posuđe
Izvor: Freepik
REAlna
ZDRAVLJE NA PRVOM MJESTU

Može li posuđe biti nezdravo?

Problem je u materijalu od kojeg je izrađeno ili ga takvim činimo nepravilnim rukovanjem?

Ovo je jedan od onih naslova koji vas natjera da tekst ispod njega pročitate u jednom dahu, ili nikada. U prvu skupinu spadaju zaljubljenici u kuhanje koji prate gastro ponude i trendove, posuđe kupuju na mjesečnoj osnovi, vjeruju komercijalnim preporukama i ne žale vrijeme i novac da svoj kuhinjski prostor redovito osvježavaju novitetima.

Druga skupina su, vjerojatno, oni koji kuhaju samo kada moraju pa za to nužno zlo imaju tek osnovni set tava i lonaca, i dovoljno im je. Ne znaju kako su ga nabavili, dobili na poklon ili naslijedili od roditelja. Ne analiziraju sastav i vrstu materijala od kojeg je izrađeno, niti njegov učinak na zdravlje. Posuđe im je samo sredstvo da dođu do obroka na tanjuru.

Kakogod, više nego ikada u ljudskoj povijesti, na tržištu je dostupan veliki izbor posuđa raznih proizvođača, vrsta materijala, oblika i namjena. Rekli bismo da je ponuda rezultat potražnje. Očito, ljudi ga vole kupovati I poklanjati. Trebate cijeniti i to kada dobijete na poklon neki predmet iz kuhinjskog asortimana, vjerujte da vas ta osoba voli i poštuje jer vam daruje nešto što bi i samome sebi.

Onaj kome je kuhanje ljubav i strast, posvetit će mnogo vremena pravilnom odabiru posuđa. Čak i ako niste od takvih, onda zbog vlastitog zdravlja, vrijeme je da razmišljate o tome u čemu pripremate i poslužujete svoje obroke. Pokušat ćemo kronološki posložiti evoluciju posuđa. Želimo detaljno analizirati sastav, namjenu, prednosti i nedostatke svakog materijala od kojeg se izrađuju posuđe ili kuhinjska pomagala. Za ovaj, prvi dio, predstavit ćemo drvo, materijal od kojeg su nastali prvi kuhinjski predmeti ljudske civilizacije.

Vjerojatno usporedo s drvenim posuđem, nastajalo je i glineno, o čemu ćemo pisati u idućem tekstu.

Hrvati su među onim narodima koji se mogu pohvaliti očuvanjem i njegovanjem višestoljetne kulture i tradicije, materijalne i nematerijalne baštine, ne samo kroz institucije, već i u svakodnevnom životu. Zahvaljujući posvećenosti naših predaka, danas imamo jasnu predodžbu o tome kako se odvijao i razvijao život u urbanim i ruralnim područjima Hrvatske. Kada govorimo o kulturi ishrane, sačuvani su jelovnici i recepture raznih jela hrvatske nacionalne kuhinje. Poznati su materijali, namjena i način izrade posuđa koje se koristilo u našim kućanstvima. Danas je takvo posuđe rijetko zastupljeno u modernim kuhinjama, no ne znači da je i nepoželjno.

Nostalgičari se trude oživjeti njegovu upotrebu, ili barem, sačuvati ga u obliku suvenira i trpezarijskih dekoracija.

I hrvatska, kao i većina drugih tradicija, prepoznaje se u ručno izrađenim kuhinjskim predmetima. Najvjerojatnije su prve žlice, vilice, zdjele i poslužavnici bili izrađeni od drveta. Danas ih nalazimo u muzejima, etno objektima, obiteljskim blagovaonicama naših predaka, u seoskim i gradskim sredinama. Uglavnom, nisu više u upotrebi pa ukrašavaju vitrine, ladice i zidove, no drveno posuđe može naći svoje mjesto i u modernim kuhinjama. Rustikalni štih je privlačan, ali ako nije umrljan masnoćom i izobličen od visokih temperatura. Zato ćemo se ovdje bazirati na upotrebnu vrijednost kuhinjskih predmeta izrađenih od drveta.

Je li upotreba drvenog posuđa opravdana sa zdravstvenog i higijenskog stajališta, i kako takvo posuđe pravilno održavati? Ili, bolje rečeno, kako ga sačuvati od propadanja? Čak i kada se pravilno čisti i skladišti, drveno posuđe ima određeni vijek trajanja. Treba provjeravati je li s vremenom došlo do oštećenja, istrošenosti i napuknuća, i ima li na njemu tragova plijesni. Bez obzira na to što je nastalo od prirodnog i za ljudski organizam neškodljivog materijala, posuđe koje razmnožava bakterije naštetit će nam više nego li npr. plastično ili aluminijsko.

Ako želite koristiti drveno posuđe, poput naših predaka, i unijeti toplinu u vašu kuhinju, slijedite naše savjete.

Prije nego što bacite omiljeni drveni komad u svojoj kuhinji, probajte ga spasiti, uzimajući u obzir sljedećih 10 savjeta:

  1. Drveno posuđe i pribor zahtijeva naročitu pažnju jer ima otvorene pore koje mogu apsorbirati ulje i hranu te tako razviti bolesti koje se prenose bakterijama, baš kao i kuhinjske daske.
  2. Nakon uporabe drvenog posuđa, uvijek ga isperite toplom vodom. Ne preporučuje se namakanje u vodi jer će lako razmnožavati bakterije i u budućnosti uzrokovati pukotine u drvenom posuđu, osim ako se radi povremeno dubinsko čišćenje vodom limunom ili octom.
  3. Drveni pribor ili posuđe se pere nježnom spužvom i neutralnim tekućim deterdžentom za suđe, a zatim posipa granulama krupne soli i istrlja napola prerezanim limunom dok se sol ne otopi. Nakon toga ispere se hladnom vodom i ostavi da se osuši.
  4. Ili: potopite drveno posuđe ili pribor u toplu vode u koju ste dodali sok jednog limuna. Tako ga namačite 15 do 20 minuta, a zatim isperite i dobro posušite prije ponovnog korištenja.
  5. Kako biste otklonili mrlje s drvenog kuhinjskog pribora, povremeno ga pospite soda-bikarbonom pa nakapajte limunovim sokom. Zatim čistom krpom istrljajte to područje i ostavite da se osuši na suncu. Na kraju, utrljajte malo ulja kako biste mu vratili sjaj i dugovječnost
  6. Drvene daske i kuhače možete očistiti i čajem, te jabučnim ili alkoholnim octom kako biste se riješili neželjenih bakterija, mrlja i mirisa. Jednostavno preko noći namočite drveno posuđe i pribor u jednakim dijelovima octa i tople vode. Sutradan ih operite pod mlazom vode i osušite kuhinjskom krpom.
  7. Ako navedene metode na daju rezultate, upotrijebite nježni brusni papir. Njime se uklanja gornji sloj koji je prekriven mrljama i bakterijama i otkriva svježe drvo. Zatim pribor premažite nekim jestivim uljem i ostavite 20 minuta pa obrišite čistom krpom ili ubrusom.
  8. Ne preporučuje se stavljanje drvenog posuđa u perilicu posuđa jer funkcija brzog sušenja može oštetiti površinu posuđa.
  9. Nakon čišćenja drvenog pribora, preporučuje se da ga prije odlaganja obrišete čistim ručnikom.
  10. Bonus savjet za one koji žele da njihova pomagala, osim što lijepo izgledaju, lijepo i mirišu: čistu krpu umočite u kokosovo ulje i prebrišite drveni pribor i daske. Ostavite ih tako 24 sata ili ih stavite u pećnicu na 180 stupnjeva na dvije minute. Ovaj postupak će zaštititi vaš kuhinjski pribor od pukotina i iskrivljenja, ali i naglasiti njegovu prirodnu boju i dati mu sjaj i ugodan miris. Po želji, u kokosovo ulje možete dodati i malo soli ili šećera, za nježni piling efekt.

Ako su vam ovi naši savjeti bili korisni, pratite nas i dalje i saznajte kako pravilno odabrati i rukovati zemljanim, glinenim i keramičkim posudama. Naši davni preci su ga izumjeli, a s malim izmjenama i poboljšanjima kvalitete i dizajna, još uvijek je u upotrebi.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.