javni nastup trema
Izvor: mohamed Hassan / Pixabay
Melita Pavlek
BUDITE SPREMNI

Javni nastup ne mora biti bauk!

Dugo niste javno nastupali? Imate prezentaciju ispred članova uprave? Koje su najčešće greške na koje u tim situacijama morate paziti i zašto ih je dobro provjeriti nekoliko dana prije vašeg zakazanog događanja? Napravite brzu provjeru.

Dobro proučite publiku

Bez obzira koliko ste vješti u nastupima, prije prezentacije još jednom dobro proučite tko je vaša publika i kako ćete se s njom povezati. Razmislite što bi ih potaknulo da se više zainteresiraju ili budu uključeni.

Snimite se

Nije uobičajeno ali je jako jednostavno i korisno. Zamolite dijete da vas snimi kako prezentirate zamišljajući realnu situaciju koja će se dogoditi. Budite fokusirani kao da zaista nastupate i onda u miru pogledate snimku. Vjerujte, neće vam trebati nikakav stručnjak. Sami ćete bez problema uočiti ono što možete i morate popraviti odmah.

Napravite pauzu

Ako dugo niste prezentirali može se dogoditi da želite što prije završiti i izaći iz ne baš ugodne situacije. Međutim to će svima u prostoriji jasno dati do znanja da niste sigurni u ono što radite i da se ne osjećate dobro. Zato nemojte žuriti. Koristite pauze da naglasite bitno i nemojte jesti slova i riječi.

Pazite na vrijeme

Svi smo vezani za svoje guste rasporede. Zato se nemojte dovesti u situaciju da umjesto pet minuta vaša prezentacije traje 20. To je prva stvar koju će vam ljudi zamjeriti. Uzmite štopericu i držite se dogovorenog vremena. Vježbajte toliko dugo koliko je potrebno da zaista sadržaj prilagodite vremenskom ograničenju.

Niste robot - budite autentični

Bez obzira na to što prezentirate ozbiljnu temu uvijek i uvijek dodajte svoj osobni pečat. Ili u vizualnoj prezentaciji ili u stilu prezentiranja ili u primjerima koje ćete koristiti. Svaka prezentacija mora biti po nečemu drugačija, pamtljiva, kreativna. I koliko god trebalo vremena utrošiti da pronađete upravo taj magični dodatak – vjerujte da se isplati. Jer to je ono što će vas razlikovati od gomile. A to je ono što želimo!

Da biste znali kako treba komunicirati u poslu i privatnom životu, pratite tekstove autorice Melite Pavlek. No ne zaboravite pratiti i druge tekstove koji se kriju iza #marketing&pr&prodaja i #psihologija.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.