kako ovlažiti suhi zrak u kući?

Usisavanje se čini kao najbrži način za čišćenje prostora, no iznenađujuće je puno stvari (otpadaka) koje ne biste trebali usisavati ako želite da ovaj kućni uređaj traje dulje.
Pepeo
Standardni kućanski usisavač nije namijenjen za čišćenje pepela iz kamina jer su čestice premale pa mogu proći kroz filtar usisavača i onečistiti ga ili čak izazvati požar. Iako se usisavanje pepela čini kao odlična ideja ipak morate koristiti specijalizirani usisivač za pepeo.
Slično je i sa šminkom - ne usisavajte puder u prahu, ali i druge praškaste potrepštine (poput brašna) jer, kao i pepeo, mogu ući u motor i uništiti usisavač.
Staklo, oštri predmeti i sitnice
Također, nemojte usisavati staklo, igle ili bilo što oštro ili šiljasto, jer to može oštetiti unutrašnjost usisavača. Čak i ako ne koristite usisivače s vrećicom, oštri predmeti još uvijek mogu prouzročiti unutarnju štetu i trebali biste ih umjesto toga pomesti.
Sitne predmete poput kovanica, spajalica, sitnih igračaka često previdimo na podu (ili iz lijenosti ne želimo pokupiti, misleći da će lako proći u vrećicu ili spremnik), no baš te stvarčice često zapnu u uređaju i oštećuju motor.
Vlažne stvari i tekućine
Mokri talog kave bolje je pokupiti metlom ili nekom vlažnom krpom ili papirnatim ručnikom, jer se talog može zalijepiti u crijevu usisivača te stvoriti plijesan kojoj pogoduje mokro okruženje.
Blato i zemlju također ne bi trebalo usisavati, pogotovo s tepiha, jer bi ih usisivač mogao “gurnuti” dublje i stvoriti mrlju koju ćete teško oprati. Umjesto usisivačem, blato i zemlju pokupite lopaticom za smeće i budite nježni - lagano ih pogurnite s tepiha na parket ili pločice, a zatim pometite.
Kako bi usisivač dulje trajao ne zaboravite očistiti ili promijeniti vrećicu u usisivaču kada je puna otprilike dvije trećine. Nemojte čekati da se usisivač prepuni.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.