perilica rublja
Izvor: Freepik
Antonio Milanović
OVISNO O POTREBAMA

Na što paziti prilikom kupnje perilice rublja

Kupnja perilice rublja često je pravi izazov kojem posvećujemo posebnu pažnju jer je perilica uređaj koji vrlo često koristimo pa nam je svima stalo da bude što dugotrajnija i odgovara našim potrebama. Budući da je izbor perilica velik vrlo lako se izgubiti u tom moru izbora stoga vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta kako odabrati perilicu rublja po vašoj mjeri.

Perilice dijelimo u dvije kategorije:

  • perilice rublja s gornjim punjenjem
  • perilice rublja s prednjim punjenjem

Koju od te dvije perilice ćete odabrati ovisi o tome koliko slobodnog prostora imate, broju članova kućanstva i osobnim navikama.

Perilica rublja s gornjim punjenjem

Perilice s gornjim punjenjem su više, ali uže pa sa svojih 40 centimetara širine zauzimaju i manje prostora. Ali imaju manji kapacitet od perilica s prednjim punjenjem, a također troše više energije i vode. To je zato što se moraju u potpunosti napuniti vodom, za razliku od perilica s prednjim punjenjem.

Perilica rublja s prednjim punjenjem

Takve perilice obično imaju i veći bubanj, što znači da se rublje bolje pere i manje gužva. A veća vratašca znače i lakše rukovanje rubljem.
Postoji i treća kategorija perilica - perilice koje su i sušilice, ali takve perilice obično više koštaju i imaju mali kapacitet.

Kada se usporedi cijena kombinirane perilice i sušilice rublja, uglavnom je jednaka kao za dva pojedinačna uređaja. Preporučuju se kućanstvima gdje se rublje ne pere toliko često i gdje je ušteda na prostoru izuzetno važna.

Veličina perilice

Koliko velika perilica rublja treba biti, ovisi o tome koliko često perete rublje. Perilice najčešće imaju kapacitet od tri do devet kilograma. Koja bi najbolje odgovarao vašem kućanstvu najviše ovisi o količini ukućana:

  • jedna osoba - do pet kilograma
  • dvije osobe - do šest kilograma
  • tri do četiri osobe - šest do sedam kilograma
  • više od pet osoba - devet i više kilograma

Teško je rublje zamišljati po kilaži, ali to bi bilo otprilike ovako - jedan par traperica, jedna košulja i dva, tri ručnika su otprilike jedna kila. A možda vam i ovo pomogne - perilica s kapacitetom od pet kilograma može odjednom oprati otprilike 16 košulja. Bitno je napomenuti da se maksimalni kapacitet odnosi samo na osnovni program pranja. Posebni programi obično zahtijevaju stavljanje manje rublja u perilicu.

Brzina okretaja

Za brzinu okretaja kod nas se ustalila riječ centrifuga. Perilice u pravilu dolaze s rasponom od 400 do 1600 okretaja u minuti, pa i više. Što je veći broj okretaja, to perilica iz rublja ukloni više vlage, a to znači da će rublju trebati manje vremena da se osuši. No, što je brzina okretaja veća, to će perilica biti glasnija. Prosječnom korisniku se preporučuje kupnja perilice do 1200 okretaja.

Što je veći broj okretaja, to će rasti i cijena perilice. Manji broj okretaja obično imaju starije ili energetski manje učinkovite perilice, a sve iznad 1200 okretaja će značajno povećati cijenu perilice bez značajnijeg učinka na pranje. U obzir uzmite i uvjete koje imate za sušenje rublja. Ako imate dovoljno prostora i vremena za sušenje, tada nije potrebna perilica s velikim brojem okretaja.

Funkcije perilice rublja

Razlikujemo dvije vrste programatora:

  • mehanički programator
  • elektronički programator

Mehanički programator je jednostavniji i nudi manji broj opcija. Elektronički programator je malo sofisticiraniji s većim brojem mogućnosti koje pranje prilagođavaju vrsti i količini rublja.

Većina perilica doći će s osnovnim programima pranja - za pranje bijelog i osjetljivog rublja, brzo pranje itd.

Novije perilice dolaze s dodatnim mogućnostima, kao što su odgoda uključivanja pranja, simulacija ručnog pranja osjetljivih tkanina, program za lakše glačanje, odbrojavanje preostalog vremena do kraja pranja itd.

Korisna opcija je i postojanje ekonomičnog pranja - kratko pranje rublja koje nije jako prljavo kako bi uštedio energiju. Ako perilica nudi i mogućnost pranja u hladnoj vodi, time će ušteda biti još veća. 

Ako je netko u vašoj obitelji osjetljiv na deterdžent za pranje rublja, izaberite perilicu koja dolazi s mogućnošću dodatnog ispiranja. Tako ćete biti sigurni da nisu ostali tragovi deterdženta. Brzo pranje je također korisna funkcija ako imate odjeću bez mrlja kojoj nije potrebno snažno pranje.

Ako vam je ušteda bitna, obratite pozornost na energetsku učinkovitost perilice. Ako živite u velikom kućanstvu odaberite kvalitetan model višeg energetskog razreda jer ćete potrošiti manje vode i struje.

Suvremene perilice imaju praktičnu funkciju koja sprječava da se pola stana natopi vodom ako dođe do kvara perilice. Radi se o sigurnosnom mehanizmu koji detektira curenje vode iz uređaja. U tom se slučaju voda nakuplja na dnu uređaja i ne može se izliti. Ovu funkciju uglavnom imaju skuplji modeli, pa je potrebno izračunati koliko se to isplati.

Umjesto toga možete kupiti i dvostruku izlaznu cijev i instalirati je na perilicu rublja te tako spriječiti eventualno izlijevanje ako dođe do oštećenja crijeva za odvod vode. Korisna je i mogućnost vađenja posude za doziranje praška. Nju je s vremenom potrebno isprati od deterdženta za pranje omekšivača koji se na njoj znaju nakupiti i uzrokovati neugodan miris.

Obratite pozornost na buku

Prilikom centrifugiranja perilice mogu biti poprilično glasne. Kod većine perilica glasnoća se uglavnom kreće između 70 i 80 decibela. Ako ćeš perilicu često paliti tijekom noći kada je struja jeftinija, a posebice ako živiš u stanu tankih zidova, kupi perilicu koja proizvodi manje buke.

Bonus savjeti

  • jedna od prednosti jeftinijih perilica je ta da niža cijena ne podrazumijeva manju kvalitetu - takve perilice samo obično imaju manje dodatnih funkcija koje većini ljudi nisu ni potrebne
  • ako imate malo prostora, kupite perilicu koja ima punjenje s gornje strane
  • kombinaciju perilice i sušilice uzmite ako rublje ne perete često i ako nemate dovoljno prostora za dva odvojena uređaja
  • perilica do 1.200 okretaja će odgovarati većini ljudi, sve iznad će povećati cijenu perilice bez značajnijeg poboljšanja pranja
  • obratite pozornost na kapacitet perilice - on mora biti proporcionalan broju osoba u kućanstvu
  • ako perilicu često koristite, uzmite onu koja troši što manje energije (A razred)
  • nemojte se zamarati dodatnim funkcijama ako ih nećete redovito koristiti, jer sve naprednije funkcije automatski znače i višu cijenu
  • pripazite na količinu buke koju perilica proizvodi, pogotovo ako ćete je koristiti po noći

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.