- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Proljetno čišćenje prilika je da u vlastiti život dovedemo više reda i svježine. Najteži dio pospremanja uvijek je svladavanje početne inercije, no s prvim zrakama proljetnog sunca većina nas ipak mora “arhivirati” zimsku odjeću te u prvi plan izvući laganije stvari. Ako nemate dovoljno mjesta, velika je vjerojatnost da vam je odjeća po raznim kutijama, pa izvlačenje iz njih često nosi sa sobom onaj neugodan, ustajali miris zbog kojeg sve ide na pranje prije ponovnog nošenja. Ako vam je poznat ovaj scenarij, to znači da niste dobro odradili prethodnu zadaću, odnosno pravilno pospremili odjeću na dulje vrijeme. Istražili smo neke od načina koji jamče da ćete idući puta možda i izbjeći Sizifov posao.
Pregledajte svoje zimske stvari - jeste li sigurni da ih sve želite nositi iduće sezone? Sigurni smo da imate i kutiju za “kad smršavim”. Umjesto da nagomilavate stare stvari koje ne nosite, budite nemilosrdni. Darujte ih ili prodajte.
Prije nego što pospremite odjeću za iduću sezonu, pobrinite se neka bude besprijekorno čista, jer mrlje s vremenom oksidiraju, a moljce privlače kosa, koža i sl. zaostale čestice - nemojte ih hraniti, savjetuje Total Wardrobe Care. Također, izbjegavajte arhiviranje u plastiku - platnene vrećice ili kutije najbolja su opcija.
Vakuumiranje
No, što s popularnim vakuumskim vrećama. OK, nije baš idealno što su plastične, ali one su dobra stvar jer štede prostor te štite od neugodnih mirisa i moljaca. Ipak, nije sva odjeća prikladna da je pospremite u ove vrećice. Ako imate skupe komade kašmira ili svile, morate znati kako postoji opasnost da kompresija ošteti prirodna vlakna. Bez obzira koju odjeću spremate u vakuumske vrećice, budite spremni da će nakon “ispuštanja zraka” biti zgužvana.
Zaštita od moljaca obavezna je u svakom ormaru. Postoje vrećice protiv moljaca koje možete kupiti u trgovinama, no one nemaju vječan rok trajanja. Mnogima u ormaru ta vrećica stoji godinama, no preporuka je promijeniti je svake sezone, odnosno dva puta godišnje. Ako više od “kemije” volite prirodne sastojke, dobro je znati da moljci ne vole eterična ulja lavande, pačulija i limunske trave. Poprskajte ih na neko drvo, primjerice štapić od sladoleda, i objesite u ormar.
Miris i svježina
Nema ništa ljepše od mirisne odjeće. Onu koja dugo stoji i ne koristi se poprilično je teško sačuvati od neugodnog, ustajalog mirisa. Dobar trik je kupiti u trgovini mirisne perlice za rublje (imaju ih mnogi brendovi) te uzeti staru čarapu u koju ćete usuti izvjesnu količinu. Čarapu zavežite u čvor i stavite u ormar ili kutiju s odjećom. Možete čak i staviti između slojeva odjeće. Isto možete učiniti i s platnenim krpama na koje ćete nakapati nekoliko kapljica omiljenog eteričnog ulja. Ranije smo spomenuli da moljci ne vole lavandu, pačuli i limunsku travu, pa ovako jednim udarcem možete riješiti dvije muhe.
Soda bikarbona i aktivni ugljen navodno također upijaju neugodne mirise pa ih nije na odmet negdje ugurati u ormar. Imajte na umu da, osim pohranjivanja prljave odjeće, na pojavu neugodnih mirisa utječu i vlaga, plijesan i nedostatak ventilacije u ormaru. Pobrinite se da prostor održavate čistim i da redovito osigurate dotok svježeg zraka, a možete čak povremeno koristiti i odvlaživač zraka u ormaru kako biste se riješili viška vlage.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?