scam, fake website
Izvor: comp/Freepik
USUSRET POPUSTIMA

Kako prepoznati prevarantske internetske stranice i sačuvati živce i novac?

Jeste li ikada čuli ili i sami doživjeli ovakvu situaciju? Naiđete na web stranicu koja se čini sasvim u redu. Ima ocjene korisnika, neke su dobre, neke negativne. No na toj web stranici nalazi se ono o čemu već dugo maštate po gotovo pa uvelike povoljnijoj cijeni nego na originalnoj stranici ili u trgovini. Predobro da bi bilo istinito? Možda i nije. Neki ljudi su napisali da im je proizvod došao i da su prezadovoljni. Zašto ne biste i vi bili među njima?!

Uostalom, tko ne riskira, ne profitira. Dobit ćete tu torbu/mobitel/tenisice o kojima dugo sanjate.

I onda dani prolaze. Rok za dostavu je odavno premašen. Javlja se sumnja. Jesam li prevaren/prevarena? Srećom, imaju e-mail korisničku podršku. Pišete. Ne odgovaraju. Pišete i prijetite im. Ništa. Proizvod ne dolazi. Ili dođe nešto što nema veze s onim što ste naručili. Iznenada ni ovih 50 posto manje novca što ste platili nije tako malo.

Shvaćate da se sve ovo nije razvilo u dobrom smjeru. Javljate se u neku grupu na društvenim mrežama i tada kreće lavina komentara. I svi oni vrište isto: Ova stranica je već jako dugo na crnoj listi. Iz aviona se vidi da je fejk. I slično. Kako onda vi niste to uspjeli shvatiti? Kako ste mogli biti tako naivni?! Ne brinite se, niste jedini koji nasjednu prevarantima, jer da jeste 'posao' bi im ubrzo propao.

Ustvari, još ste dobro i prošli. Mnogi na sumnjivim web stranicama upisuju kontrolne brojeve svojih računa i druge osjetljive podatke kako bi kupili ili osvojili neku nenadanu nagradu. Takve stranice 'ukradu' osobne i kartične podatke te je šteta puno veća. Možete ostati bez svega na svom računu, a svi vaši podaci i lozinke su kompromitirane.

Kako se zaštiti u svijetu u kojem prevaranti postaju sve dovitljiviji i lukaviji? Informiranjem. A jedna od prvih stvari koju trebate naučiti je što su uopće lažne web stranice i kako ih prepoznati.

Što su lažne web stranice?

Lažne web stranice stvaraju prevaranti kako bi vas prevarili i namamili da dijelite osjetljive podatke (kao što su lozinke računa, financijske informacije itd.), preuzimate zlonamjerni softver ili kupujete proizvode koji ne postoje.

Iako prevaranti mogu stvarati lažne web stranice s nadom da ćete naići na njih na mreži, većinu vremena te se web stranice koriste kao dio phishing napada.

Na primjer, prevaranti stvaraju lažnu web stranicu koja izgleda kao stranica za prijavu u vašu dobro poznatu banku. Zatim vam šalju phishing e-poštu tvrdeći da je vaš bankovni račun ugrožen i da hitno morate promijeniti lozinku. Kada kliknete na poveznicu, odvest će vas na lažnu stranicu za prijavu i zatražiti da potvrdite svoje podatke, koji idu izravno prevarantu - koji se zatim može prijaviti na vaš stvarni mrežni bankovni račun i ukrasti vam novac.

Na koje vas sve načine lažna web stranica može prevariti?

  1. Prevaranti stvaraju lažne internetske trgovine koje nude nevjerojatne ponude, a zatim ih oglašavaju na društvenim mrežama. Te web stranice ili kradu vaše podatke o plaćanju ili vas varaju tako da kupite lažne proizvode.
  2. Lažne stranice za prijavu lozinkom - Prevaranti stvaraju web lokacije koje izgledaju kao stranice za prijavu (za vašu banku, Netflix itd.), a zatim uključuju linkove za krađu identiteta te vam šalju phishing poruke.
  3. Hakeri stvaraju skočne prozore (pop-up) na legitimnim web stranicama koje preuzimaju zlonamjerni softver na vaš uređaj. Jednom instalirani, mogu vas špijunirati ili skenirati vaš tvrdi disk kako bi pronašli osjetljive podatke.
  4. Lažne web stranice za korisničku podršku - Prevaranti se pretvaraju da su iz tvrtki za tehničku podršku i navode vas da im omogućite daljinski pristup vašem računalu.
  5. Lažne web stranice za dostavu paketa - S povećanjem internetske kupovine prevaranti stvaraju lažne web stranice koje izgledaju kao da su stranice dostavnih službi, čak i Hrvatske pošte. Ove lažne web stranice traže od vas da potvrdite svoju adresu i druge osobne podatke ili vas pokušaju prevariti da upišete brojeve sa svojih kreditnih kartica kako biste preuzeli pošiljku i slično.
  6. Lažne web stranice za rezervaciju letova - U nedavnoj internetskoj prijevari prevaranti su stvorili lažne web stranice za rezervaciju zrakoplovnih karata koje kradu vaše osobne podatke (broj putovnice, kreditne kartice itd.) ili vam prodaju lažne karte.

Da, prevareni možete biti na 101 način. No kako posumnjati da je neka web stranica lažnjak?

Zaštitite se

1. Dobro provjerite domenu

Najlakši način da utvrdite da ste na lažnoj web stranici je kada naziv domene ne odgovara službenoj web stranici tvrtke. Na primjer, prevaranti često koriste nazive domena koji su slični ili čak sadrže službeni URL unutar lažnog naziva domene.

2. Potražite simbol lokota - ali neka vam to ne bude jedina stvar koju ćete provjeriti

Svi web preglednici (kao što su Safari, Firefox i Google Chrome) pokazuju ima li web lokacija takozvani 'sigurnosni certifikat'. Ovaj certifikat - poznat i kao SSL certifikat - potvrđuje da hakeri ne mogu presresti sve informacije koje pošaljete na web lokaciju.

Možete provjeriti ima li web mjesto valjani sigurnosni certifikat traženjem simbola lokota putem URL-a u adresnoj traci.

Nažalost, prevaranti su počeli koristiti SSL certifikate kako bi vas zavarali da mislite da su njihove lažne web stranice autentične. Ako niste sigurni u vezi s web mjestom, kliknite na simbol lokota, a zatim provjerite dodatne informacije o sigurnosnom certifikatu.

3. Koristite alate za provjeru web mjesta ili alate za sigurno pretraživanje

Alat za provjeru web stranice pomaže vam odgovoriti je li web mjesto sigurno posjetiti. Na primjer, govori vam koristi li web mjesto šifriranje za zaštitu vaših podataka, zajedno s razinom certifikata za provjeru web mjesta.

4. Na stranici potražite pravopisne pogreške, greške u dizajnu i ostale 'crvene zastavice'

Prevaranti ne žele predugo izrađivati lažne web stranice (koje bi se mogle identificirati kao lažne i ukloniti). Slično e-porukama i tekstovima o prijevarama, web mjesta za krađu identiteta često uključuju osnovne nedostatke i pogreške koje legitimne tvrtke ne bi dopustile.

Takve stranice često imaju razne gramatičke greške, ponekad čudne rečenične konstrukcije, slike vrlo loše kvalitete, a ne postoji ni odjeljak 'O nama'.

5. Provjerite starost domene

Lažne web stranice rijetko se dugo 'zadržavaju' na mreži. Jedan od načina da utvrdite je li web stranica stvarna ili lažna jest provjeriti koliko je dugo aktivna s pomoću alata Whois Lookup domain tracker.

6. Pazite se ponuda koje su predobre da bi bile istinite

Ne zavaravajte se da ćete uštedjeti novac na inače skupim i kvalitetnim proizvodima. Prevaranti žele da upravo to mislite i s tim na umu kreiraju web stranice koje vam nude sve ono za čime žudite po sumnjivo povoljnim cijenama.

Ove lažne web stranice za kupnju ili kradu vaše financijske podatke ili vam šalju jeftine lažne verzije predmeta za koje mislite da kupujete.

7. Pogledajte osvrte drugih kupaca

U nastojanju da izgledaju legitimnije, prevaranti često objavljuju lažne recenzije na svojim web stranicama. Ali u isto vrijeme, stvarni kupci (koji su možda prevareni) također mogu pisati recenzije upozoravajući vas na svoje iskustvo.

Evo kako uočiti lažne recenzije:

  • postoji puno sličnih recenzija
  • recenzije nemaju detalje koje bi pravi kupac uključio (ili sadržava pretjerano specifične detalje)
  • svi su recenzenti relativno novi na platformi
  • budite oprezni ako naiđete na više generičkih recenzija koje su neobično pozitivne i nemaju točne opise iskustva proizvoda.

8. Proučite politiku slanja i povrata proizvoda

Službeni trgovci na malo imaju poseban odjeljak s pojedinostima o svojoj politici otpreme i povrata. Ako web lokacija na kojoj se nalazite ne objašnjava kako vratiti predmet, vjerojatno se radi o prijevari.

Web stranica bi također trebala sadržavati osnovne pravne podatke, kao što su njezini uvjeti poslovanja, odredbe, pravila o privatnosti i pravila prikupljanja podataka. Ako ne možete pronaći te podatke, to vjerojatno nije legitimna tvrtka.

9. Koje su mogućnosti plaćanja?

Lažne web stranice ponekad vas pokušavaju prisiliti da platite robu s pomoću nepovratnih načina plaćanja ili onih koji se ne mogu pratiti - poput darovnih kartica, bankovnih transfera, kriptovaluta ili aplikacija za plaćanje kao što su Zelle, Cash App i Venmo.

Legitimne web stranice uvijek će vam pružiti mogućnost plaćanja tradicionalnijim i sigurnijim metodama - uključujući kreditne i debitne kartice, PayPal ili opciju plaćanja po uzeću.

10. Neka vas ne zavaraju 'signali povjerenja'

Prevaranti znaju da je istraživanje legitimnosti dugotrajan posao i da ga se neće svaki potrošač prihvatiti. Također znaju da je vjerojatnije da će 66 posto potrošača kupovati na web mjestu koje prikazuje društveni dokaz njihove vjerodostojnosti, poput industrijskih nagrada, certifikata ili sigurnosnih logotipa.

Ali svatko može krivotvoriti ove elemente na svojoj web stranici. Ako niste sigurni, obratite se organizaciji izdavatelju za oznaku pouzdanosti da biste provjerili legitimnost tvrtke.

Čitajte i druge tekstove autorice Sanje Bubalo koja piše prvenstveno o biznisu i financijama, ali ima i korisne životne savjete.

*U tekstu su izneseni osobni stavovi i savjeti autora i/ili autorovih sugovornika koji se ne mogu ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Savjeti.hr-a. Savjeti.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na Savjeti.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ako želite još zanimljivih poslovnih i životnih savjeta, prijavite se na naš dvomjesečni newsletter.