Ljubimac i lampice
Izvor: Freepik
OPREZ!

Kako zaštititi kućne ljubimce od mogućeg požara?

Požari u kućanstvima uvijek su mogući, koliko god da pazimo i poduzimamo sve moguće mjere kako bismo ih prevenirali. Prema američkoj Nacionalnoj udruzi za zaštitu od požara (NFPA), otprilike 750 slučajnih požara u kući svake godine može se pripisati djelovanju kućnih ljubimaca ili drugih divljih životinja, što svakako nije zanemariv broj. No možda nisu svi vlasnici svjesni da ljubimci mogu izazvati požar i zato je edukacija o tome i najbolja prevencija.

Koliko je to važno pitanje, svjedoči i činjenica da su ljubimci dobili i svoj Nacionalni dan zaštite kućnih ljubimaca od požara, a obilježava se 15. srpnja.

Statistika kaže da je godišnje pola milijuna ljubimaca pogođeno kućnim požarima, a mi vam donosimo nekoliko savjeta kako možete zaštititi svoje krznene i druge prijatelje, ali i predvidjeti potencijalnu opasnost te je neutralizirati.

Ne zaboravite ugasiti otvoreni plamen

Ljubimci su znatiželjna bića koja vole istraživati nove stvari. Svijeća koja gori, vatra u kaminu, zaboravljeni plamen u kuhinji, sve je ono što će zagolicati njihovu maštu. Zato, ako imate otvoreni plamen u svojoj kući ili stanu, nemojte ljubimca ostaviti bez nadzora. Ako napuštate kuću, a vaša životinja ostaje, pobrinite se da je sve što gori - ugašeno.

Osigurajte svoj dom

Znate ono kada ljudi koji dobiju dijete koje potom krene puzati i istraživati osiguraju svoj dom da nije opasan za djecu? Sad vi morate isto napraviti za svog psa ili mačku. Prošećite prostorom i potražite mjesta gdje bi ljubimci nenamjerno mogli izazvati požar i neutralizirajte ih. Budite kreativni, jer će i oni biti.

Pripazite na bebe

Mlađi ljubimci, štenad i mačići posebno su znatiželjni i zaigrani. Njih uvijek držite pod nadzorom i podalje od potencijalnih opasnosti kada niste kod kuće.

Ostavite ih blizu ulaza/izlaza

Ako napuštate kuću, po mogućnosti ostavite psa ili neku drugu životinju u prostoriji blizu ulaza. Ako dođe do požara, vatrogasci će lakše doći do nje i šansa za spašavanje je veća.

Vježbanje puta evakuacije s ljubimcem

Razmislite koji bi vam put bio najlakši, najbrži i najsigurniji za bijeg ako vam u stanu izbije požar. Pripremite ogrlicu i uzicu i držite ih negdje gdje će vam i usred noći biti pri ruci. Prođite nekoliko puta plan evakuacije s ljubimcem kako biste uočili potencijalne mane i usavršili se.

Koristite nadzirane detektore dima

Psi ne mogu sami pobjeći iz gorućeg stana, pa je svaka pomoć tehnologije dobrodošla. Nadzirani detektor dima pruža dodatni sloj zaštite uz dimni alarm na baterije.

Iskoristite prozor

Kod nas ovo nije česta praksa, ako uopće i postoji, no vani se koristi. Na prozorsko staklo stavite pločicu (obavijest) o broju i vrsti kućnih ljubimaca koji se nalaze kod vas kako bi ih u slučaju požara vatrogasci mogli lakše locirati.

Zaštitite žice

Psi, ali i druge životinje, na primjer kunići, hrčci, vole grickati kućne kablove i žice. Samo mala iskra je potrebna da dovede do veće nesreće, zato zaštite kablove od dohvata oštrih zubića. To ne moraju biti samo kablovi od lampi, već i od električnih pokrivača, božićnih lampica i slično.

Što napraviti ako se ljubimac nađe u požaru?

Kućni ljubimci mogu biti izdresirani da se drže dalje od otvorene vatre i slično, ali ih ne možete izdresirati da pobjegnu iz zapaljenog stana. Što učiniti u tom slučaju? Trebate otići van na sigurno i nazvati vatrogasce te ih obavijestiti da je vaš ljubimac još uvijek negdje u kući. Mnogima bi ovo bilo jako teško za napraviti, ali to je najsigurnija opcija. Također, dobro je istrenirati psa da se odaziva na poziv kako vas, tako i susjeda jer mu to u ovakvim situacijama može spasiti život.

Kako dim utječe na životinje?

Dim može životinjama uzrokovati razne zdravstvene probleme. Životinje s kardiovaskularnim ili respiratornim bolestima posebno su izložene riziku od dima i treba ih pomno promatrati. Obratite pozornost na znakove moguće iritacije dima kod životinja. Ako bilo koja od vaših životinja ima bilo koji od ovih znakova, obratite se svom veterinaru:

  • kašalj ili gušenje
  • otežano disanje, uključujući disanje otvorenih usta i povećanu buku pri disanju
  • iritacija očiju i prekomjerno slinjenje
  • upala grla ili usta
  • iscjedak iz nosa
  • simptomi slični astmi
  • ubrzano disanje
  • umor ili slabost
  • dezorijentiranost ili spoticanje
  • smanjen apetit i/ili žeđ.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Bez obzira na godišnje doba, kišu, snijeg, praznike, blagdane - prava ljubav prema životinjama i kućnim ljubimcima traje cijelu godinu, iz godine u godinu, odnosno zauvijek. Inicijativa “Ljubav na 4 šape” zamišljena je kao višegodišnji projekt posvećen podizanju svijesti o važnosti brige o životinjama.

Ljubav na 4 šape _ Savjeti.hr