- Zašto bi žene trebale investirati?
- Željeli biste živjeti isključivo od svog vrta? Možete!
- TVRTKE - Kako mora izgledati izdani račun
- Kako postati udomitelj i spasiti život životinji
- Kako do novca za povećanje energetske učinkovitosti u industriji
- OSAM jednostavnih koraka kako uzgojiti rajčice u teglama
- Kako mogu poboljšati svoju motivaciju za vježbanje kada to stvarno mrzim?
- Pravila poslovnog odijevanja za žene i muškarce
- Ako želite ribice kao kućne ljubimce, dobro je znati što vas čeka
- Treba li odgovarati na sve komentare ispod objava na društvenim mrežama?

Otpad je u zadnjih nekoliko godina među važnijim temama u našem društvu. Što zbog nebrojenih problema sa zbrinjavanjem otpada u kojima su se mnogi hrvatski gradovi našli, što zbog sve veće osviještenosti o odvajanju otpada, a potom i njegovu recikliranju.
Prvi korak do recikliranja je odvajanje otpada u kućanstvu i bez toga u svakodnevnom životu nemoguće je zamisliti bilo kakav cjelovit sustav upravljanja otpadom. Ako slučajno niste znali - odvajanje otpada u kućanstvima je zakonska obaveza svakog građanina Republike Hrvatske, ne oduzima puno vremena, a dobrobiti su neprocjenjive.
Odvajanje, a potom i recikliranje otpada izrazito je važno jer otpad ne onečišćuje samo zrak, podzemne vode i tlo, već dovodi i do ispuštanja CO2 i metana u atmosferu i na taj način utječe na klimatske promjene. Osim toga, sve što završi u zemlji, vodi ili zraku na kraju dođe do naših tanjura. Voda koju pijemo, ribe, meso, voće, povrće i žitarice koje jedemo 'hrani' se vodom, zemljom i zrakom koji su onečišćeni, zagađeni, puni mikroplastike, štetnih plinova i drugih nimalo zdravih tvari.
Zbog svega toga svakako bismo svi trebali odvajati otpad u svome domu, ali ga i smanjiti na najmanju moguću mjeru. Stoga pogledajte ovih deset korisnih savjeta za smanjenje otpada u kućanstvu:
- Planirajte kupovinu i kupujte samo ono što vam je zbilja potrebno.
- Plastične vrećice zamijenite višekratnim platnenim vrećicama.
- Birajte proizvode koji su u povratnoj ambalaži ili onoj napravljenoj od recikliranih materijala ili pak u ambalaži koju je moguće ponovno koristiti.
- Što manje kupujte proizvode koji su zasebno pakirani.
- Ako je moguće, za gotovu hranu koju kupujete u dućanu ponesite vlastite posude kako biste izbjegli korištenje jednokratne plastične ambalaže.
- Izbjegavanje flaširanu vodu u plastičnim bocama. Osim što je verzija skuplja, tako se nakupljaju velike količine plastičnog otpada. Sa sobom imajte vlastitu bocu koju možete ponovno napuniti, a voda je zdravija ako je držite u staklenoj ili aluminijskoj boci koje se mogu trajno koristiti.
- Što je više moguće smanjite količinu otpadnog papira. Na primjer, možete printati obostrano, a bilješke ili popis stvari za kupovinu pišite na drugu stranu upotrijebljenog lista papira umjesto na novi.
- Stvari koje više ne želite ili vam ne trebaju (odjeću, staru električnu opremu, namještaj, kućanske aparate), umjesto da ih bacite možete pokloniti ili prodati putem raznih oglasnika ili društvenih mreža.
- Što je više moguće kupujte netoksične proizvode i višenamjenska sredstva za čišćenje kako biste reducirali količinu opasnog otpada i manje zagađivali okoliš.
- Uložite koju kunu više u punjive baterije koje se mogu višekratno upotrebljavati. Možda je u startu ulog veći, ali su dobrobiti neprocjenjive i dugotrajno je isplativije i za novčanik i za smanjenje zagađenja okoliša.
- SEDAM MAGIČNIH IZVORA
Evo kako do novca, a da nije samo od plaće
- PRIRODA I DRUŠTVO
Tips&tricks za zabavno planinarenje s djecom
- INFORMACIJSKA PISMENOST
9 trikova za jednostavnije i brže pretraživanje u Google pregledniku
- KUĆNI LJUBIMCI
Što treba znati prije odabira kućnog ljubimca