ptica u letu
Izvor: Freepik
Petra Ladan
DOBRO JE ZNATI

Što ako vam se ptica zabije u auto dok vozite?

Narodna vjerovanja uvijek su bila zanimljiva, pa kad bi mrtva ptica pala ispred osobe (ili možda automobila), to se prema narodu tumačilo kao upozorenje na nevolje, posebno poteškoće vezane uz financije, posao i komunikaciju s ljudima. I dok ptice, posebice vrane, u gradovima sve češće stvaraju probleme pješacima, o čemu su posljednje vrijeme pisali brojni mediji, što kad vam se ptica zabije u auto dok vozite? 

Tko je odgovoran, jesu li to pravni subjekti nadležni za održavanje cesta, ima li vozač ikakva prava i pokriva li uopće osiguranje, i koje, tu vrstu štete?

Revija HAK nedavno je pisala o slučaju naleta ptice na osobno vozilo na autocesti Zagreb - Rijeka. Nakon što je vozač pravdu odlučio potražiti na sudu, Visoki trgovački sud presudio je, piše Revija HAK, sljedeće:  “Iz neosporno utvrđenog činjeničnog stanja proizlazi da je do naleta vozila na pticu sovu došlo na predjelu autoceste kojom upravlja tuženik. Po logici stvari postavljena zaštitna ograda ne može spriječiti pticu u letu odnosno naletu na vozilo koje se kreće autocestom. Stoga ne postoji Pravilnikom propisan način sprječavanja preleta ptica koje bi spriječile nalet vozila na pticu koja leti na trasi autoceste”. 

Nalet vozila na divljač - što učiniti i kako nadoknaditi štetu

Dakle, nema krivnje tuženika niti uzročne veze između obavljanja poslova održavanja autoceste i nastale štete, jer ne postoji propisan način sprječavanja preleta ptica koje bi spriječile nalet vozila na pticu koja leti na trasi, pa “Žao mi je, više sreće drugi puta!” za vozače je, čini se, jedina kompenzacija upravitelja cesta.

Što je s osiguranjem 

Pojedine vrste osiguranja pokrivaju troškove popravka vjetrobranskog stakla ako je osoba tu opciju dodatno ugovorila, ali istražujući na internetu ponudu osiguravateljskih kuća, nije sasvim jasno odnosi li se to i na ptice. Spominje se lom stakla zbog tuče ili kamenčića. Osiguranje loma stakla je, piše na stranici jednog domaćeg osiguravatelja, osiguranje od šteta nastalih uslijed uništenja (loma) ili oštećenja (napuknuća) stakla na vozilu, ali iznimke, dakako, postoje. Primjerice, osigurateljna zaštita u njihovom slučaju ne postoji za zahtjeve koji proizlaze iz manjih površinskih šteta na staklu (npr. ogrebotine, kemijska i slična nagrizanja uslijed premaza bojom ili nanopremazom, zamućivanje stakla, promjene u boji i sl.), kao ni ako sudjelujete na utrkama ili ako vam je staklo ukradeno. Ptice se u uvjetima za osiguranje loma stakla nisu spominjale.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.