Investiranje
Izvor: Freepik
TKO NE RISKIRA, NE PROFITIRA

SAVJETI INVESTITORA - Budite vizionari koji neće žuriti

Ako imate višak kapitala koji biste voljeli negdje uložiti i time povećati svoj dobitak, vjerojatno ste već počeli istraživati investicijske vode i proučavati savjete. 

Jedna od ključnih stvari oko koje se investitori slažu je ta da prije početka ulaganja treba poznavati tržište, no činjenica je da mnogi ulagači ne posjeduju to znanje koje će, ustvari, doći s iskustvom.  Ako znate nekoga tko je bio uspješan u investiranju, najbolje je obratiti se njemu za savjet, a preko interneta možete doći do raznih, nazovimo ih „investicijskih velikana“ od kojih se da itekako puno naučiti.

Bez žurbe

Investiranje nije biznis za nestrpljive. Prvo, nemojte prodavati na prvi znak zarade, pustite da se trgovanje nesmetano odvija. Drugo, ne dopustite da „gubitnička trgovina“ izmakne. Iskusni ulagači koji zarađuju novac investiranjem na tržištu u redu su ako izgube malo novca u trgovini, no gubitak veće količine nikako ne podržavaju.

Ključno je znati da većinu vremena ne morate biti u pravu. Samo zapamtite da kada je sve dobro, pustite da se trgovina odvija, kada krene gubitak, brzo se izvucite iz te trgovine. Ako slijedite ovo pravilo, koje podržava i investitor Dennis Gartman, količina zarađenog novca uvijek će biti veća od količine izgubljenog.

Dobro istražite

Svi znamo da, čime god se krenemo baviti, bolje je prvo istražiti tržište nego se baciti grlom u jagode. Odnosno, ako ulažete, dobro proučite što kupujete i po kojoj cijeni. Naime, svjetski poznati investitor i na glasu kao jedan od najuspješnijih, Warren Buffett daje dva ključna savjeta pri ocjenjivanju tvrtke: Prvo pogledajte kvalitetu tvrtke, a tek zatim cijenu. Gledanje kvalitete zahtijeva čitanje financijskih izvješća, proučavanje, raspitivanje, ali tada ste bar sigurni u što ide vaš novac. Nemojte da vas niska cijena namami, bez prvotnog istraživanja jeste li uložili u nešto dostojno vašeg ulaganja.

Imajte vjere

Svi znamo onu staru izreku da tko ne riskira, ne profitira. Tako je i u ulaganju, iako bi svi željeli manje rizika, a više profita. Zarađivanje novca na tržištu znači riskirati, naravno na temelju iscrpnog istraživanja, savjet je Billa Grossa, suosnivača PIMCO-a. Na kraju, sva istraživanja na svijetu ne mogu vam dati garanciju da ste odlučili ispravno, jednostavno morate povući potez.

Mnogi novi investitori poznaju pravilo diverzifikacije i slijepo ga se drže jer smatraju da tako ulažući idu na sigurno. Odnosno, raspoređivanjem novca na više strana na neki se način štite od prevelikih gubitaka. To može biti dobro, jer ne igrate samo na jedno ime te potom ovisite o njemu. Također, može biti i loše ako jedan od vaših odabira napravi veliki potez, dok ga drugi ne slijede, jer to znači da u veliki potez niste uložili značajniji dio kapitala.

Zato je ključno da, kada vjerujete u nešto, istražili ste to i smatrate da ste obavili dobar posao, ne strahujete, već jednostavno slijedite taj osjećaj.

Strpljenje je ključ

Iako neki kažu da treba znati kada prodati i riješiti se loših ulaganja, drugi, poput Prince Alwaleed Bin Talala, poznatog ulagača iz Saudijske Arabije vjeruju da je ključ baš suprotno - u strpljenju i čekanju. Odnosno, kao što smo i maloprije napisali, ako vjerujete u svoje odluke možete zadržati svoja ulaganja iako situacija nije trenutno povoljna. Nema veze što svi drugi prodaju, ako negdje u želudcu osjećate da donosite ispravnu odluku, možda je najispravnije uzdati se u svoje instinkte. Bin Talal je tako izdržao teške tržišne događaje i na kraju zgrnuo bogatstvo.

Uvijek budite na oprezu

Jedno od najvažnijih pravila investitora Carla Icahna je da prilikom ulaganja ništa ne shvaćate osobno. Naime, prijateljstvo i biznis nekad ne idu ruku pod ruku pa se može dogoditi da od pouzdanog izvora dobijete savjet za ulaganje koji je siguran dobitak, a malo ljudi je toga svjesno. No taj siguran dobitak koji vam je preporučila vaša osoba od povjerenja može vas lako dovesti do sigurnog gubitka i izgubljenog novca. Umjesto da trošite vrijeme pitajući se kako vas je netko blizak tako izdao, uzdajte se u svoje istraživanje i informacije koje ste prikupili.

Razmišljate unaprijed

Uspješni ulagači ne gledaju što se sada događa. Umjesto toga, proučavajući zamah pojedine tvrtke ili pak cijele ekonomije. Oni su uvijek spremni i „vrebaju“ najbolju priliku. Ulažu sada u ono što će se dogoditi kasnije. Uvijek razmišljaju unaprijed.

Naime, ako gledate samo sadašnjost i pokušavate uskočiti u vlak ulaganja koje je već imalo kratkoročne dobitke, to znači da ste vjerojatno već propustili onaj pravi, veliki potez, objasnio je Carlos Slim, uspješni investitor koji je poznat po tome da kupi jeftino, a proda skupo.

Pokušajte pronaći sljedećeg velikog pobjednika u kojeg ćete uložiti, tako što ćete proučavanjem situacije na tržištu i ekonomiji razmišljati o onome što bi se moglo dogoditi, Slimov je najvažniji savjet. 

Uložite u ljude

Pionir domaće IT scene, Ante Mandić ulaže u mlade tvrtke u uzletu, takozvane start up tvrtke. To je čest odabir domaćih investitora, a objašnjenje je da se ne gleda na brzu već dugoročnu zaradu. Mandić je također istaknuo nešto zanimljivo, a to je da on ne ulaže isključivo u tvrtke, već u ljude. Važno mu je tko vodi tvrtku, kako razmišlja te kakav mu je pristup u gradnji poslovanja. Dakle, ime tvrtke i ono što ona predstavlja nekim modernim investitorima manje je bitno. Pažnju usmjeravaju na to tko je na čelu, kakav dojam ostavlja i kakvu viziju ima.

Prilagodba tržištu

Ponekad treba biti inovativan, drugi put gledati u budućnost, no ponekad je pametan potez prilagoditi se trenutnim potrebama tržišta. Nekima je to vlak koji je već napustio kolodvor, ali drugima ipak prilika za mudro investiranje i dobru zaradu. Jer, ne morate uvijek postavljati trendove, ponekad je samo dovoljno prepoznati ih na vrijeme i priključiti im se. Stjepan Talan, hrvatski investitor, prepoznao je rastući trend u obnovljivim izvorima energije te prilagodio svoje poslovanje kako bi iskoristio tu priliku. Zarada koju je ostvario opravdala je njegove odluke.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.