- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Gotovo svakodnevno čujemo neku novu riječ, skraćenicu, sleng ili mnogim od nas „besmisleni izraz“ koji okarakteriziramo kao nusprodukt nove, ubrzane generacije. Jedan od tih izraza je i FOBO, koji vas može zbuniti jer se pojavljuje u više različitih konteksta. Jedan FOBO odnosi se na strah od propuštanja bolje opcije (Fear of a better option). Osoba koja pati od te vrste straha doslovno prolazi kroz agoniju donoseći svaku malu, malo veću ili veliku odluku u svom životu. Čak i po donošenju odluke proživljava neugodno iskustvo i stalno se preispituje je li ispravno odlučila i je li mogla odabrati nešto bolje.
Mnogi stručnjaci opisuju FOBO kao „nevolju obilja“, odnosno činjenicu da živimo u svijetu koji nam pruža čak i previše mogućnosti. Naime, u današnjem svijetu kakav smo kreirali i nametnuli, preplavljeni smo s puno izbora, što nas na neki način prisiljava da sve opcije držimo otvorenima jer tko zna kada će se pojaviti nešto bolje?
FOBO kojim se mi danas bavimo je onaj vezan uz sve aktualniju temu umjetne inteligencije. Taj FOBO nije nikakav „rođak“ ovog drugog straha već zasebni strah vezan uz ubrzani razvoj tehnologije. Njegova skraćenica dolazi od Fear of becoming obsolete, odnosno u prijevodu „strah od zastarjelosti.“
FOBO i razvoj umjetne inteligencije
Izraz se prvi put pojavio 2023. godine, a skovala ga je jedna tehnološka tvrtka kako bi opisala nečiju tjeskobu zbog razvoja umjetne inteligencije i tehnološkog napretka koji njihove vještine čini zastarjelima. Ova vrsta straha ubrzano se širi i mnogi ljudi se pribojavaju za svoja radna mjesta te kakav će utjecaj na njihovu budućnost i budućnost zapošljavanja općenito imati galopirajući razvoj umjetne inteligencije. Iako smo neko vrijeme živjeli uljuljkani u sigurnost u kojoj strojevi olakšavaju naš rad i svakodnevni život, sada već strepimo da će nas ti isti strojevi otjerati s naših radnih mjesta jer ne možemo ići u korak s njima. Naime, FOBO nije neutemeljen strah jer mnogi radnici koji već desetljećima sjede na istim radnim mjestima nisu puno uložili u usavršavanje i stjecanje novih vještina. Tehnologija i računalni sustavi su pak toliko napredovali da je to sada nekima posao i prevelik zalogaj. Mogu se jedino pouzdati u svoje "staro znanje" i dugogodišnje iskustvo, no, jača crv sumnje koji izaziva strah i koji pita: Je li to što ja nudim dovoljno ili ću biti otpisan kao zastario?
Trend straha je znatno stariji
Iako je FOBO termin skovan tek prije dvije godine, sam strah bez neke jasne definicije i stavljanja u okvire postoji nešto dulje. Trend zabrinutosti raste s godinama, pa dok je 2017. bio vrlo nizak, zadnje godine se drastično povećao. Najveći porast strah pojavljuje se među svježe diplomiranim studentima, pa su se oni gotovo izjednačili s radnicima bez fakultetske diplome. Usto, strah je podjednako prisutan kod oba spola.
Naime, radnici bez fakultetskog obrazovanja ranije su bili zabrinuti zbog robota koji bi ih mogli zamijeniti i „raditi“ umjesto njih u postrojenjima i proizvodnim trakama. No, polako su shvatili da mogu odahnuti kada se vidjelo da je napredak umjetne inteligencije usmjeren više na jedno drugo područje, odnosno na neviđen napredak računala. Tako ona danas oponašaju ljudski jezik i što je još važnije ljudsku kreativnost, što je uvelike uzdrmalo računalne profesionalce.
Osim chatbotova koje pokreće umjetna inteligencija, kao što su ChatGPT i Googleov Gemini, postoji mnoštvo drugih AI alata koji ostavljaju trag na radnom mjestu u različitim industrijama. Virtualni asistenti kao što su Amazon Alexa for Business, Google Assistant i Microsoft Cortana sve se više integriraju u radna okruženja kako bi pojednostavili zadatke kao što su zakazivanje sastanaka, upravljanje kalendarima i dohvaćanje informacija. Zadaci poput analize sadržaja, analize povratnih informacija kupaca i izvlačenja informacija mogu se obavljati alatima za obradu prirodnog jezika (NLP) kao što su IBM Watson NLP, Google Cloud Natural Language i spaCY. Zatim, naravno, tu su alati za generiranje slika kao što su Midjourney, DALL-E i Stable Diffusions. Oni mogu stvarati prilagođene slike i isporučiti nove metode za stvaranje specijalnih efekata, povećavajući tako kreativnost i učinkovitost.
Kako se boriti sa strahom od zastarjelosti?
Osim umjetne inteligencije neki stariji radnici pribojavaju se i dolaska novih generacija, oboružanih novim vještinama i svježim znanjima koja oni nemaju i trebalo bi im više vremena da ih steknu, ako uopće za to i postoji mogućnost. Dakle, kako tehnologija ubrzano grabi naprijed, a vještine pojedinih radnika zastarijevaju brže nego modni trendovi, kako se ustvari naučiti nositi sa strahom i stresom koji razvoj donosi? Evo nekoliko načina:
Poradite na svom razmišljanju
Kada se u radom okruženju pojavi neki problem, vjerojatno vam je prvo pitanje - kako ga možemo riješiti? Ako ste na to pomislili, vrijeme je da poradite na svom mindsetu i promijenite razmišljanje jer to je jedna od lakših stvari na kojima možete raditi. Budite kreativniji, pristupite stvarima iz drugog kuta. Jer možda je upravo stari način razmišljanja i stvorio problem kojeg sada treba rješavati. Možda boi bilo bolje da krene postavljati pitanja poput: „Kako trebamo razmišljati?“
To su sitne korekcije i poboljšanja koja radite na sebi, a mogu vam donijeti osjećaj samopouzdanja.
Stvorite širu sliku
Vlasnik ste male tvrtke i bojite se da vas vrijeme i tehnologija „gaze“ i da su drugi bolji. Zato, kada čitate o uspješnoj tvrtki, nemojte samo pokušati iskopirati njihove ideje i oponašati ono što rade u nadi da će i vama krenuti. Umjesto toga, pogledajte dublje te pokušajte proniknuti kako oni razmišljaju. Ključ da postanete bolji od nekoga nije stvaranje još jedne usluge dostave s omogućenom aplikacijom, već primjena novih načina razmišljanja.
Ne oslanjajte se na „najbolje prakse“
Kada treba donijeti neku odluku, mnogi se često oslanjaju na prošla pozitivna iskustva, odnosno „najbolje prakse“ i to je postalo nešto uobičajeno. Također, to je postalo i zastarjeli način razmišljanja. Umjesto toga, potražite nove prakse i rekonstruirajte razmišljanje iza njihova uspjeha. Primijenite nova iskustva iz novih situacija na svoju situaciju i ne bojte se riskirati i utirati novi put. Ili još bolje, budite prvi u nečemu, pa nekad drugi vašu novu praksu gledaju kao "najbolju".
Pronađite podršku
Strah je emocionalna prtljaga koje se teško riješiti i koja vas koči u svakodnevnom životu. Vaš rad na sebi da se oslobodite tog straha ne mora značiti samo promjenu i nadogradnju, može značiti i traženje podrške i pomoći. Razgovarajte s drugima i pokušajte naći istomišljenike i ljude koji dijele vaše osjećaje. Kao prvo, bit će vam lakše ako podijelite što vas muči, a kao drugo, osjećaj da niste sami u nečemu stvara utjehu i unutarnju sigurnost. Također, vaši istomišljenici vas mogu ohrabriti, podučiti, savjetovati i koješta drugo.
Budite realni
Svjesni ste da „kaskate“ i zbog toga vam možda nije lako. No, nećete samo tako dići ruke od sebe i svog posla kojeg volite i radite najbolje što možete. Kakav pristup primijeniti? Pokušajte biti što relevantniji u onome što radite, ne opterećujući se ishodom. Uvijek će biti netko tko će vas poželjeti umanjiti i prikazati vas kao „zastarjelog“, no to je samo njegovo mišljenje. Vi radite najbolje što znate i to je najviše što možete dati, osvijestite si da je sve ostalo iznad vaših mogućnosti.
Upišite treninge i edukacije
Upravljanje ljudskim resursima bit će veliko pitanje za mnoge vođe timova i šefove. Kada dovesti mlade talente, a kada se osloniti na „stare zvijezde“? Predviđa se da će mnogi pametni lideri odabrati edukacije, seminare i dodatno usavršavanje postojećih radnika koji su se pokazali kao profesionalci u svom poslu. No, ne trebate čekati da vas netko odabere, budite proaktivni i uložite u sebe i svoje znanje. Odaberite neki tečaj koji je srodan onome čemu radite i čemu težite te stvorite sami sebi nove vidike, prilike i sigurnost.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?