posao, amortizacija
Izvor: Freepik
DOBRO JE ZNATI

Što je AMORTIZACIJA, čemu služi i kako se koristi

U svakom poslovanju, bez obzira na oblik ili vrstu djelatnosti, koristi se imovina, odnosno sredstva koja se s vremenom troše i njihova vrijednost pada. Postupak kojim se taj trošak pravda kroz duži period naziva se amortizacija. Osnovica za obračun amortizacije je nabavna vrijednost navedene imovine, a sam postotak amortizacije propisan je Zakonom o porezu na dobit kroz godišnje amortizacijske stope.

Amortizira se dakle samo dugotrajna nematerijalna i materijalna imovina, tj ona imovina koja ima ograničen vijek trajanja. To je isključivo imovina čiji je pojedinačni trošak nabave veći od 464,53 eura i vijek trajanja duži od godine dana.

Dugotrajna imovina dijeli se na: materijalnu i nematerijalnu.

  • Dugotrajna materijalna imovina obuhvaća:
    • građevinske objekte
    • postrojenja, opremu i strojeve
    • alate
    • pogonski i uredski inventar
    • pokućstvo i transportna sredstva
    • stambene zgrade i stanove
    • predujmove za dugotrajnu materijalnu imovinu 
    • dugotrajnu materijalnu imovinu u pripremi.
  • Dugotrajna nematerijalna (neopipljiva) imovina obuhvaća:
    • izdatke za istraživanje i razvoj
    • patente, licencije i koncesije
    • goodwill 
    • predujmove za nematerijalna sredstva.

Kako bi se amortizacija mogla što preciznije obračunati potrebno je realno procijeniti vijek korištenja pojedine imovine.

Za obračun amortizacije postoji nekoliko metoda no Linearna metoda je najjednostavnija. Primjenom ove metode iznos amortizacije je isti tijekom cijelog vijeka uporabe imovine i Zakon upravo ovu metodu propisuje kao metodu za obračun amortizacije.

Linearna metoda se izračunava tako da se osnovica za amortizaciju pomnoži s godišnjom stopom amortizacije.

Prema Zakonu o porezu na dobit, godišnje amortizacijske stope utvrđuju se prema grupama:

  • za građevinske objekte i brodove (20 godina), 5 posto godišnje
  • za osnovno stado, osobne automobile (5 godina), 20 posto godišnje
  • za nematerijalnu imovinu, opremu, vozila, osim za osobne automobile, te za mehanizaciju (4 godine), 25 posto godišnje
  • za računala, računalnu opremu i programe, mobilne telefone i opremu za računalne mreže (2 godine), 50 posto godišnje
  • za ostalu nespomenutu imovinu (10 godina), 10 posto godišnje.

Uzmimo za primjer nabavku radnog vozila - kombija u vrijednosti 40 tisuća eura. Ako ste procijenili kako ćete ga koristiti četiri godine pravdate ga kroz četiri godine po 25 posto. Odnosno, trošak ne možete u jednoj godini pravdati u cijelosti i tako si značajno smanjili porez na dobit. Tu nastupa pojam amortizacija, a računovođa će svake godine kroz period od četiri godine knjižiti trošak vozila od 10.000 eura, odnosno, po 25 posto koliko vam dopušta Zakon. Tako se trošak raspoređuje na vrijeme korištenja.

Zakon o porezu na dobit predviđa korištenje takvog vozila četiri godine, ali vam dopušta i mogućnost ubrzane amortizacije u dvostrukom iznosu. Tako vozilo možete prikazati kao trošak amortizacije već kroz dvije godine čime ćete uvećati troškove poslovanja i smanjiti dobit, a time i porez na dobit. Ovaj način amortizacije je dakle dopušten jednako kao i procjena amortizacije vozila kroz 10 godina pa ćete godišnje amortizirati po 4000 eura.

Na sličan način možete amortizirati nabavku računala. Ako ste, dakle, kupili laptope s programima za 10 tisuća eura, kroz dvije godine možete kao trošak amortizacije pravdati po 5 tisuća eura. Tako ćete dobit umanjiti svake godine za 5 tisuća eura, a time na dobit platiti i manji porez.

Osim ove Zakonom predviđene metode amortizacije postoje i Degresivna metoda amortizacije (stopa amortizacije se smanjuje kroz vijek trajanja), Progresivna metoda (stopa amortizacije se povećava kroz vijek trajanja) i Funkcionalna metoda (obračun amortizacije po učinku) no riječ je o metodama koje većinom koriste velike tvrtke koje imaju specijalne alate ili druge strojeve čija se amortizacija najbolje vraća kroz neku od ovih drugih metoda. S obzirom na razne vrste usluga, važno je za tvrtku/obrt znati koju metodu obračuna amortizacije koristiti jer amortizirani iznos tijekom godine utječe na rashode poduzeća, ali i na financijski rezultat.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.