- Kako kreirati ugodan ambijent u domu s pomoću prirodnih materijala
- Kako prepoznati znakove stresa i anksioznosti kod djece?
- Kako uspješno upravljati vremenom kao poduzetnik?
- Vrijeme je za Brend evoluciju!
- Kako motivirati sebe i obitelj da provodite više vremena u prirodi
- Zašto samopouzdanje djece i mladih treba biti prioritet
- Kako uvesti ekološke promjene u svakodnevni život
- Kako izgraditi i održati mrežu poslovnih kontakata?
- Što je art terapija i zašto je dobra za mentalno zdravlje
- Franchise BrandMarkt: Jedinstveno mjesto za izravnu komunikaciju s vlasnicima franšiza - bez posrednika

Pregrijane prostorije, odnosno suhi zrak koji u njima vlada, jedan su od razloga zašto su ljudi zimi češće bolesni nego u toplom dijelu godine. Kao što ne odgovara ljudima, tako suhi zrak ne odgovara ni biljkama.
Čim se temperature spuste, mnoge naše ukrasne, kućne biljke prisiljeni smo preseliti u zatvoreni prostor, a da sav naš cjelogodišnji trud ne bi propao (paralelno s našim biljkama) jako je važno paziti upravo na vlažnost zraka. Kao i ljudima, i biljkama pomažu često provjetravanje prostora, ovlaživači zraka, a preporučuje se na podložak ispod biljke staviti šljunak natopljen vodom. Također, nije naodmet redovito prskati listove vodom.
Razlog zbog kojeg mnoge biljke propadaju je i prekomjerno zalijevanje. Jednom kad korijen strune zbog viška vode, teško je vratiti biljku u život. Stoga dobro čitajte upute o tome kako njegovati koju biljku i strogo ih se pridržavajte.
Treba voditi računa i gdje ćete biljke smjestiti u zatvorenom prostoru. Neke vole više sunca, pa će im kod prozora biti sasvim OK, ali svakako nemojte da su odmah blizu radijatora.
Činjenica je da zimi biljke dobivaju manje sunčeve svjetlosti nego u toplom dijelu godine, jer je dan kraći. Ako su bliže prozoru upit će, dakako, više svjetla. No u mnogim domovima biljke su na podu; zimi razmislite o tome da ih stavite na neko povišeno mjesto kako bi bile što bliže prirodnom svjetlu.
Ako vaše biljke ostaju unutra tijekom cijele godine, možete očekivati da će lišće otpadati i to je, piše Better Homes & Gardens, normalno. Opadanje lišća zbog zime način je na koji se sobna biljka priprema za slabije osvjetljenje i nije razlog za brigu. Zimi se treba oduprijeti i želji presađivanja sobnih biljaka. Naime, one dobro podnose presađivanje kada aktivno rastu. Zato su proljeće i ljeto najbolje vrijeme za takve aktivnosti. Zimi, pak, presađivanje može šokirati uspavane “ljepotice”.
Obratite pažnju i na sićušne insekte poput lisnih uši ili grinja koje se zimi češće pojavljuju. Tijekom svakog zalijevanja okrenite listove biljaka i pogledajte njihovu donju stranu. Ako primijetite nametnike, uklonite ih vatom natopljenom alkoholom.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Pridružite nam se na konferencijama koje zajednički organiziraju ZGRADOnačelnik.hr i Motus Media
OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina
u četvrtak, 29. veljače 2024. (od 10:00 sati) u hotelu Internacional u Zagrebu
PRIJAVI SE
CO2 do 55 - Zeleni plan za Hrvatsku
u četvrtak, 21. ožujka 2024. (od 10:00 sati)u hotelu Westin u Zagrebu
PRIJAVI SE
Konferencije su besplatne, uz OBVEZNU prijavu!
- POREZNE OSNOVE
Što je porezni nadzor i kako se pripremiti za njega?
- TREĆA ŽIVOTNA DOB
Što je sve umirovljenicima besplatno?
- ZABAVA ZA CIJELU OBITELJ
10 zabavnih igara za djecu tijekom putovanja