- Kako izgraditi snažan brend i prepoznatljivost na tržištu?
- 10 trikova za bolje i jednostavnije glačanje
- Kako se pripremiti za mirovinu: Planirajte sada, uživajte kasnije
- Koliko su potrošači sigurni u digitalnom svijetu?
- Kako obojiti pisanice “bez kemije” i aranžirati stol za Uskrs?
- Što dobar brend čini dobrim brendom
- Spremanje odjeće na dulje vrijeme: kako da ostane "svježa", a vi izbjegnete Sizifov posao?
- Savjeti za vođenje tima u malom i srednjem poduzeću
- Kako na pravi način očistiti ekrane, a kako tipkovnicu i miša?
- Dobrovoljni mirovinski fondovi kao dobra prilika za štednju

Mnogi studenti iskoriste mogućnost da tijekom fakultetskih godina rade preko Student servisa. Osim što tako zarade svoj prvi novac i ne moraju za sve „žicati“ roditelje, mladi ljudi se tako polako i osamostaljuju te rade ozbiljan korak prema ulasku na tržište rada. Studentski poslovi donose iskustvo, znanje, poznanstva, kontakte, osjećaj postignuća, a poneki se čak zadrže na istom radnom mjestu i nakon diplome.
Zato je dobra vijest za sve koji tako zarađuju rast studentske satnice u 2025. godini. Naime, minimalna studentska satnica u 2024. godini iznosila je pet eura i 25 centi neto, a sad se taj iznos povećava na šest eura i šest centi neto i to već od 1. siječnja 2025. godine. Radi se o povećanju od 81 centa. To naravno ne znači da će studenti raditi isključivo za tu satnicu jer ih neki poslodavci plaćaju i više od toga. Ovo će biti zakonski minimum. Minimalna studentska satnica uvećava se pak za 50 posto kada studenti rade noću, vikendom i blagdanima. Tada ona po satu iznosi nemalih devet eura i devet centi.
Porezna olakšica
Mnogi od tih studenata koji si marljivo osiguravaju džeparac ipak su i dalje prijavljeni na poreznim karticama svojih roditelja kao porezna olakšica na njihovu plaću. To mogu i dalje ostati ako u godinu dana iznos njihove zarade ne premaši 3.600 eura. Prijeđe li pak njihova zarada taj iznos, neće se više smatrati uzdržavanim članovima svojih roditelja, što znači manja plaća za roditelja koji je dijete imao prijavljeno na svojoj poreznoj kartici.
Ako se uzme mogućnost da student radi četiri sata dnevno, tri dana u tjednu te da u jednom mjesecu tako ima 12 radnih dana, dolazimo do neto iznosa od 290 eura i 88 centi. Kada se to pomnoži s 12 mjeseci dobije se godišnji iznos od 3.490 eura. Odnosno, radi li student cijele godine, to je otprilike norma koju može odraditi da ne prijeđe limit od 3.600 eura. Ako pak student radi četiri sata svaki dan u mjesecu, onda može raditi nešto manje od osam mjeseci u godini da bi ostao olakšica svojim roditeljima. S jedne strane, povećanje studentske satnice dobro je za studente, ali limit za ostanak porezne olakšice nije toliko visok. No ipak je viši od onoga u 2024. godini kada je iznosio 3.360 eura, što bi značilo da se radi o povećanju od 240 eura.
Oporezivanje zarade
Kada već govorimo o limitima, mijenja se, odnosno povećava limit na iznos oporezivanja studentske zarade. Naime, studenti sada mogu zaraditi do 10.800 eura godišnje i ne platiti porez na to. Taj iznos od 10.800 eura uključuje godišnji iznos osnovnog osobnog odbitka od 7.200 eura (600 eura x 12 mjeseci) i godišnji neoporezivi iznos od 3.600 eura (koeficijent 6 x 600 eura), objašnjenje je iz Porezne uprave. Koeficijenti kojima se računaju limiti propisani su Pravilnikom o porezu na dohodak, a nadležni ministar već je objavio kako će se u sklopu poreznog rasterećenja porezni odbitak povećati na 600 eura koje smo gore naveli.
Svaki euro zarađen iznad toga znači obračunavanje poreza na dohodak te studenti automatski na svoje račune dobivaju manju plaću, i to za onoliko koliko u njihovom mjestu prebivališta iznosi taj spomenuti porez na dohodak. Ti porezi su promijenjeni od Nove godine, pa će tako općine moći uzimati između 15 i 20 posto, manji gradovi između 15 i 21 posto, veći gradovi i središta županija od 15 do 22 posto, a Grad Zagreb, naravno kao i uvijek najviše, i to od 15 do 23 posto. Ali, treba naglasiti, riječ je o nižim stopama poreza na dohodak.
Inače, limit na oporezivanje studentske zarade bio je niži u protekloj godini, pa je iznosio 10.080 eura, pa lakom računicom dolazimo do rezultata da se on povećao za 720 eura. Naravno, mora pratiti povećanje studentske satnice i općenito rasta plaća, ali i cijena svuda oko nas. Treba još istaknuti činjenicu da ako je student posao odradio u prosincu 2024., zarada od tog posla ulazi u limit koji se broji u 2025. Naime, plaća je isplaćena u siječnju 2025. godine, a porezno razdoblje za koje se utvrđuje i plaća porez na dohodak je kalendarska godina. Također, kako je povećanje satnice „startalo“ 1. siječnja 2025., prvo povećanje na svojim studentskim plaćama, ovi radnici osjetit će tek/već u veljači.
Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.
*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- DOBRO JE ZNATI
Kako napraviti mjesta na Gmailu, bez plaćanja
- PRIRODNIJE METODE
Kako se riješiti mrava u stanu i vrtu?
- BANKOVNI RAČUNI
Što je osnovni račun i hoće li ga se isplatiti otvoriti?