perilica posuđa
Izvor: Krystieyeo Yeo/Pixabay
REAlna
MALE TAJNE

Kako održavati perilicu posuđa i produljiti joj vijek trajanja

Oni koji imaju perilicu posuđa u svojem domaćinstvu, priznat će da im je život nezamisliv bez nje. No, kao i svaki drugi električni kućanski aparat, i ona ima svoj vijek trajanja koji ovisi o kvaliteti samog uređaja, ali i pravilnom rukovanju i održavanju, te servisiranju po potrebi.

Jasno je da je suđerica osmišljena kako bi umjesto nas ona oprala suđe, a nama ga "servirala" čisto i mirisno. No da bi to tako svakodnevno funkcioniralo, potrebno je osigurati joj adekvatnu zaštitu i održavanje, te povremeno i nju oprati. Preporuka je učiniti to tri do četiri puta godišnje.

U svom radu perilica je neizostavno vezana za vodu tj. njen sastav i tvrdoću. Voda s puno kamenca može dugoročno oštetiti neke njene dijelove i funkcije. No tu nemamo izbora. Koristimo vodu kakva nam je dostupna. S unutrašnjim dijelovima je drugačija situacija. Njih možemo i moramo čistiti. Na stijenkama i filterima nakupljaju se masnoće i talog kamenca iz vode kao i ostatci deterdženta. U tom vlažnom okruženju mogu se razvijati plijesan i gljivice koje perilica sama ne može otkloniti. 

Donosimo vam pet savjeta kako je sami možete očistiti:

1. Filter

Neočišćen filter najčešće dovodi do kvara perilice. Nedostupan je, na dnu perilice, pa na njega zaboravimo. Preporučuje se njegovo čišćenje nekoliko puta godišnje. Prema uputama proizvođača, filter odvojimo i odstranimo vidljive nečistoće, potopimo u vodu s blagim deterdžentom, ili u otopinu vode i octa. Nakon nekoliko minuta, po potrebi istrljamo četkicom i isperemo u čistoj vodi. Vratimo na njegovu poziciju.

2. Mlaznice, metlice, prskalice

Nalaze se na dnu i na vrhu unutrašnjosti perilice, a njihova uloga je da ravnomjerno rasprše vodu po posuđu te ga na kraju isperu. O njihovoj ispravnosti i funkcionalnosti ovisi cijeli postupak pranja. Ako se na njihovim otvorima zalijepe ili zaglave ostaci hrane, izostat će očekivani efekt pranja. Potrebno ih je povremeno skinuti, pregledati i osloboditi protok vode čačkalicom, iglicom ili četkicom. Pažljivo vratiti na mjesto i provjeriti mogu li se nesmetano rotirati.

3. Unutrašnjost

Dok je perilica oslobođena filtera i mlaznica, obavimo njeno čišćenje iznutra. To je najbolje učiniti mješavinom octa i vode u omjeru 1:1. Otopina će ne samo očistiti nakupine masnoće i kamenca, nego i vratiti prvobitni sjaj i otkloniti neugodne mirise. Ako želite bolji efekt, nakon prvog ciklusa pranja isključite uređaj pa nakon sat vremena ponovo ga uključite da se pranje dovrši na istom programu. Ne zaboravite nježnom spužvom istrljati gumu na rubovima vrata i uz pomoć štapića za uši umočenog u ocat doprijeti do manje dostupnih dijelova. Umjesto octa, možete koristiti i limunsku kiselinu. Dovoljna je jedna mala vrećica od 10 grama, s tim da se u ovom slučaju uključuje program na najnižoj temperaturi. U protivnom mogli bi nastati tragovi od kamenca po zidovima unutrašnjosti perilice. Limunska kiselina dat će i sjaj i miris.

4. Košarica

Plastične košarice ili stalci su dodatci koji osiguravaju da se pohrani pribor za jelo ili sitni dijelovi posuđa (poklopci, ručkice, hvataljke i sl.) Povremeno ih treba odvojiti od postolja i nježno iščetkati. Vratiti na mjesto i provjeriti stabilnost.

5. Završno pranje

Na kraju procesa čišćenja, suđericu uključimo “na prazno”, sa 150 ml octa i na najvišoj temperaturi. Nakon završetka, postupak ponoviti dodajući, umjesto octa, tri žličice sode bikarbone ili praška za pecivo na dno perilice. Ponovo uključiti program na najvišu temperaturu.

Osim navedenih pripravaka iz kućne radinosti koje preporučujemo iz ekoloških i ekonomskih razloga, na tržištu postoje i namjenski deterdženti za pranje suđerice pa možete koristiti i njih. Komercijalna sredstva su jednostavnija za upotrebu. Proizvođač navodi način doziranja, a obično se sredstvo aplicira direktno u spremnik za tekući deterdžent ili tabletu.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.