laptopi
Izvor: Olenka Sergienko, Pexels
RAČUNALA I JA

11 koraka kako izabrati odgovarajući laptop

Bez obzira radilo se o kupovini vašeg prvog prijenosnog računala (laptopa) ili pak o zamjeni starog, ta kupovina može biti frustrirajuća. Različite su cijene, dok o mnogim značajkama nemamo pojma čemu služe, a mogu biti presudne kod odabira. Donosimo nekoliko savjeta kako biste pronašli laptop koji najbolje odgovara vašim potrebama.

Standarni laptopi pokrivaju širok raspon laptopa s različitim operativnim sustavima od Applea, Microsofta i Googlea. Taj vrlo zanimljivi preklopni dizajn, poput neke 'školjke' dolazi s integriranom tipkovnicom, mišem i zaslononom (od 10,1 do 17 inča) tako da nema potrebe da se kupuju kao zasebni dijelovi. Također mogu biti različite težine, od oko 3 kilograma do onih ultralaganih koji teže svega 1 kilogram, te debljeg ili tanjeg dizajna (čak ispod 2 centimetra).

Gaming laptopi iznimno su moćni, s namjenskim grafičkim karticama i velikim količinama RAM-a te posebnim sustavima hlađenja kako bi se spriječilo pregrijavanje. Dizajnirani su tako da možete igrati najnovije igre bez ikakvih poteškoća. Zasloni im se kreću od 14,1 do 17 inča.

Također postoje 2 u 1 laptopi (dostupni za sada samo s Google Android i Microsoft Windows operativnim sustavima) koji se mogu uklanjanjem ili sakrivanjem tipkovnice pretvoriti iz laptopa u tablet. Neki modeli čak koriste posebnu olovku za zaslone s dodirom. Dolaze također s istim promjerom zaslona kao standarni laptopi.

1. KORAK - prije nego što krenete s odabirom razmislite kako ćete koristiti laptop

  • jednostavna upotreba
    • najbolje za uporabu kod kuće
    • za pregledavanje web stranica, plaćanje računa putem interneta, pregledavanje e-pošte i društvenih mreža, organiziranje i dijeljenje digitalnih fotografija, pisanje tekstova
  • prosječna upotreba
    • za uporabu kod kuće i u uredu
    • osim jednostavne uporable treba vam i za pohranjivanje i slušanje/gledanje glazbe i filmova, povremeno igranje igara, otvaranje i korištenje različitih Excell i drugih tablica te raznih dokumenata
  • zahtjevna upotreba
    • za uporabu kod kuće, u uredu i u pokretu
    • za zahtjevno pregledavanje web stranica, društvenih mreža, e-pošte, obavljanje više zadataka odjednom s više kartica i programa, uređivanje i izrada dokumenata u različitim aplikacijama, sofisticirano uređivanje grafika i fotografija te proizvodnja videozapisa

Zahtjevniji korisnici htjet će uložiti malo više u zaslon veće razlučivosti, snažniji procesor, više sistemske memorije i veći tvrdi disk ili brzi SSD pogon.

2. KORAK - odlučite koliko ste spremni uložiti, tj. s kojim budžetom raspolažete

Nakon što ste uskladili svoje potrebe i financijske mogućnosti, možete prijeći na razmatranje konkretnih proizvoda. Dobra stvar u vezi laptopa je činjenica da možete uvijek naći dobar laptop unutar vašeg budžeta.

3. KORAK - izaberite operativni sustav

Prije nego što počnete dalje gledati laptope, morate shvatiti koji je operativni sustav (OS) najbolji za vas. Razmišljanje o tome koji softver trebate pokrenuti i na kojim operativnim sustavima taj softver radi pomoći će vam da odredite hardver koji vam je potreban.

Postoje četiri glavna računalna operativna sustava, a svaki od njih ima svoje prednosti i slabosti, piše Wired.

  • Windows: To je najbolji izbor ako su vam potrebne Microsoftove aplikacije kao što su MS Office, Access ili Outlook
  • MacOS: Appleov MacOS je malo prilagođeniji početnicima od Windowsa, ali je čvrsto povezan s hardverom tvrtke. To vjerojatno nije vaš prvi izbor ako nemate iPhone ili iPad, a vaše su opcije ograničene na MacBookove.
  • OS Chrome: ako većinu zadataka na laptopu možete obaviti u web-pregledniku, OS Chrome dobar je izbor. Chrome laptopi (nazvana Chromebooks) također su među najjeftinijim (i najmanje moćnim) koje ćete pronaći, pa je OS također vrijedan razmatranja ako imate manji budžet. Kvaka je u tome što se aplikacije kao što su Adobeov Creative Suite ili Microsoft Office neće pokrenuti. Neke aplikacije, posebno Office, imaju verziju telefona/tableta sa sustavom Android koju biste mogli instalirati na Chromebook, ali Android aplikacije često ne rade dobro.
  • Linux: Ako vam ne treba MS Office i htjeli biste dodatno učiti, možete instalirati Linux na gotovo bilo koji komad hardvera laptopa koji je ikada stvoren. Linux je sustav otvorenog koda, što znači da svatko taj sistem može prilagoditi svojim željama, a isto tako može napraviti bilo kakvu aplikaciju za taj sustav. Kvaka je u tome što se popularne aplikacije kao što su MS Office i Adobeov Kreativni paket neće pokrenuti. Međutim, postoje besplatne alternative otvorenog koda kao što su LibreOffice, Darktable (zamjena Adobe Lightrooma) i GIMP (zamjena adobe photoshopa).

4. KORAK - odaberite odgovarajuću veličinu zaslona

Kad je riječ o laptopima, veličina ekrana jedan je od najvažnijih faktora. Nekima će sasvim dovoljan biti laptop veličine 15 inča, dok drugi ne mogu raditi na manjem od 17 inča. To sve ovisi o onomu za što ga planirate koristiti.

Za kućnu upotrebu obratite pažnju na modele veličine od 14 do 17 inča. Za putovanja je bolje uzeti manji laptop do 13 inča.

Također, ako doma već imate računalo s velikim zaslonom ili vam je bitno da je laptop dovoljno malen i lagan da ga lako možete nositi gdje god se uputili, odaberite manju veličinu. S druge strane, ako će vam on biti jedini takav uređaj, na kojem ćete i obavljati posao i gledati filmove, možda bi vam se isplatilo odabrati laptop s većim zaslonom, piše Smarthall.

5. KORAK - odaberite procesor

Sada u laptopima postoje procesori iz dvije tvrtke:

  • AMD -  je jeftiniji i pogodniji za kućni laptop
    • u nazivu AMD Ryzen 5 3600X, objašnjava Wired:
      • '3' označava generaciju (koliko je stara; viša je bolja)
      • '6' je koliko je moćna ('6' bi ovaj primjer učinio čipom srednje snage, dok bi 3 ili 4 bio slabiji, odnosno sporiji
      • sljedeća dva broja nemaju puno utjecaja ni na što.
      • 'X' na kraju ukazuje na visoke performanse
      • ostale oznake slova uključuju U za iznimno malu snagu
  • Intel - produktivniji ali i skuplji
    • glavni procesori su im Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9. Core i3 je najslabiji, a Core i9 je najjači
    • za laptop za igru, bolje je odabrati najmanje 2, a po mogućnosti 4-jezgreni Intel Core procesor

Dodatno o procesorima

  • Procesori Intel Caleron i procesori AMD E-serije: nalaze se u laptopima nižeg cijenovnog razreda. Prikladni su za početnike
  • Procesor Intel Atom: ovaj procesor ima iste značajke kao i prethodni, ali je ekonomičniji
  • Procesor Intel Core m: nešto moćniji procesor od ranije spomenutog, ne pregrijava se i stoga ne zahtijeva ventilator za hlađenje
  • Procesor Intel Core i7 i AMD A Series: u pogledu performansi dva procesora otprilike su jednaka. Jedina je razlika što je AMD A Series rjeđi
  • Procesor Intel Core i5: nudi najbolju vrijednost za novac. Pored manjeg brata i3 ovo je najrašireniji procesor u laptopima
  • Procesor Intel Core i7: najmoćniji procesor za rješavanje najtežih izazova. Omogućuje korisniku da brzo odgovori i bude produktivniji

*izvor: harveynorman

6. KORAK - odaberite brzinu laptopa, tj. RAM-e

RAM (radna memorija) je odgovoran za brzinu laptopa. Što veću radnu memoriju ima, to će brže moći obavljati ono što mu naredite. Ovo je pogotovo važno ako želite moći igrati najnovije igrice ili raditi nešto kompleksnije poput programiranja. Onaj od 2 GB nemojte uzimati jer je to zastarjelo. Bolje uzeti modele s 4 GB RAM-a za kućnu upotrebu i najmanje 6 GB za igre. Kako piše Johnlewis, imajte na umu:

  • 4GB  - minimum za Windows i MacOS operativne sisteme
  • 8GB - za pokretanje Windows i MacOS operativnih sistema, a i za igranje
  • 16GB - odlično za zahtjevne profesionalne software i igre
  • 32GB+ - za gaming entuzijaste koji žele pokretati više aplikacija i igrati sve vrste igrica, uključujući i VR

7. KORAK - odredite koliku rezoluciju trebate

Bez obzira za što planirate koristiti svoj novi laptop, rezolucija će vam biti barem donekle važna. Zbog toga je uvijek dobro pucati na što bolju, ali i uzeti u obzir vlastite potrebe. Ako volite video igrice, kvaliteta slike bit će vam jako važna. S druge strane, ako svoj laptop koristite za rad i uređivanje dokumenata, nije potrebno toliko inzistirati na rezoluciji.

Viša razlučivost nudi oštriju i ljepšu sliku, ali također troši više energije. Najbolji omjer kvalitete slike i potrošnje energije trenutno je 1920x1080 piksela ili rezolucija Full HD. Ali naravno, postoje i druge vrste rezolucija, manje i veće.

Više o rezolociji

  • HD ili 1366 x 768 rezolucija i dalje se najčešće koristi u klasičnim laptopima za prosječnu upotrebu
  • HD + ili 1600 x 900 ili HD + rezolucija koja nudi normalno gledanje filmova i povremeno igranje igara
  • Full HD ili 1920 x 1080 ili Full HD je optimalna rezolucija u pogledu slike i potrošnje energije, dopušta da gledate Blu-ray filmove i igrate video igrice bez gubitka razine detalja
  • Retina display: 2560 x 1600 i 3072 x 1920 je rezolucija koju imaju samo Apple laptopi
  • QHD (Quad HD) and QHD+ ili 2560 x 1440, 3200 x 1800 je rezolucija usporediva s Retinom, s izuzetno visokom gustoćom piksela stvara oštre detalje i oštar tekst, idealan za profesionalni foto i grafički rad, kao i za filmove i igre visoke kvalitete
  • 4K Ultra HD ili 3840 x 2560 i 3840 x 2160 su rezolucije koje se mogu pohvaliti četiri puta većim pikselima od Full HD-a, stvarajući bogate boje i slike za gledanje i uređivanje nevjerojatno živopisnih slika i grafika

*izvor: bestbuy

8. KORAK - odaberite odgovarajuću grafičku (video) karticu

Video kartica izračunava boju, položaj i veličinu svih objekata na zaslonu, tj. pružaju vrhunske vizualne performanse za svakodnevnu upotrebu, kao što su gledanje HD videozapisa i pregledavanje fotografija. Može biti biti integrirana, tj. ugrađena i vanjska. 

Napredne ili 'namjenske' grafičke kartice služe naprednim korisnicima. One omogućuju jednostavnije pokretanje složenih igara ili programa za dizajn jer imaju ugrađeni RAM za izvođenje s povećanom snagom. 

9. KORAK - odaberite odgovarajući kapacitet vašeg uređaja, tj. veličinu tvrdog diska

Tvrdi disk središnji je sustav za pohranu u vašem laptopu. Dolazi s HDD i/ili SSD pogonomom, u različitim veličinama, mjereno u gigabajtima (GB) i terabajtima (TB). Što je veći tvrdi disk to se više aplikacija i datoteka može pohraniti. 

Više detalja o tvrdim diskovima

Ako želite spremiti svoje omiljene filmove i fotografije na svoj laptop, onda onaj s tvrdim diskom manjim od 500 GB nije za vas. Ako laptop koristite za igre potreban vam je tvrdi disk kapaciteta 1TB ili više.

Svakako se preporuča, ako možete već birati, da izaberete laptop s SSD pogonom (SSD). On ponajprije služi za korištenje naprednih programa jer je brži od HDD rješenja. Ne koristi pokretne dijelove za rad što ga čini pouzdanijim i tišim, a i troše manje baterije. 

Prednost kupnje laptopa s HDD-om i SSD-om je u tome što možete pohraniti svoj operativni sustav i aplikacije na SSD i ostale datoteke na HDD. To bi značilo da bi vaš softver radio brže nego na HDD-u. Za većinu ljudi koji nisu teški gameri, 64GB - 128GB SSD u kombinaciji s HDD-om od 1 TB je pun pogodak.

No, u današnje vrijeme, nakon što se pojavio brzi internet, tvrdi disk i nije toliko presudan faktor jer sve više nas se koristi raznim cloud rješenjima na koja pospremamo svoje podatke kako bismo im mogli pristupiti u bilo koje vrijeme s bilo kojeg uređaja i mjesta. PCchip naglašava da se misli pri tom na memoriju za pohranu, dok je RAM još uvijek itekako bitan i potrebno je uzeti laptop sa što više RAM-a (nikako manje od 4GB).

Generalno gledajući, za nesmetan rad npr. prosječnog studenta potrebno je manje od 100GB memorije, a više nego dovoljno je 256GB. Skripte, knjige, prezentacije, tablice, uputstva i ostale popratne stvari koje trebaju studentu u digitalnom formatu uglavnom veličine broje u megabajtima. Puno memorije trebat će studentu koji će raditi neke aplikacije, uređivati video materijale, raditi istraživanja na velikim količinama podataka – ali takvi studenti su rijetkost. U svakom slučaju, što više memorije za pohranu podataka uzmete to će rad na laptopu biti bezbrižniji.

Ne zaboravite da uvijek na raspolaganju imate i vanjske diskove i USB-ove koji danas imaju ogromne kapacitete, a relativno nisku cijenu. Dakle, memorija za pohranu više nije ključan kriterij za odabir laptopa, ali svakako vrijedi pravilo ‘više je bolje’.

10. KORAK - nikako ne zaboravite na trajanje baterije

Svatko od nas bio bi presretan kada bi baterija na našim gadgetima trajala barem dvostruko duže. Što se tiče laptopa, trajanje baterije nakon jednog punjenja uglavnom se kreće od dva sata pa sve do preko petnaest sati. 9+ sati trajanja baterije je idealno ako uvijek nosite laptom sa sobom, tj. ako ste stalno u pokretu.

Uglavnom, pametno je odabrati laptop čija baterija traje što duže, a imajte na umu da je trajanje od 2 sata minimum ispod kojeg ni jedan proizvođač ne ide. Da biste odredili očekivano trajanje baterije laptopa, nemojte vjerovati na riječ proizvođača. Umjesto toga, pročitajte osvrte iz drugih objektivnih izvora.

11. KORAK -  OSTALO

Pri odabiru laptopa obratite pozornost i na:

  • trajanje garancije
  • njegovu težinu
  • priključke: HDMI izlaz, prisutnost USB 3.0 porta (najmanje 2), VGA priključak, priključak za povezivanje mrežnog kabela, Wi-Fi, audio priključci, Bluetooth tehnologiju, 3G-Modem, GSM, čitač memorijskih kartica
  • zvučne kartice i zvučnike
  • taipkovnicu i miš
  • na materijal (metal, plastiku)
  • a ako možete birati, obratite pozornost i na dizajn koji vam se sviđa

Vjerujemo da će vam ovi koraci olakšati kupovinu odgovarajućeg laptopa. A ako vam se ne da samima istraživati, uvijek možete otići u trgovinu i tražiti preporuku.