računi, bilanca, vaga
Izvor: Freepik
DOBRO JE ZNATI

Računi dobiti i gubitka te bilanca - zašto su nam ti pojmovi važni za poslovanje?

Kada čujete za pojam 'financije', vjerojatno vam se diže kosa na glavi ako niste iz tog sektora. Sve vezno uz njih teško je, nerazumljivo, nejasno i pomalo zamorno. Ali ne mora biti tako! Financijska pismenost mnogih poduzetnika na niskom je nivou upravo zbog takvog razmišljanja.

No kako biste bili uspješni u svojoj karijeri i na svom poduzetničkom putu, onda je upravo razumijevanje tih pojmova ne samo važno, nego i obavezno. Naravno, ne znači da nakon jedne edukacije trebate imati sve u malom prstu, ali baratanje osnovnim financijskim pojmovima nešto je što će dobro doći svakom poduzetniku.

Jedni od tih pojmova su računi dobiti i gubitka te bilanca.

Što su računi dobiti i gubitka

Račun dobiti i gubitka pokazuje koliku je tvrtka imala dobit odnosno profit u nekom razdoblju, a može se raditi o mjesec ili godinu dana. Odnosno, račun dobiti i gubitka pokazuje koliki su bili prihodi, rashodi te, u skladu s time, koliki je profit.

Račun dobiti i gubitka služi nam, dakle, za mjerenje profitabilnosti, ali ne pokazuje koliko je neko poduzeće primilo, koliko potrošilo te koliko mu je novca ostalo na raspolaganju. Dakle, te pojmove treba razdvojiti. Prihodi i rashodi razlikuju se od primitka i izdatka novca.

Postoje neka temeljna pravila o izradi računa dobiti i gubitka:

  • prihodi se knjiže onda kada poduzeće isporuči (proda) proizvod ili uslugu, a ne kada novac sjedne na račun
  • rashodi se knjiže u onom razdoblju kada nastaje trošak prilikom prodaje gotovih proizvoda
  • ako kupac ne plati odmah, a izdali ste mu račun i odobrili odgodu plaćanja - imate potraživanje
  • ako mi svom dobavljaču ne platite odmah jer nam je odobrio odgodu plaćanja - imate obvezu

Potraživanja i obveze, treba zapamtiti, ne knjiže se u račun dobiti i gubitka, nego u bilanci, a račun dobiti i gubitka i bilanca su povezane.

Čemu služe računi dobiti i gubitka?

Koja je svrha pisanja ovih računa? Važno je napomenuti da postoji nekoliko vrsta računa dobiti i gubitka koji se izrađuju iz različitih razloga.

Tako se godišnji račun dobiti i gubitka priprema za dioničare i potencijalne investitore, no ne koristi upravi koja vodi poslovanje društva kroz cijelu godinu. Stoga se pripremaju privremeni financijski izvještaji kako bi se nadziralo poslovanje tijekom cijele godine. Uprava društva često zahtjeva pripremu izvještaja po mjestima troškova kako bi se dobila detaljna analiza prihoda i rashoda svakog segmenta poslovanja.

Za kraj, glavna svrha računa dobiti i gubitka je dati informacije o profitabilnosti i poslovnim aktivnostima društva krajnjim korisnicima.

Što je bilanca?

Smatra se da je bilanca najvažniji dokument nekog poduzeća.

Bilanca je popis svega što neka tvrtka ima i kako je to što ima financirala. Ona je sustavni pregled imovine, kapitala i obveza tvrtke na određeni datum.

Bilanca se sastoji se od:

  1. Aktive (imovina) - zemljište, zgrade i nematerijalna sredstva (licence, patenti), proizvodnja, financijska ulaganja, gotovina, potraživanja, sirovine, poluproizvode te gotova roba.
  2. Pasive (izvori financiranja - kapital i obveze) - vlastiti kapital i tuđi kapital, rezervne obveze, rezerve iz dobiti, rezerve za vlastite dionice te revalorizacijske rezerve (zadržena dobit). U pasivu se također ubrajaju sve kratkoročne obveze prema poduzetnicima i dobavljačima.

Osnovno pravilo kada je riječ o bilanci jest ujednačenost te iste aktive i pasive.

Zašto vam je bilanca bitan pojam i stavka poslovanja?

Analiziranjem bilance moguće je predvidjeti te neke opasnosti. Zato je bilanca jako važna kao podloga za financijsku analizu. S unaprijed odrađenom analizom o financijama, potencijalnim zaduženjima, profitabilnosti, likvidnosti i aktivnosti smanjujete rizik od nepredvidivih negativnih događaja vezano za vaše poslovanje.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.